MENI
7.3.2022.

Одржана 17. сједница Заједничке комисије за људска права

Заједничка комисија за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојила је на 17. сједници Извјештај о заштити личних података у Босни и Херцеговини за 2020. годину, чији је предлагач Агенција за заштиту личних података у БиХ.

Подржана је посланичка иницијатива Дамира Арнаута којом се налаже Министарству цивилних послова БиХ да у року од 14 дана од дана усвајања ове иницијативе успостави поступак и отпочне процес издавања јединствених COVID-19 цертификата с QR кодом, с циљем њиховог кориштења ван Босне и Херцеговине, на један од два сљедећа начина: 1. издавање таквих цертификата од стране самог министарства, на основу потврда о вакцинисању/преболованом COVID-у, које Министарство прибави од надлежних ентитетских, кантоналних и органа Брчко Дистрикта, односно потврда наведених надлежних органа које грађани сами доставе Министарству, 2. креирање и достављање наведеним надлежним органима јединственог обрасца за издавање таквих цертификата од стране тих органа.

Уз ову иницијативу усвојен је и закључак којим се сугерише да је боље да се око јединствених COVID – 19 цертификата постигне договор Министарства цивилних послова БиХ и надлежних министарстава на нижим нивоима власти (ентитети, Брчко Дистрикт БиХ, кантони), те да јединствене цертификате грађанима издају надлежне институције на нижим нивоима власти.

Комисија је, такође, подржала посланичку иницијативу Мирјане Маринковић-Лепић и Аиде Баручије којом се налаже Савјету министара Босне и Херцеговине да у року од 90 дана оконча процес усклађивања законодавства из области заштите личних података са новоусвојеним прописима Европске уније.

Чланови Заједничке комисије усвојили су, уз препоруке Институције омбудсмена за људска права БиХ, Специјални извјештај о ефикасности законских рјешења у области професионалне рехабилитације и запошљавања лица с инвалидитетом у Босни и Херцеговини, чији је предлагач Институција омбудсмена за људска права БиХ. Комисија је, уз овај Извјештај, усвојила закључак којим тражи од Савјета министара БиХ да, у року од 30 дана од усвајања овог Извјештаја, започне имплементацију препорука које су наведене у Извјештају.

Усвојен је и Специјални извјештај о говору мржње у Босни и Херцеговини, са препорукама Институције омбудсмена за људска права БиХ, чији је предлагач Институција омбудсмена за људска права БиХ.

Усвојен је, и даљу парламентарну процедуру упућен, Приједлог извјештаја о раду Заједничке комисије за људска права за 2021. годину.

Разматрајући Приједлог оријентационог плана рада Заједничке комисије за људска права за 2022. годину, Комисија је одлучила да наведени документ прихвати уколико у наредних седам дана не буде примједби и сугестија чланова Заједничке комисије.

Заједничка комисија разматрала је Захтјев Министарства за људска права и избјеглице БиХ за номиновање члана/чланице Управног одбора Меморијалног центра Сребреница-Поточари спомен обиљежје и мезарје за жртве геноцида из 1995. године, те предложила Министарству посланицу Аиду Баручију за чланство у Управном одбору овог Центра.

Чланови Комисије одгодили су изјашњавање о Захтјеву Министарства за људска права и избјеглице БиХ за номиновање члана Интерресорне радне групе за припрему четвртог периодичног извјештаја о имплементацији Пакта о грађанским и политичким правима. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу