MENI
30.10.2015.

Чланови Групе пријатељства Парламентарне скупштине БиХ за сусједне земље одржали састанак са делегацијом Групе пријатељства Савезног вијећа Аустрије


Чланови Групе пријатељства Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) за сусједне земље, предвођени предсједавајућим ове групе Ненадом Лалићем, одржали су данас у Сарајеву састанак са члановима Групе пријатељства Савезног вијећа Аустрије за односе Босном и Херцеговином.

Током састанка којем су, поред предсједавајућег Лалића, присуствовали и замјеница предсједавајућег Групе пријатељства ПСБиХ за сусједне земље Љиља Зовко, те чланови ове групе Салко Соколовић и Средоје Новић, наглашено је да сарадња између Босне и Херцеговине и Републике Аустрије на економском плану, посебно на пољу размјене роба и услуга биљежи стални раст. Предсједавајући Лалић истакао је интерес наше земље за инвестицијама Аустрије у изградњу капацитета за производњу здраве хране, као и за улагање у развој металне индустрије. Посебно је изразио захвалност за помоћ коју је Република Аустрија пружила током санације штета од поплава, које су прошле године погодиле нашу земљу. Закључио је да двије државе и у наредном периоду требају интензивирати билатералну сарадњу, уз реализацију актуелних пројеката Аустрије у нашој земљи, као и договарање нових.

Предсједавајућа делегације Групе пријатељства Савезног вијећа Аустрије за односе са БиХ Nurten Yilmaz изразила је задовољство што су аустријски парламентарци били у прилици разговарати са посланицима и делегатима оба дома ПСБХ о сарадњи два парламента, нарочито о питањима интеграција наше државе у Европску унију. Нагласила је да су односи двије земље пријатељски, те истакла изузетно добру пословну сарадњу између наше државе и Републике Аустрије. Према њеним ријечима, Република Аустрија ће и у наредном периоду искрено и континуирано подржавати настојања наше земље на њеном путу ка европским интеграцијама. С тим у вези, сви чланови аустријске парламентарне делегације изразили су наду да ће БиХ ускоро и формализовати свој захтјев и поднијети кредибилну апликацију за статус кандидата за улазак у Европску унију.

На састанку је разговарано и о проблемима и изазовима с којима се Европска унија и регион Западног Балкана сусрећу кад је ријеч о мигрантској кризи, нарастајућем тероризму, те борби против свих видова криминала и корупције. Саговорници су се сложили да је неопходна тјешња сарадња парламената двије земље с циљем стварања законских предуслова за рјешавање ових питања и даљег унапређења међусобних односа кроз функционисање институција система.

Посебан нагласак у разговору стављен је и на рјешавању питања административних баријера са којима се сусрећу страни инвеститори у нашој земљи, кроз изградњу правног система и даљег јачање правне државе у којој ће се сваки становник БиХ осјећати безбједним, без обзира на вјеру, нацију или боју коже. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу