MENI
7.7.2021.

Одржана 22. сједница Представничког дома

На 22. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је, у првом читању, Приједлог закона о Буџету институција Босне и Херцеговине и међународних обавеза Босне и Херцеговине за 2021. годину, чији је предлагач Предсједништво БиХ.

У првом читању усвојен је и Приједлог закона о измјенама и допуни Закона о акцизама у Босни и Херцеговини, чији је предлагач Савјет министара БиХ.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је Захтјев Савјета министара БиХ за разматрање Приједлога закона о царинским прекршајима Босне и Херцеговине по хитном поступку.

Ради недостатка ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућени су и сљедећи приједлози закона:

  • Приједлог закона о заштити права на суђење у разумном року пред Судом Босне и Херцеговине, предлагач Савјет министара БиХ, у другом читању;
  • Приједлог закона о измјени Кривичног закона Босне и Херцеговине, предлагач посланик Денис Звиздић, у другом читању.

Представнички дом није усвојио негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона о измјенама Изборног закона Босне и Херцеговине, чији су предлагачи, по скраћеном поступку, посланици Нермин Никшић, Саша Магазиновић, Нада Младина и Зукан Хелез. У складу с Пословником Дома, Уставноправна комисија задужена је да сачини ново мишљење о овом Приједлогу закона.

Дом је усвојио негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона о измјенама и допуни Изборног закона Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Ненад Нешић. Усвајањем негативног мишљења Уставноправне комисије, овај Приједлог закона сматра се одбијеним.

Представнички дом усвојио је сљедеће извјештаје:

  • Консолидовани годишњи извјештај о систему финансијског управлјања и контроле у институцијама Босне и Херцеговине за 2020. годину, чији је подносилац Министарство финансија и трезора БиХ;
  • Годишњи консолидовани извјештај интерне ревизије за 2019. годину, чији је подносилац Министарство финансија и трезора БиХ;
  • Извјештај о раду Канцеларије за разматрање жалби БиХ за 2020. годину, чији је подносилац Канцеларија за разматрање жалби БиХ.

Представнички дом није усвојио Извјештај о раду Савјета министара БиХ за 2020. годину.

Дом није прихватио Програмски план и Финансијски план за 2021. годину, чији је подносилац Управни одбор Радио-телевизије БиХ.

Дом је примио к знању Информацију о расподјели и коришћењу средстава текуће резерве додијелјених за санирање економских штета за период јануар – децембар 2020. године, као и Информацију о расподјели и коришћењу средстава текуће резерве за период јануар – децембар 2020. године, чији је подносилац Министарство финансија и трезора БиХ.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућена је Информација о тренутном стању у Извозно-кредитној агенцији (ИГА) узрокованом блокадом главног трансакционог рачуна. На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућени су и приједлози закључака из Информације, у којима се тражи:

  • Да се обезбиједи правна помоћ ИГА-и како би могла заштити и бранити своје интересе у надолазећим судским споровима задуживањем Правобранилаштва БиХ или путем ангажовања адвокатске куће;
  • Да се изврши хитна деблокада рачуна, путем усвајањаизмјена и допуна Закона о оснивању ИГА-е, или измирење обавеза по основу судске пресуде из буџетских средстава чиме би се деблокирао рачун и обезбиједило поновно функционисање ИГА-е која је до сада на основу својих пословних активности била у могућности да редовно сервисира обавезе;
  • Да се успостави Међуминистарски савјет, на основу Закључка Савјета министара БиХ број: 05-07-1-1527-22/18 од 5. 6. 2018. и у складу с чланом 15. Закона о оснивању ИГА-е;
  • Да се формира радна група коју ће чинити представници Савјета министара БиХ, владе ентитета и ИГА-е, а која ће радити на даљим смјерницама за проналажење рјешења. То би укључивало рад на додатним измјенама и допунама Закона о оснивању ИГА-е, као и питања везана за: надзор над радом Агенције, организацију и структуру, начин доношења одлука о изложености по појединим производима, дефинисање покрића губитка и распореда добити, дефинисање односа ИГА-е и власника (ентитета и државе), јасно дефинисање производа које ће ИГА имплементирати, а који су потребни извозницима, те капитал којим ће ИГА-е располагати, и остала питања везана за несметан рад ИГА-е.

Дом је усвојио сљедеће посланичке иницијативе:

  • посланичку иницијативу Даријане Филиповић и Предрага Кожула којом Представнички дом ПСБиХ задужује Министарство сполјне трговине и економских односа БиХ и Министарство иностраних послова БиХ да предузму све потребне активности како би осигурали до краја 2021. приступање Босне и Херцеговине у Међународни савјет за маслиново улје (IOC). Задужују се наведена министарства да, свако из своје надлежности, поднесу извјештај Представничком дому ПСБиХ у року од 60 дана од усвајања иницијативе;
  • посланичку иницијативу Влатка Главаша која гласи: „Поводом историјског успјеха кошаркашица Босне и Херцеговине и пласмана у четвтрфинале Еуробаскета, предлажем надлежном министарству и Савјету министара БиХ да овај успјех адекватно награди“;
  • посланичку иницијативу Предрага Којовића, Мирјане Маринковић-Лепић, Аиде Баручије и Дамира Арнаута којом се налаже Савјету министара БиХ да у року од 30 дана састави и Представничком дому ПСБиХ достави комплетан извјештај о учешћу Босне и Херцеговине на Свјетској изложби EXPO 2020., која ће садржавати утврђивање одговорности и даље активности по овом питању, те приједлог за санацију штете настале досадашњим током догађаја у вези с учешћем на изложби (непредузимање било каквих активности на припреми, нарушавање угледа Босне и Херцеговине, те могуће плаћање казне).

Представнички дом усвојио је и модификовану иницијативу посланика из Клуба СДА која гласи: „Тражи се од Регулаторне агенције за комуникације БиХ, Савјета министара БиХ, Министарства комуникација и транспорта БиХ и јавних РТВ сервиса да, у року од 30 дана од усвајања ове иницијативе, проведу сљедеће и о томе обавијесте Представнички дом:

  1. Задужује се Савјет министара БиХ, Министарство комуникација и транспорта БиХ, Регулаторна агенција за комуникације БиХ и јавни РТВ сервиси БХТ и РТРС да, најкасније до 20. јула 2021., одобре улазак у MUX A свим комерцијалним ТВ станицама у дигиталним областима Бања Лука, Сарајево, Мостар. Ово се односи искључиво на ТВ станице којима је РАК издао налог за гашење аналогних предајника у БиХ.
  2. Задужује се Регулаторна агенција за комуникације БиХ да обустави тендере за MUX C и MUX D јер су исти у супротности са усвојеном Стратегијом преласка са аналогног на дигитално емитовање којом је децидно одређено да се исти могу расписати шест мјесеци након гашења аналогног сигнала.
  3. Задужује се Министарство комуникација и транспорта БиХ да у најкраћем року распише тендер за другу и трећу фазу дигитализације“.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућене су сљедеће посланичке иницијативе:

  • посланичка иницијатива Шемсудина Дедића којом се обавезује Савјет министара БиХ да, у складу са својим надлежностима, хитно предузме активности према Министарству мора, промета и инфраструктуре Републике Хрватске с цилјем измјене и допуне Правилника о одређивању јавних цеста по којима се мора одвијати транзитни саобраћај теретних возила кроз Републику Хрватску (НН 51/2021 од 12. 05. 2021.);
  • посланичка иницијатива Предрага Којовића, Мирјане Маринковић-Лепић, Аиде Баручије и Дамира Арнаута којом се налаже Савјету министара БиХ да у року од три мјесеца од усвајања ове иницијативе у законодавну процедуру достави Приједлог измјена и допуна Закона о странцима Босне и Херцеговине, којим ће бити омогућен и регулисан боравак дигиталних номада у Босни и Херцеговини.

Представнички дом није усвојио посланичку иницијативу Едите Ђапо којом се задужују Савјет министара БиХ и надлежно Министарство комуникација и транспорта БиХ да најкасније у року од три мјесеца упуте Приједлог закона о измјенама Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у БиХ, у сврху допуне предметног закона прекршајним одредбама у вези са насилничким понашањем у саобраћају.

Дом је усвојио закључак којим је покренута иницијатива за измјену Одлуке о штићеним личностима (Савјет министара БиХ) јер је „непотребно обухваћен непотребан број лица којима се пружа заштита.“ Овим закључком Дом је обавезао Савјет министара БиХ да у року од 30 дана донесе нову Одлуку о штићеним личностима.

Усвојен је и закључак о оснивању Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ за провођење процедуре за именовање три омбудсмена за људска права Босне и Херцеговине, чији је предлагач Заједнички колегијум оба дома ПСБиХ. Из Представничког дома у Привремену заједничку комисију именоване су посланице Алма Чоло, Љубица Миљановић и Борјана Кришто.

Представнички дом није усвојио Извјештај Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ о утврђивању ранг-листе успјешних кандидата за чланове Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштивање лјудских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд Босне и Херцеговине, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом Босне и Херцеговине или међународним уговором чија је потписница БиХ или други суд у складу са законом БиХ.

Представнички дом дао је сагласност за ратификацију аката Свјетског поштанског савеза, усвојених на 3. ванредном конгресу Свјетске поштанске уније, одржаном 2019. у Женеви. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу