MENI
21.4.2022.

Група посланика Представничког дома упутила иницијативу за измјене Кривичног закона БиХ којим би се напад на новинаре третирао као посебно кривично дјело

Посланици Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Аида Баручија, Саша Магазиновић, Едита Ђапо, Јасмин Емрић, Мирјана Маринковић Лепић, Шемсудин Мехмедовић и Џенан Џонлагић упутили су, поводом њихове иницијативе за измјене Кривичног закона Босне и Херцеговине којим ће се напад на новинаре/ке третирати као посебно кривично дјело, саопштење за јавност чији садржај у цјелости преносимо:

"Група посланика из Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, чији рад подржава Међународни републикански институт са сједиштем у Вашингтону, упутила је парламентарну иницијативу којом се Савјет министара БиХ обавезује да најкасније у року од 60 дана припреми и у парламентарну процедуру упути измјене Кривичног закона Босне и Херцеговине, којим ће се напад на новинаре/ке третирати као посебно кривично дјело. Предлагачи ове иницијативе су Аида Баручија, Саша Магазиновић, Едита Ђапо, Јасмин Емрић, Мирјана Маринковић Лепић, Шемсудин Мехмедовић и Џенан Џонлагић.

У образложењу иницијативе се наводи да као лица која врше функцију промовисања слободе говора и основних демократских начела слободне дебате и информисања јавности, новинари/ке требају бити заштићени од физичког насиља, пријетњи по безбједност новинара и њихових породица и других видова угрожавања безбједности. Став предлагача је да је недопустив било какав вид угрожавања безбједности новинара/ки.

Неефикасно дјеловање надлежних органа у досадашњем процесуирању кривичних дјела која се вежу за напад на новинаре/ке шаље обесхрабрујућу поруку јавности да лица која врше функцију посредника између политичког и друштвеног живота, а у интересу јавности, нису заштићене од стране државе.

Препознавајући важност заштите и безбједности новинара/ки предлагачи истовремено истичу важност дефинисања статуса НОВИНАРА/КЕ, обзиром на мноштво информатичких могућности којима се злоупотребљава ова професија и угрожава њен кредибилитет. Желимо подстаћи јачање саморегулаторних механизама и јавне одговорности новинара/ки и медијских радника као и промовисање вриједности професионалног и етичког новинарства као основу продукције и уређивања медијског садржаја.

Овом иницијативом реализује се препорука Институције омбудсмена за људска права БиХ из Специјалног извјештаја о положају и случајевима пријетњи новинарима из 2017. године. Такође, предложена иницијатива је у складу са потписаном “Декларацијом о успостављању дијалога између новинарских удружења и парламената на простору Западног Балкана“ из Скопља, коју су у новембру 2021. подржали представници Парламентарне скупштине БиХ, а којом су се приступници декларације обавезали да „унаприједе постојеће законодавство, посебно кривичне законе, у вези са безбједношћу новинара/ки са тежњом да се креирају системска правна рјешења помоћу којих би медијски упосленици били безбједнији, а некажњивост се не би толерисала“.

Заштита права на слободу изражавања која је зајамчена путем универзалних међународних уговора, додатно се прецизира бројним резолуцијама, смјерницама и другим инструментима универзалних међународних организација (UNESCO, ОЕБС, Савјет Европе), као и директивом Европске комисије о слободи изражавања и безбједности новинара и одлукама Европског суда за људска права и Суда правде Европске уније." наводи се у саопштењу групе посланика Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ.


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу