2.12.2020.
Чланови Делегације ПСБиХ у ПССЕ одржали видео – састанак са извјестиоцима за БиХ Мониторинг комитета ПССЕ
Чланови Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) Алма Чоло, Борјана Кришто, Сњежана Новаковић – Бурсаћ, Едита Ђапо и Младен Босић одржали су данас видео – састанак са извјестиоцима за БиХ Мониторинг комитета ПССЕTinyem Koxom i Zsoltom Nemethom о имплементацији Резолуције 2201 (2018), недавно одржаним локалним изборима у БиХ, као и о локалним изборима у Мостару, који ће бити одржани 20. децембра ове године.
У свом излагању предсједавајућа Делегације ПСБиХ Алма Чоло осврнула се на испуњене обавезе из Резолуције 2201 (2018), наглашавајући да је БиХ недавно усвојила Ревидирану стратегију за процесуирање ратних злочина, која за циљ има убрзање рјешавања великог броја заосталих предмета ратних злочина. Чоло је такође истакла да је Закон о спречавању сукоба интереса на државном нивоу у парламентарној процедури, те да се ускоро учекује да се у парламентарној процедуре нађе и Закон о Високом судском и тужилачком савјету. Чоло је подсјетила и на обавезе које БиХ није испоштовала, посебно истичући непровођење пресуде Европског суда за људска права у случају Сејдић и Финци. Своје излагање предсједавајућа Делегације ПСБиХ у ПССЕ закључила је оцјеном да су недавно одржани локални избори протекли углавном у фер и коректној атмосфери.
Замјеница предсједавајуће Делегације ПСБиХ Сњежана Новаковић – Бурсаћ такође је истакла да су општи избори 2018. и локални избори 2020. године, уз одређене објективне потешкоће и мањкавости, проведени у демократском духу и фер атмосфери, што се, како је рекла, очекује и од предстојећих локалних избора у Мостару. У контексту испуњења обавеза наведених у Резолуцији ПССЕ из 2018., Новаковић – Бурсаћ нагласила је да су начињени даљи кораци према чланству у Европској унији, те додала да БиХ у наредном периоду очекује интензиван рад на испуњавању 14 приоритета из Мишљења Европске комисије како би била испуњена очекивања грађана да БиХ 2021. добије кандидатски статус. Новаковић – Бурсаћ упознала је извјестиоце о томе да је процес повратка избјеглица и расељених лица практично завршен, као и о томе да је смртна казна у Републици Српској ефективно укинута. Према њеним ријечима, у свим кантонима Федерације БиХ и даље је потребно неодложно дјеловати у правцу имплементације конститутивности српског народа.
Осврћући се на Резолуцију 2201 (2018), замјеница предсједавајуће Делегације ПСБиХ Борјана Кришто у свом излагању оцијенила је да је, кад је ријеч о БиХ, стање скоро непромијењено. У БиХ и даље, како је рекла Кришто, имамо наметање и доношење противзаконитих одлука, као и стремљење одређеним унитаристичким политикама што је супротно уставној структури БиХ као државе три конститутивна народа. Према ријечима Кришто, у БиХ се десио незаконит избор чланова Централне изборне комисије (ЦИК). Такав начин избора чланова ЦИК-а, којим су игнорисане одлуке Комисије за избор и именовање, као и одредбе Изборног закона БиХ, довео је до тога да је, сматра Кришто, ЦИК изгубио легалитет и легитимитет. У свом обраћању Кришто је подсјетила и на то да се на општим изборима 2018. године по трећи пут догодила, како је рекла, узурпација хрватских политичких права у Предсједништву БиХ наметањем нелегитимног члана Предсједништва БиХ изабраног искључиво бошњачким гласовима. С тим у вези, Кришто је казала како је приоритет реформа изборног законодавства у духу имплементације одлука Уставног суда БиХ. Изналажењем рјешења тог питања, подвукла је Кришто, свакако би се релаксирали политички односи унутар земље, а самим тим би се остварио и напредак на еуроатлантском путу на коме БиХ тренутно тапка у мјесту. Кришто је позитивним оцијенила усвајање Државне стратегије за рад на ратним злочинима, као и усвајање измјена Изборног закона БиХ које се односе на град Мостар.
Чланица Делегације ПСБиХ у ПССЕ Едита Ђапо упозорила је на то да су, како је рекла, сви досадашњи избори показали да изборни процес у БиХ нема смисла, нити своју суштинску улогу коју мора имати у демократском друштву. Након сваких избора, рекла је Ђапо, имамо бројне афере и еклатантне примјере изборних превара, од којих се неке већ процесуирају, попут афере "Камбер" у Крајини, гдје су украдене хиљаде гласова. Према ријечима Ђапо, посљедњи брутални изборни инжињеринг у Сребреници, гдје је такође Тужилаштво БиХ утврдило неправилности, доказује да је неопходно измијенити Изборни закон и унаприједити изборни процес у правцу увођења електронског гласања.
Члан Делегације ПСБиХ у ПССЕ Младен Босић истакао је да постоје проблеми у функционисању актуелне власти на нивоу БиХ, додавши да је то очигледно јер из Савјета министара БиХ у ПСБиХ стиже веома мало тачака дневног реда. Према оцјени Босића, странке из владајуће коалиције сукобљавају се на питањима прошлости зато што им то доноси гласове, умјесто да раде на томе како да буде боље у будућности. Босић је у свом излагању изразио мишљење да је главни проблем БиХ нефункционисање правне државе и да је то питање потребно приоритетно ријешити како би се могло кренути напријед. Навео је примјер Брчко Дистрикта БиХ, гдје су се тужилаштво и полиција, на подстицај супервизора, ухватили у коштац са изборним преварама. Као посљедицу, рекао је Босић, имамо велики број лица која се процесуирају, док је то у другим дијеловима БиХ изостало, осим у Сребреници, гдје такве активности правосудних органа, због осјетљивости средине, добијају политички призвук.
На састанку, на коме је учествовала и шефица Канцеларије Савјета Европе у БиХ Bojana Urumova, договорено је да се у јануару одржи још један састанак чланова Делегације ПСБиХ у ПССЕ са извјестиоцима Мониторинг комитета за БиХ.
Извјештај Мониторинг комитета о БиХ требао би се разматрати на јануарском засједању ПССЕ. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |