17.11.2021.
Чланови Заједничке комисије за људска права разговарали са представницима ОДИХР-а о положају заштитника људских права у БиХ
Предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Лазар Продановић и чланови Заједничке комисије Марина Пендеш и Денис Бећировић разговарали су данас са представницима ОЕБС-ове Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР) о положају и заштити заштитника људских права у БиХ.
Сврха посјете замјеника шефа Одјела за људска права ОДИХР-а Andrewa Gardnera и консултанткиње у Одјелу за људска права ОДИХР-а Angelice Notaristefano јесте да се прикупе информације о проведеним мјерама и механизмима за заштиту заштитника људских права у БиХ, укључујући и изазове и добре праксе у овој области, као и информације о законодавном оквиру и оквирним политикама које се односе на статус, рад и заштиту заштитника људских права у БиХ.
Представници ОДИХР-а подсјетили су на садржај Декларације Уједињених нација о заштитницима људских права, која појам заштитника људских права дефинише као све људе који, мирним путем и без дискриминације, раде на промоцији и заштити људских права и основних слобода. С тим у вези, нагласили су да им је циљ да прикупе што више информација о статусу независних новинара, те припадника цивилног друштва који се баве заштитом људских права. Интересовали су се за стање законске регулативе у вези са обезбјеђењем физичког интегритета, слободе, безбједности и достојанства заштитника људских права, као и за омогућавање безбједног окружења за рад на заштити људских права. На основу прикупљених података, представници ОДИХР-а израдиће извјештај који ће обухватити физички интегритет, слободу и безбједност, те достојанство заштитника људских права у БиХ; безбједно и погодно окружење за рад на заштити људских права и оквир за провођење Смјерница ОДИХР-а о заштити заштитника људских права.
Чланови Заједничке комисије за људска права ПСБиХ упознали су представнике ОДИХР-а са активностима овог радног тијела и највише законодавне институције у БиХ у овој области. Посебно су се осврнули на Извјештај о слободи говора и стању медијских слобода, који је усвојен у претходном мандату ПСБиХ, закључке тематске сједнице Заједничке комисије за људска права о слободи изражавања и слободи медија, као и на законодавну активност ПСБиХ у вези са спречавањем и кажњавањем ширења говора мржње путем интернета, те у вези са јаснијим дефинисањем питања имплементације препорука Институције омбудсмена за људска права БиХ.
Разговарало се и о могућностима израде компаративне студије о механизмима и стандардима заштите заштитника људских права у земљама Европске уније, које би Босна и Херцеговина, као држава у процесу европских интеграција, могла да примјени у сопственом законодавству.
Разматрана је и могућност да БиХ донесе lex specialis Закон о заштити заштитника људских права у БиХ, што је окарактерисано као идеја на којој треба радити, посебно због тешке позиције омбудсмена за људска права, али и угрожености новинара и медија који се баве истраживачким новинарством.
Представници ОДИХР-а захвалили су се члановима Заједничке комисије за људска права ПСБиХ на корисним информацијама, те најавили наставак консултација са члановима Заједничке комисије на изради извјештаја и препорука у области заштите заштитника људских права у БиХ. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |