14.7.2021
Članovi Zajedničke komisije za ljudska prava razgovarali sa visokim zvaničnicima OSCE-a i PSOSCE-a
Predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Lazar Prodanović, zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije Edin Mušić, te članovi Zajedničke komisije Zlatko Miletić, Munib Jusufović, Mirjana Marinković-Lepić, Ljubica Miljanović i Marina Pendeš razgovarali su danas u Sarajevu sa zamjenicom predsjedavajuće Privremene komisije za migracije Parlamentarne skupštine OSCE-a (PSOSCE) dr. Gudrun Kugler i zamjenikom šefice Misije OSCE-a u BiH Dmitryem Iordanidiem.
Govoreći o migrantskoj krizi kao globalnom i sigurnosnom izazovu sa kojim se suočava i Bosna i Hercegovina, visoki zvaničnici OSCE-a i PSOSCE-a iznijeli su i vlastita zapažanja nakon nedavnih posjeta migrantskim kampovima Borići i Lipa u Unsko – sanskom kantonu. Osvrnuvši se na različit status migranata, zvaničnici OSCE-a posebno su ukazali na činjenicu da je značajan broj tih osoba, u pokušaju da se domognu država Evropske unije i boljih uslova za život, postao žrtva trgovine ljudima. S tim u vezi, istakli su važnost identifikacije žrtava trgovine ljudima, kako bi im se pružila adekvatna zaštita i pomoć, ali i, kako su naglasili, identifikacije počinalaca ovih krivičnih djela, radi preveniranja i kažnjavanja tih kriminalnih aktivnosti. U tom kontekstu istaknuta je važnost uspostavljanja snažnije saradnje domaćih sigurnosnih agencija i pravosudnih institucija u BiH, kako međusobno tako i sa međunarodnim institucijama koje se bave ovim problemom. Detektirajući ovu vrstu kriminala kao ozbiljan problem i poseban aspekt migrantske krize, zvaničnici OSCE-a istovremeno su ukazali i na važnost humanitarnog aspekta, uslova boravka migranata u kampovima i poštovanja njihovih ljudskih prava i dostojanstva, bez obzira na to zašto i kako došli u Bosnu i Hercegovinu.
Članovi Zajedničke komisije upoznali su visoke predstavnike OSCE-a i PSOSCE-a i sa planom rada za 2021. godinu, kojim je, kako je rečeno, u septembru predviđena posjeta Unsko-sanskom kantonu i migrantskim kampovima. Najavljeni su i sastanci sa rukovodstvom Kantona i Grada Bihaća, međunarodnim i domaćim nevladinim organizacijama, te organizacija okruglog stola o pitanju rješavanju problema migracija. S tim u vezi, članovi Zajedničke komisije kazali su kako bi u realizaciji pomenutih aktivnosti cijenili pomoć Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |