MENI
21.12.2020.

Чланица Делегације ПСБиХ у ПССЕ Сњежана Новаковић – Бурсаћ учествовала на видео – сједници Комитета за социјална питања, здравство и одрживи развој ПССЕ

Чланица Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) Сњежана Новаковић – Бурсаћ учествовала је данас на видео – сједници Комитета за социјална питања, здравство и одрживи развој ПССЕ.

Извјеститељка Jennifer De Temmerman презентовала је Нацрт резолуције под називом „Covid-19 вакцина: етичка, правна и практична разматрања“ након чега је услиједила дискусија чланова Комитета о наведеним аспектима горућег глобалног изазова и предложеним амандманима. Након расправе и изјашњавања о амандманима усвојен је Нацрт резолуције и упућен у даљу процедуру.

Кључни аспекти Нацрта резолуције говоре о томе да државе чланице требају убрзати напоре на јачању здравствених система и да је од највеће важности обезбјеђење једнаког приступа вакцинама унутар држава како би цијели процес био ефикасан. Covid- 19 вакцине, наводи се у Нацрту резолуције, морају бити доступне становништву без обзира на пол, расу, религију, правни или социјално-економски статус, платежну способност, локацију и друге факторе који често доприносе неједнакости у популацији, односно да државе морају предузети проактивне мјере како би вакцина била доступна и такозваним маргинализованим групама грађана.

Транспарентна комуникација о вакцинацији је веома важна да би се омогућила реална визија о времену које ће требати да се животи грађана врате у “нормалу”, каже се у Нацрту резолуције и потцртава да су потребни континуирани напори како би се наставило са мјерама за заустављање ширења вируса, чак и након што је вакцинација започета. Наглашено је да сама вакцина неће у потпуности ријешити проблем сузбијања ширења Covid-19 вируса, иако она представља витални алат, те додаје да је неопходно наставити са нефармаколошким мјерама као што су одржавање физичке дистанце, употреба заштитних маски за лице и често прање руку како бисмо зауставили ширење вируса, спасили животе, обновили економију и смањили оптерећење здравствених система.

Дискусија чланова Комитета отворила је и питање обавезне вакцинације, које је обрађено и у извјештају у ком се наводи да се не препоручује увођење обавезне вакцинације против Covid-19, те да би таква обавеза могла бити потенцијално контрапродуктивна. С тим у вези, чланови Комитета нагласили су да би државе чланице требале развити стратегије за изградњу повјерења у вакцине транспарентном комуникацијом и другим демократским мјерама.

На сједници су представљени и уводни меморандуми за извјештаје у вези са пандемијом вируса Covid-19, о превладавању социјално-економске кризе изазаване пандемијом, као и о утицају Covid-19 на дjечија права. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу