2.12.2020.
Одржана 18. сједница Привремене истражне комисије Представничког дома за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ
На 18. сједници Привремене истражне комисије Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ разматран је Трећи годишњи извјештај Мисије Организације за безбједност и сарадњу у Европи (ОЕБС) о одговору правосуђа на корупцију: Синдром некажњивости.
Након обављене расправе, чланови Комисије констатовали су да Трећи годишњи извјештај ОЕБС-а о одговору правосуђа на корупцију, а који је сачињен на основу праћења рада на предметима корупције у 2019. години, представља квалитетан пресјек стања, те да његов садржај указује на забрињавајуће стање у бх. правосуђу.
У вези са овом тачком дневног реда, Привремена истражна комисија Представничког дома ПСБиХ усвојила је и сљедеће закључке:
1. У вези с Трећим годишњим извјештајем Мисије ОЕБС-а у БиХ о одговору правосуђа на корупцију: Синдром некажњивости, Привремена истражна комисија тражи од Савјета министара БиХ да одмах предузме конкретне мјере с циљем санирања свих проблема са правосуђем на које Извјештај указује, са посебним освртом на упућивање законских рјешења у парламентарну процедуру, укључујући и законске приједлоге којим би се обезбједила одговорност тренутног сазива Високог судског и тужилачког вијећа БиХ (ВСТВ) за овакво стање у правосуђу, у року од 60 дана од дана усвајања овог Закључка.
2. Привремена истражна комисија тражи од ВСТВ-а да у року од 15 дана достави одговоре:
- Због чега је у извјештајном периоду дошло до „затајења кривично-правног система које је довело до де фацто некажњивости за починиоце бројних тешких дјела“ (корупције), са конкретним освртом на разлоге за „драматичан пад у броју нових оптужница“, „нагли пад у стопи осуђујућих пресуда“, те "све дуже трајање поступака“, који трендови су описани у Поглављу 1?
- Због чега постоји „неспремност ВСТВ да подржи етичке стандарде и обезбједи одговорност у оквиру правосуђа“, са посебним освртом на примјере непримјереног понашања правосудних институција у 2019., које су размотрене у Поглављу 2?
- С обзиром на то да Извјештај указује и на „толико крајње погрешно тумачење закона“ унутар самог ВСТВ-а, да ли је ВСТВ већ предузео мјере едукације с циљем санирања овог забрињавајућег проблема?
- Да ли је ВСТВ заузео званичан став по питању Извјештаја?
- Да ли јавно изнесени ставови предсједника ВСТВ-а о Извјештају и надлежностима ОЕБС-а, представљају званичан став ВСТВ-а?
- Да ли је ВСТВ отпочео процес предузимања мјера усмјерених ка санирању проблема наведених у Извјештају?
3. С обзиром на јасно упозорење шефа Мисије Европске уније у БиХ, изречено током презентације Извјештаја, да Босна и Херцеговина не може добити кандидатски статус за чланство у Европској унији док се не унаприједи стање у правосуђу, Привремена истражна комисија тражи од Дирекције за европске интеграције БиХ да је извијести о свим предузетим, или планираним, корацима од стране Дирекције према надлежним домаћим институцијама како би ово питање добило приоритетни третман.
У оквиру текућих питања, чланови Привремене истражне комисије усвојили су закључак којим се задужују службеници Секретаријата ПСБиХ који Комисији пружају стручну и административно – техничку подршку да изврше анализу свих пристиглих представки које грађани упућују Привременој истражној комисији, и предложе Комисији којим институцијама би се наведене представке требале послати на даље поступање.
Сљедећа сједница Привремене истражне комисије Представничког дома ПСБиХ за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ биће одржана у понедјељак, 7. децембра 2020. године.(крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |