MENI
29.6.2021.

Босна и Херцеговина предсједавала XVII Конференцијом COSAP-а

Под предсједавањем Босне и Херцеговине, данас је, у online формату, одржана XVII Конференција парламентарних комисија за европске интеграције земаља Југоисточне Европе обухваћених процесом стабилизације и придруживања (COSAP).

Поред чланова Заједничке комисије за европске интеграције Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Николе Ловриновића, Халида Гењца, Сњежане Новаковић – Бурсаћ, Лидије Брадаре и Саше Магазиновића, у раду COSAP-а учествовали су представници комисија/одбора за европске интеграције парламената Републике Албаније, Црне Горе, Републике Сјеверне Македоније, Републике Србије и Косова.

У оквиру прве сесије о напретку у процесу европских интеграција кроз регионалну сарадњу, учесницима COSAP-а обратио се политички директор Савјета за регионалну сарадњу (RCC) Амер Капетановић. Истичући значај укључења парламентарне димензије у све регионалне процесе, Капетановић је нагласио да се регион у овом тренутку суочава са бројним изазовима, од којих су неки, попут привредне стагнације, посљедица пандемије вируса корона. Према ријечима Капетановића, регион се суочава са проблемом депопулације, незапослености међу младима, исељавања младих, као и са проблемима online радикализације и ширења лажних вијести, проблемом организованог криминала, као и посљедицама климатских промјена као новом безбједносном пријетњом.

Позивајући се на стратешке документе усвојене 2020. године на Самиту у Софији, Капетановић је представио програме RCC који се односе на стварање регионалног трговинског, инвестиционог, индустријско – иновационог и дигиталног простора, те нагласио да би провођењем ових програма регион постао атрактивнији за стране инвеститоре, те припремљен за економску интеграцију у Европску унију (ЕУ).

Капетановић је подсјетио и на пројекте RCC-а који се односе на слободу кретања људи, роба и капитала у региону, те нагласио да ће Европска унија, кроз пакет економске подршке вриједан 9 милијарди евра, снажно подржати пројекте инфраструктурног и енергетског повезивања региона.

У свом обраћању Капетановић је понудио партнерску подршку COSAP-u, чији су учесници у својим дискусијама такође подржали активности RCC-а, посебно нагласивши важност укидања телефонског роминга између земаља региона, као и пројекат успостављања такозваних зелених коридора за транспорт роба у вријеме пандемије.

О приоритетима словеначког предсједавања Савјетом ЕУ, које почиње од 1. јула, учеснике COSAP-а упознао је национални координатор за Западни Балкан у Министарству иностраних послова Републике Словеније Peter Grk. Наглашавајући став Словеније да укључивање земаља Западног Балкана има највећи могући геостратешки значај за ЕУ, словеначки званичник најавио је да ће словеначко предсједавање ЕУ бити у потпуности посвећено процесу проширења ЕУ на земље Западног Балкана. Према ријечима словеначког званичника, циљ предсједавања биће додјељивање датума преговора Албанији и Сјеверној Македонији, наставак започетих преговора са Црном Гором и Србијом, као и реализација енергетских и инфраструктурних пројеката повезивања земаља Западног Балкана. Међу циљевима словеначког предсједавања, чији ће централни догађај бити Самит ЕУ – Западни Балкан, заказан за 6. октобар ове године, биће и проширивање концепта зелених коридора на земље ЕУ, програм декарбонизације, кибернетичка безбједност, те перспектива младих у земљама Западног Балкана. Осим свега тога, рекао је словеначки званичник, његова земља инсистираће на укључености свих земаља Западног Балкана у расправу о будућности Европе.

Учесници COSAP-а поздравили су и у потпуности подржали приоритете словеначког предсједавања ЕУ, те се посебно осврнули на корист коју ће све земље региона имати од пакета економске подршке ЕУ.

Учесници COSAP-а међусобно су се информисали и о актуелном стању у процесу европских интеграција. У својим излагањима чланови Заједничке комисије за европске интеграције ПСБиХ истакли су да БиХ чини напоре у испуњавању 14 приоритета из Мишљења Европске комисије о Захтјеву БиХ за чланство у ЕУ, те се заложили да БиХ до краја ове године добије статус кандидата за чланство, што би, како су рекли, био снажан подстицај за провођење реформи и убрзавање процеса европских интеграција БиХ.

Домаћин сљедеће Конференције COSAP-а биће Република Сјеверна Македонија, која од БиХ преузима предсједавање овом Конференцијом. (крај)

 

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу