MENI
23.3.2021.

Чланови Заједничке комисије за људска права разговарали са високим званичницима ОЕБС-а и ПСОЕБС-а о поштовању људских права миграната и борби против трговине људима

Прeдсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Лазар Продановић и чланице Заједничке комисије Марина Пендеш и Љубица Миљановић одржали су данас видео – састанак са потпредсједницом Парламентарне скупштине ОЕБС-а (ПСОЕБС) и вршитељком дужности предсједавајуће Ад хоц Комисије за миграције ПСОЕБС-а Margaretom Cederfeltи специјалним представником ОЕБС-а и координатором борбе против трговине људима Valiantom Valom Richeyem о питањима поштовања људских права миграната и борби против трговине људима у БиХ.

Високи званичници ОЕБС-а и ПСОЕБС-а изразили су забринутост у вези са ескалацијом мигрантске кризе у БиХ и додатним компликацијама које изазива пандемија вируса корона (COVID -19), те показали посебан интерес за питање пуног збрињавања миграната у БиХ, за поштовање њихових људских права, посебно права дjеце миграната на образовање, као и за инцидентне ситуације, које укључују и случајеве насиља над мигрантима. Званичници ОЕБС-а нагласили су да БиХ има добар законодавни оквир за питања миграција и азила, као и за борбу против трговине људима, али су упозорили на проблем примјене законских прописа и на недостатак координације органа власти на свим нивоима кад је ријеч о суочавању са овим питањима.

Изражавајући задовољство приликом да о овим питањима размијене информације и искуства са високим званичницима ОЕБС-а и ПСОЕБС-а чланови Заједничке комисије за људска права ПСБиХ указали су на чињеницу да годишње у БиХ уђе између 20 и 30 хиљада миграната, од којих огромна већина не подноси захтјев за азил, будући да им је циљ да оду у неку од земаља западне Европе. Чланови Заједничке комисије указали су на потребу поштовања Закона о миграцији и азилу БиХ, као и на потребу хитног потписивања споразума о реадмисији са државама из којих мигранти долазе с циљем њиховог легалног враћања у матичне земље. Заложили су се за постизање споразума са FRONTEX-ом око обезбјеђивања граница са сусједним земљама,. Указано је и на потребу пуног поштовања људских права миграната, укључујући и право на здравствену заштиту, посебно миграната позитивних на COVID – 19, те права жена и дjеце миграната, која укључују и право на образовање. Чланови Заједничке комисије за људска права ПСБиХ заложили су се и за оштрије кажњавање лица оптужених за незакониту трговину људима. С тим у вези, наглашена је потреба за учешће Мисије ОЕБС-а у БиХ у пројектима додатне обуке тужилаца који раде на случајевима трговине људима.

Током састанка заједнички је наглашена потреба координације представника законодавне и извршне власти на свим нивоима у БиХ, као и још снажније сарадње парламентараца из држава чланица ОЕБС-а на подизању свијести о проблемима мигрантске кризе, потреби поштовања људских права миграната и потреби заједничке борбе против трговине људима. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу