MENI
7.9.2021.

Predsjedatelj Zastupničkog doma dr. Denis Zvizdić obratio se sudionicima 5. Svjetske konferencije predsjednika parlamenata na temu suzbijanja dezinformacija i govora mržnje

Predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) dr. Denis Zvizdić govorio je danas na panelu 5. Svjetske konferencije predsjednika parlamenata o temi “Suzbijanje dezinformacija i govora mržnje na mreži i van nje zahtijeva strožije propise”.

U svom obraćanju dr. Zvizdić rekao je da živimo u vremenu četvrte industrijske revolucije koja je obilježila kraj 20. i početak 21. stoljeća i da smo, istodobno, na pragu pete industrijske revolucije koja nosi sa sobom određene izazove, kao što su rastuća automatizacija, umjetna inteligencija i tzv. internet stvari. “Zbog toga još više dolazi do značaja pitanje regulacije interneta i prilagođavanje zakonodavstva zemalja promjenama koje dolaze. Danas je internet jedno od pitanja koje, sasvim sigurno, vodi civilizaciju ka daljnjem progresu. Možemo ga koristiti za najispravnije moguće svrhe, kao što je edukacija, društveno povezivanje, širenje ideja humanizma, itd. Ali, isto tako, internet se, nažalost, može koristiti i u negativne svrhe, kao što su širenje lažnih vijesti, širenje govora mržnje, širenje teorija zavjere ili bilo koje druge ideje koja može imati negativne posljedice po globalnu zajednicu,“ rekao je tijekom obraćanja dr. Zvizdić.

Naglasio je da je u vrijeme pandemije koronavirusa to izraženije više nego ikada i da smo svjedoci da je prije nekoliko dana Facebook uklonio milijune lažnih vijesti u svezi sa COVID-19. “To je najbolji dokaz da dostupnost informacija ne znači istodobno i njihovu ispravnost niti znači da smo stekli novo i korisno znanje. Tu dolazimo do osnovne teme ovog izlaganja, a to je suzbijanje dezinformacija i govora mržnje na mreži. Kao predsjedatelj i zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH aktivno se bavim ovom temom. U prvoj fazi sam podnio inicijativu kojom sam od Vlade BiH tražio da sačini Zakon o sprječavanju nezakonitog govora mržnje na internetu, koji će biti usklađen sa sudbenom praksom Europskog suda za ljudska prava, preporukama i konvencijama Vijeća Europe, pravnom stečevinom Europske unije i uspješnim praksama zemalja EU koje su zakonski regulirale ovu oblast”, rekao je dr. Zvizdić i dodao da je, dok se čeka izradba i usvajanje pomenutog Zakona i imajući u vidu da je tema vrlo ozbiljna i urgentna, odlučio u parlamentarnu proceduru uputiti izmjenu Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine kojim je tražio strogo novčano i pritvorsko kažnjavanje za sve koji putem interneta ili na drugi način pozivaju na nasilje ili mržnju prema drugim ljudima zbog njihove nacionalne, vjerske, etničke pripadnosti, jezika, boje kože, spola, seksualnog opredjeljenja, invaliditeta, rodnog identiteta, podrijetla ili drugih osobina.

“Smatram da je u tranzicijskom društvu, opterećenom postratnim traumama, kao što je bosanskohercegovačko, takav zakon izuzetno potreban. Govor mržnje, koji najčešće koriste političari kao sredstvo dolaska i opstanka na vlasti, obilježio je javni prostor u Bosni i Hercegovini od potpisivanja Daytonskog sporazuma pa do danas. Mlade generacije su rasle i, nažalost, rastu u takvom toksičnom ambijentu. Primjetio sam da je to i jedan od razloga zašto mladi odlaze iz Bosne i Hercegovine i siguran sam da bi se pravnom regulacijom ovog pitanja u mojoj zemlji značajno popravio ambijent za zajednički život i međusobno razumijevanje. Zbog toga sam se odlučio aktivno angažirati po pitanju ove teme”, rekao je predsjedatelj Zvizdić.

Na kraju izlaganja obrazložio je zbog čega misli da regulacija treba biti strožija. “Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda jedno je od najvećih dostignuća civiliziranog svijeta. Ova Konvencija u članku 10. kaže da ‘svatko ima pravo na slobodu izražavanja’. Međutim, ovo pravo, kao i svako drugo, nije apsolutno. Isti članak Konvencije u stavu (2) predviđa i određena ograničenja slobode izražavanja. To su jasno navedeni slučajevi ‘kada je to neophodno u demokratskom društvu u interesu nacionalne sigurnosti, teritorijalnog integriteta ili javne sigurnosti, sprječavanja nereda ili zločina, zaštite zdravlja i morala, ugleda ili prava drugih’. Ovdje bih posebno naglasio ‘zaštitu zdravlja, ugleda i prava drugih osoba’.Ne možete neograničeno koristiti slobodu govora da vrijeđate druge ljude zbog njihove vjere, nacije, rase, spola, seksualnog opredjeljenja ili slično i koristiti mrežu da širite te ideje kao pozitivne. Postoji mnogo internet portala, stranica i profila na društvenim mrežama koji šire neonacističke, neofašističke, rasističke, ksenofobne, islamofobne i slične ideje ili veličaju i glorificiraju ratne zločince. Ili, što je u sukobu sa civiliziranim normama, negiraju genocid u Srebrenici. Istodobno, urednici i korisnici tih profila pozivaju se na slobodu govora. Ali, kao što smo rekli, sloboda govora ne znači vrijeđanje prava druge osobe.

U tom smislu regulacija svakako treba biti strožija. Europska konvencija o ljudskim pravima je dovoljan pravni okvir za donošenje boljeg i učinkovitijeg zakonodavstva na nacionalnoj razini”, naglasio je dr. Zvizdić

U svom obraćanju dr. Zvizdić pozvao je sve parlamente koji djeluju u okviru Interparlamentarne unije da reagiraju u svojim pravnim sustavima kako bi se što više suzbila mogućnost širenja dezinformacija i govora mržnje na mreži ili van nje i naglasio da je kroz nekoliko primjera tijekom izlaganja pojasnio da to nekada može biti opasno po život, zdravlje i sigurnost drugih ljudi.

Predsjedatelj Zastupničkog doma PSBiH dr Denis Zvizdić sudjelovao je danas na 5. Svjetskoj konferenciji predsjednika parlamenata, koja se održava u Beču od 6. do 9. rujna 2021. godine. Konferenciji, koju organiziraju Interparlamentarna unija i Parlament Austrije, nazoče predstavnici parlamenata iz 112 država svijeta, a središnja tema rasprave nosi naslov „Parlamentarno vođstvo za učinkovitiji multilateralizam u funkciji mira i održivog razvoja za ljude i planetu“. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću