MENI
17.5.2022.

Посланик у Представничком дому и замјеник предсједавајућег Делегације ПСБиХ у ПС ЦЕИ Јаков Галић учествовао на састанку Парламентарног комитета ЦЕИ у Софији

Посланик у Представничком дому Парламентрне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и замјеник предсједавајућег Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Централноевропске иницијативе (ПС ЦЕИ) Јаков Галић учествовао је данас у Софији на састанку Парламентарног комитета ПС ЦЕИ.

Састанак, којег је, у оквиру овогодишњег предсједавања Републике Бугарске Парламентарном димензијом ЦЕИ, организовала Народна скупштина Републике Бугарске, био је посвећен модалитетима унапређења прекограничне сарадње земаља чланица ЦЕИ у областима истраживања и иновација.

Учеснике састанка поздравили су предсједавајућа Делегације Народне скупштине Републике Бугарске у ПС ЦЕИ и предсједавајућа Парламентарне димензије ЦЕИ Денитса Симеонова и предсједник Народне скупштине Републике Бугарске Никола Минцхев, а обратили су им се и други званичници Собрања и Владе Републике Бугарске.

Изражавајући снажну подршку иницирању расправе на тему унапређења прекограничне сарадње земаља чланица ЦЕИ у областима истраживања и иновација, замјеник предсједавајућег Делегације ПСБиХ у ПС ЦЕИ Јаков Галић у свом обраћању нагласио је да састанак парламенараца у Софији види као значајну прилику да се земље чланице ЦЕИ са изазовима данашњице боре кроз успостављање веза између научног напретка и индустрије. Према ријечима Галића, парламентарци треба правовремено да доносе законски оквир за слободан и несметан рад истраживача и иноватора, како у региону ЦЕИ тако и у свим земљама чланицама Европске уније. С тим у вези, Галић је нагласио да је задатак сваког парламента усвајање легислативе која ће омогућити  бржи, бољи и лакши проток достигнућа и знања, као и њихову примјену на тржишту капитала. (говор посланика Јакова Галића у цјелости можете прочитати овдје)

Учесници састанка Парламентарног комитета ЦЕИ у Софији усвојили су и заједничку изјаву у којој су позвали парламенте и владе држава чланица да креирају и проводе политике које имају за циљ развој талената и убрзање технолошког напретка, те да уложе напоре како би се приоритет дао улагањима у истраживање и иновације. Државе чланице ЦЕИ позване су да побољшају мобилност истраживача и слободан проток знања и технологије унутар својих граница и са другим земљама чланицама Европске уније, те да креирају ново законодавство које би стимулисало развој иновативних старт –уп програма за мала и средња предузећа.

На састанку у Софији предложено је и успостављање „Самита иновација ЦЕИ“, новог формата унутар ове регионалне иницијативе који би окупљао лидере у истраживању и иновацијама и увезивао их са најзначајнијим истраживачима и инвеститорима из Европске уније. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу