MENI
8.12.2020.

Чланови Привремене истражне комисије Представничког дома за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ учествовали на видео - презентацији Биљешке о парламентарним истрагама правосудних активности

Чланови Привремене истражне комисије Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ учествовали су на видео – презентацији Биљешке о парламентарним истрагама правосудних активности, коју су, блиско сарађујући са Мисијом ОЕБС-а у БиХ, израдили експерти Канцеларије ОЕБС-а за демократске институције и људска права (ODIHR).

У презентацији Биљешке, која садржи стандарде, правила и добре праксе парламентарног наџора над радом правосуђа, учествовали су и шефица Мисије ОЕБС-а у БиХ амбасадорка Kathleen Kavalec, шеф Делегације и специјални представник Европске уније у БиХ амбасадор Johann Sattler, амбасадор Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске у БиХ Matthew Field, замјеница шефа мисије у Амбасади САД у БиХ Ellen Germain, те в.д. шефице Ођела за демократизацију ODIHR-a Meaghan Fitzgerald.

У уводном обраћању шефица Мисије ОЕБС-а у БиХ амбасадорка Kathleen Kavalec оцијенила је да Привремена истражна комисија, прва те врсте у босанскохерцеговачкој парламентарној демократији, представља важну прекретницу ка успостављању система контроле, равнотеже и међусобне одговорности између три гране власти, истовремено обезбјеђујући поштовање принципа пођеле власти. Према ријечима амбасадорке Kavalec, сврха данас презентоване Биљешке је да употпуни досадашњи пионирски рад Привремене истражне комисије, као и да пружи информације и усмјери активности неких будућих парламентарних истражних комисија.

Наглашавајући да Делегација Европске уније у БиХ подржава рад Привремене истражне комисије, шеф Делегације и специјални представник Европске уније у БиХ амбасадор Johann Sattler истакао је да европски званичници снажно охрабрују чланове Привремене истражне комисије да наставе рад с циљем стварања и убрзавања реформи у правосуђу БиХ. Упозоравајући да без прогреса на плану владавине права, БиХ неће моћи добити статус кандидата за чланство у Европској унији, амбасадор Sattler изразио је очекивање да ће у најскорије вријеме бити усвојен нови закон о Високом судском и тужилачком савјету (ВСТС) БиХ. Такође је изразио наду да ће Привремена истражна комисија пронаћи конструктивне начине давања доприноса побољшању ситуације у правосуђу, поштујући независност тужилаца и судија у доношењу одлука у појединачним предметима.

Истичући у свом обраћању да јачање владавине права представља приоритет за људе у овој држави, британски амбасадор у БиХ Matthew Field рекао је да се јачањем владавине права подстичу стране инвестиције, олакшава пословање и помаже овој држави да се креће напријед на еуроатлантском путу.

Замјеница шефа мисије у Амбасади САД у БиХ Ellen Germainрекла је да је поносна што Влада САД подржава рад Привремене истражне комисије. Према ријечима замјенице шефа мисије у амбасади САД у БиХ, када се појаве проблеми у правосудној или извршној власти, законодавна власт мора имати способност да подигне глас, постави неопходна питања и захтијева промјене. Germain је подсјетила и на организацију видео – састанка чланова Привремене истражне комисије са конгресменом Davidom Priceomи додала да ће се контакти и размјена искустава представника Привремене истражне комисије са Представничким домом америчког Конгреса наставити и у будућности.

Презентујући Биљешку о парламентарним истрагама правосудних активности, представници и експерти ODIHR-а истакли су да је Привремена истражна комисија у свом раду поштовала танку границу између три стуба власти, као и стандард да се, приликом вођења парламентарне истраге, у потпуности поштује принцип независности правосуђа. Експерти ODIHR-а указали су и на транпарентност рада Привремене истражне комисије, као и њену отвореност према представницима правосуђа, цивилног друштва и медија.

Захваљујући се представницима Мисије ОЕБС-а, Европске уније, САД и другим међународним званичницима на подршци, чланови Привремене истражне комисије нагласили су да Биљешка о парламентарним истрагама правосудних активности представља наставак сарадње и партнерског односа Комисије са међународним институцијама. Чланови Привремене истражне комисије посебно су истакли да ће рад, искуство и институционална меморија ове Комисије значајно допринијети даљем јачању парламентарног наџора у БиХ, те изразили наду да ће пракса ове Комисије користити ODIHR-u као примјер успјешног и коректног парламентарног наџора који ће се моћи примјењивати и у другим земљама.

Учесници су одговарали и на питања новинара, који су, путем видео – линка, били у прилици да директно прате ову презентацију. (крај) 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу