5.2.2021.
Na Konferenciji predsjedatelja parlamenata u BiHusvojen Plan prioriteta za parlamente u BiH za ubrzanje procesa europskih integracija
Danas je u Mostaru održana Konferencija predsjedatelja parlamenata u Bosni i Hercegovini, na kojoj je usvojen Plan prioriteta za parlamente u BiH za ubrzanje procesa europskih integracija. Tom prigodom potpisana je Zajednička izjava u kojoj su najviši predstavnici parlamenata u BiH izrazili posvećenost i spremnost da preduzmu mjere na provedbi Plana prioriteta i na realizaciji 14 ključnih prioriteta iz Mišlјenja Europske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Europskoj uniji (EU).
Konferencija je održana u okviru projekta „Potpora EU parlamentima u Bosni i Hercegovini u poslovima europskih integracija“, koji financira EU,a sudjelovali su članovi kolegija obaju domova Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH), predsjednici i zamjenici predsjednika obaju domova Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Narodne skupštine Republike Srpske i Skupštine Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine.
Osim čelnika parlamenata u BiH, na sastanku su sudjelovali i šef Izaslanstva EU i specijalni predstavnik EU u BiH Johann Sattler, kao i predstavnici Narodne skupštine Mađarske, Parlamenta Austrije i Hrvatskog sabora, koji provode projekat.
U uvodnom obraćanju sudionicima sastanka, predsjedateljica Zastupničkog doma PSBiH Borjana Krišto zahvalila se Europskoj uniji, Izaslanstvu Europske unije u BiH, kao i zemljama članicama Europske unije koje provode Twinning projekat na potpori, te naglasila da i ovaj sastanak predstavlja značajan korak u potvrđivanju uloge koju parlamenti imaju u procesu europskih integracija.
Prema riječima predsjedateljice Krišto, ovim projektom EU pruža ne samo tehničku asistenciju parlamentima u BiH nego i omogućava važan vid institucionalne suradnje zakonodavnih institucija BiH sa zakonodavnim institucijama zemalja članica Europske unije.
Naglašavajući kako smatra izuzetno značajnom činjenicu da su projektom obuhvaćeni parlamenti na različitim razinama vlasti, državnoj, entitetskoj i županijskoj, predsjedateljica Krišto ocijenila je da ovaj Twinning projekat osiguravaju bolju harmonizaciju svih razina vlasti s ciljem uspješne integracije BiH u EU.
Ističući u svom obraćanju ulogu parlamenata u BiH kao ključnu u procesu europskih integracija BiH, šef Izaslanstva EU i specijalni predstavnik EU u BiH Johann Sattler podvukao je da parlamenti imaju ogromnu ulogu u implementaciji pravne stečevine EU. Prema riječima veleposlanika Sattlera, ovaj projekat predstavlja odličan alat za prenošenje najboljih praksi iz parlamenata država članica EU.
Veleposlanik Sattler pozdravio je napredak koji je BiH učinila u procesu EU integracija, te upozorio na sporost u donošenju reformskih zakona kojim se ispunjavaju prioriteti iz Mišljenja Europske komisije, posebno Zakona o javnim nabavama, Zakona o sukobu interesa i Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću. S tim u svezi, veleposlanik Sattler pozvao je najviše dužnosnike parlamenata u BiH da ovu, 2021. godinu, iskoriste za provedbu neophodnih reformi, te obećao da će EU nastaviti pružati punu potporu i pomoć BiH.
U svom obraćanju sudionicima sastanka, zamjenik predsjedatelja Doma naroda PSBiH dr. Dragan Čović također je ocijenio da su ovakvi skupovi vrlo jasan dokaz opredijeljenosti i posvećenosti svih razina vlasti u BiH procesu europskih integracija BiH. Prema ocjeni dr. Čovića, prioritet u prvoj polovini ove godine je donošenje izmjena Izbornog zakona BiH, kojim bi se osigurala jednakopravnost i legitimno predstavljanje tri konstitutivna naroda na svim razinama vlasti, što bi, kako je rekao, eliminiralo brojne probleme i prepreke na europskom putu BiH.
Zamjenik predsjedateljice Zastupničkog doma PSBiH dr. Denis Zvizdić kao jedan od prioriteta u ovoj godini istaknuo je oporavak ekonomije i zdravstvenog sustava od posljedica pandemije koronavirusa (Covid 19). Također je istaknuo značaj završetka lokalnih izbora i implementacije izbornih rezultata, posebno u Mostaru i Srebrenici. Govoreći o prioritetima na europskom putu BiH, dr. Zvizdić izrazio je uvjerenje da BiH može do svibnja ove godine ispuniti devet ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije, čime bi osigurala kredibilnost zahtjeva za kandidatski status. S tim u svezi, dr. Zvizdić uputio je molbu predstavnicima zemalja članica EU da podrže zahtjev BiH za dobijanje kandidatskog statusa, čime bi se, kako je rekao, svim građanima BiH poslala snažna poruka nade i optimizma za bolju budućnost.
Sudionicima sastanka obratili su se i veleposlanici Mađarske, Austrije i Hrvatske, predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH Mirsad Zaimović, predsjedatelj Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović, kao i potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Denis Šulić.
Sudionici sastanka razmatrali su Plan prioriteta za parlamente u BiH za ubrzanje procesa europskih integracija, kojeg je predstavio voditelj projekta iz države članice EU Zoltán Horváth.
Tijekom sastanka ocijenjeno je da Plan prioriteta za parlamente u BiH predstavlja strateški dokument, čiji je cilj rješavanje najhitnijih zadataka kako bi parlamenti u BiH, kao klјučni akteri, bili u mogućnosti da pruže strateške smjernice u procesu europskih integracija Bosne i Hercegovine, te daju puni doprinos realizaciji 14 prioriteta iz Mišlјenja Europske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU.
Planom prioriteta nastoji se doprinijeti blagovremenoj i učinkovitoj pripremi parlamenata u BiH za suočavanje s nadolazećim izazovima, posebno u kontekstu stjecanja statusa zemlјe kandidatkinje i otvaranja pregovora BiH o pristupanju EU.
Plan prioriteta za parlamente u BiH usmjeren je na slјedeće klјučne oblasti parlamentarnog funkcioniranja:
- osiguravanje adekvatnog funkcioniranja Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje između PSBiH i Europskog parlamenta;
- osiguravanje adekvatnog funkcioniranja mehanizma suradnje za parlamente u BiH u kontekstu europskih integracija, kako bi se omogućila stalna politička i administrativna koordinacija i razmjena informacija kroz ponovno pokretanje i jačanje suradnje na razini Konferencije predsjedatelja, Parlamentarnog foruma za europske integracije, suradnje između sektorskih povjerenstava, suradnje na administrativnoj razini i drugih oblika ad hoc foruma;
- osiguravanje učinkovite aktivnosti nadzora nad radom vlada u oblasti europskih integracija;
- unaprjeđenje parlamentarnog postupka usklađivanja zakonodavstva;
- unaprjeđenje uloge parlamenata u podizanju svijesti javnosti o procesu europskih integracija;
- jačanje suradnje s organizacijama civilnog društva i drugim stranama zainteresiranim za teme vezane za proces europskih integracija;
- unaprjeđenje općeg administrativnog okvira kako bi parlamenti u BiH mogli učinkovito izvršavati zadatke u procesu europskih integracija. (cjelokupan sadržaj dokumenta možete pročitati ovdje)
Najviši predstavnici parlamenata u BiH usvojili su i potpisali Zajedničku izjavu (tekst Zajedničke izjave možete pročitati ovdje) u kojoj supostigli suglasnost o tekstu Plana prioriteta za parlamente u BiH za ubrzanje procesa europskih integracija, te izrazili posvećenost preduzimanju mjera za provedbu Plana prioriteta smatrajući da je ovaj dokument od velikog značaja na putu europskih integracija Bosne i Hercegovine. Potpisivanjem Zajedničke izjave najviši predstavnici parlamenata u BiH obvezali su se da će do kraja veljače 2021. godine dostaviti Plan prioriteta svom Domu, odnosno Skupštini, sukladno proceduri propisanom internim dokumentima svakog od parlamenata u BiH.
Potporu u provedbi Plana prioriteta za parlamente u BiH, predstavnici parlamenata će dobiti kroz projekat „Potpora EU parlamentima u Bosni i Hercegovini u poslovima europskih integracija“, koji financira EU. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |