MENI
22.12.2020.

Комисија за остваривање равноправности полова Представничког дома одржала тематску сједницу о резултатима локалних избора кроз родну перспективу

Комисија за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) организирала је данас, у сарадњи с Агенцијом за равноправност полова Босне и Херцеговине Министарства за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине и пројектом „Жене на изборима у Босни и Херцеговини“, који финансира Влада Шведске, а имплементира УНДП уз подршку УН Њомен, тематску сједницу под називом „Анализа резултата локалних избора у Босни и Херцеговини 2020. године кроз родну перспективу“.

У свом обраћању учесницима тематске сједнице, предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Адил Османовић нагласио је да сматра да је Изборни закон БиХ потребно у потпуности ускладити са Законом о равноправности полова, кроз, како је рекао, 50% учешћа жена на кандидатским листама, те додао да је приоритет ове парламентарне комисије политичка партиципација жена и њихово оснаживање у политици и јавном животу.

Осврћући се на резултате протеклих локалних избора кроз учешће и избор жена на позиције начелника/градоначелника и опћинских вијећника Османовић је навео како није задовољан процентом изабраних жена, будући да је на поменуте позиције изабрано свега око 20 одсто кандидованих, што је за 20 одсто мање од онога што прописују важеће законске норме. С тим у вези, како је казао, потребно се фокусирати на рад са политичким странкама у којима има довољно квалитетних и способних жена, које требају равноправно учествовати у законодавној и извршној власти на свим нивоима у БиХ.

Према његовим ријечима, потребно је, у складу са Законом о равноправности сполова у БиХ, донијети нови закон о политичким странкама, којим би се странке обавезале да статутима утврде принципе и механизме равноправне заступљености сполова у страначким тијелима и на изборним листама.

Османовић је присутне упознао и са радом и резултатима рада Комисије, истичући како је Парламентарна скупштина БиХ формализирала употребу родно сензитивног језика, у складу са Законом о равноправности полова у БиХ и Законом о забрани дискриминације БиХ. Према његовим ријечима, држава је дужна подузети све мјере с циљем уклањања дискриминације жена у политичком и јавном животу, како је и предвиђено Конвенцијом о елиминацији свих облика дискириминације жена, која је саставни дио Устава БиХ.

Директорица Агенције за равноправност полова БиХ Самра Филиповић – Хаџиабдић у свом обраћању нагласила је да је питање родне равноправности на изборима структурно питање, које, како је рекла, захтијева ангажман у доношењу политика и закона, како би се женама омогућила равноправност и економска неовисност. Због тога је, како је појаснила, ово питање једно од приоритетних у Гендер акционом плану БиХ, као и у процесу интеграција Босне и Херцеговине у Европску унију, кроз преузимање европских стандарда равноправности полова.

Учесницима данашњег скупа обратио се и члан Централне изборне комисије БиХ Суад Арнаутовић, који је, презентирајући анализу резултата учешћа жена у изборном процесу БиХ, нагласио да у бирачком тијелу Босне и Херцеговине има више жена него мушкараца, али да је, и поред те чињенице, заступљеност жена у општинским и градским вијећима, те на позицијама начелница/градоначелница знатно мања у односу на мушкарце.

С тим у вези, Арнаутовић је додао да је од 2008. године примјетно повећање броја изабраних жена, али да је тај проценат и даље низак у односу на законом прописане норме. Као примјер навео је да је на протеклим локалним изборима изабрано свега пет начелница/градоначелница и 603 жене у општинска градска вијећа, што, како је рекао, износи свега 19,66% од броја кандидираних.

Учеснике тематске сједнице поздравили су резидентна представница УНДП-а у БиХ Steliana Nedera, представник UN Women David Saunders, као и представник Амбасаде Шведске задужен за имплементацију пројекта “Жене на изборима у БиХ” Марио Вигњевић. У име УНДП-а и UN Women овај пројекат су представиле Лејла Рамић – Месиховић и Едита Мифтари, које су нагласиле да су поштовање Закона о равноправности полова БиХ и већа заступљеност жена у политици и на позицијама доносилаца одлука обавеза наше земље у процесу придруживања Европској унији и у процесу испуњавања Циљева одрживог развоја Уједињених нација.

У оквиру онлине панел - дискусије представнице десет политичких партија говориле су о проблемима учешћа жена у политици, преносећи лична аутентична искуства из предизборних кампања у којима су активно учествовале.

На данашњој тематској сједници дефинирани су приједлози препорука и закључака, које ће на наредној сједници разматрати Комисија за остваривање равноправности сполова Представничког дома ПСБиХ и упутити их надлежним државним институцијама. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу