MENI
10.6.2020.

Одржана 9. сједница Представничког дома

На 9. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је, по хитном поступку, Приједлог закона о обавезним доприносима званичника у институцијама Босне и Херцеговине за борбу против COVID-19 пандемије, чији су предлагачи посланици Предраг Којовић, Мирјана Маринковић-Лепић, Аида Баручија и Дамир Арнаут.

Усвојен је, у првом читању, Приједлог закона о измјенама Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ, чији су предлагачи посланици Мирјана Маринковић-Лепић и Предраг Којовић.

Представнички дом усвојио је и закључак којим задужује Савјет министара БиХ да материјале и приједлоге закона из тачака 6, 8. и 12. дневног реда 8. сједнице Представничког дома ПСБиХ размотри и предложи свеобухватне измјене и допуне закона, у року не дужем од 60 дана.

Представнички дом није усвојио захтјев посланика Предрага Којовића, Аиде Баручије, Мирјане Маринковић- Лепић, Дамира Арнаута, Мирка Шаровића, Драгана Мектића, Мире Пекић, Бранислава Бореновића, Нермина Никшића, Саше Магазиновића, Зукана Хелеза и Наде Младине о реконструкцији Савјета министара БиХ (смјена министра спољне трговине и економских односа БиХ).

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине упућен је захтјев посланика Мирка Шаровића, Драгана Мектића, Мире Пекић, Бранислава Бореновића, Предрага Којовића, Аиде Баручије, Мирјане Маринковић-Лепић, Дамира Арнаута, Нермина Никшића, Саше Магазиновића, Наде Младине и Зукана Хелеза о реконструкцији Савјета министара БиХ (смјена замјеника министра цивилних послова БиХ).

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је и захтјев Савјета министара БиХ за разматрање Приједлога закона о привременим мјерама у раду правосудних и других органа Босне и Херцеговине за вријеме стања природне или друге несреће на територији Босне и Херцеговине по хитном поступку.

Представнички дом по други пут није прихватио негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу амандмана II и амандмана III на Устав БиХ, чији је предлагач посланик Џенан Ђонлагић. У складу с Пословником Представничког дома, законодавни поступак у вези с овим Приједлогом амандмана се обуставља.

Није прихваћено ни негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу амандмана II на Устав БиХ, чији су предлагачи посланици Предраг Којовић, Мирјана Маринковић-Лепић, Аида Баручија и Дамир Арнаут. Уставноправна комисија задужена је да, у складу с Пословником, изради и достави ново мишљење о овом Приједлогу амандмана на Устав БиХ.

Није усвојено негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона о измјени и допунама Кривичног закона БиХ у другом читању и по скраћеном поступку, чији су предлагачи посланици Саша Магазиновић, Јасмин Емрић и Шемсудин Мехмедовић. Комисија је задужена да, у складу с Пословником, достави Дому ново мишљење о овом Приједлогу закона.

Представнички дом није усвојио негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона o допуни Закона о акцизама у Босни и Херцеговини, чији је предлагач посланица Аида Баручија, као ни о Приједлогу закона о метрологији БиХ, чији су предлагачи посланици Денис Звиздић, Адил Османовић, Шемсудин Мехмедовић, Сафет Софтић, Халид Гењац, Алма Чоло, Един Мушић, Нермин Мандра и Шемсудин Дедић. Комисија је задужена да о оба ова Приједлога закона достави ново мишљење, у складу са Пословником Представничког дома.

Није прихваћено негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона о избору судија Уставног суда БиХ које је претходно бирао предсједник Европског суда за људска права, чији су предлагачи посланици Небојша Радмановић, Сњежана Новаковић-Бурсаћ, Ненад Стевандић, Ненад Нешић, Јаков Галић, Обрен Петровић, Драган Богданић, Сања Вулић, Љубица Миљановић, Борјана Кришто, Никола Ловриновић, Мијо Матановић, Предраг Кожул и Даријана Филиповић. И о овом Приједлогу закона Уставноправна комисија ће, у складу с Пословником, израдити и доставити Дому ново мишљење.

Представнички дом усвојио је Захтјев посланика Дамира Арнаута да се по хитном поступку разматра Приједлог закона о ванредним мјерама штедње у институцијама Босне и Херцеговине усљед COVID-19 пандемије. Усљед недостатка ентитетске већине, овај Приједлог закона упућен је на усаглашавање Колегијуму Дома.

На усаглашавање Колегијуму Дома, усљед недостатка ентитетске већине, упућен је Приједлог закона о измјени и допунама Закона о платама и другим накнадама у судским и тужилачким институцијама БиХ, у првом читању, чији је предлагач Савјет министара БиХ.

Дом је прихватио негативно мишљење Комисије за финансије и буџет о Приједлогу закона о допуни Закона о акцизама у Босни и Херцеговини (П.З.Е.И.), чији је предлагач, по скраћеном поступку, Савјет министара БиХ. Прихватањем негативног мишљења надлежне комисије, Дом је одбио овај Приједлог закона.

Представнички дом није у првом читању усвојио Приједлог закона о електронској идентификацији и услугама повјерења за електронске трансакције (П.З.Е.И), чији је предлагач Савјет министара БиХ.

Дом је усвојио закључак којим је обавезао Савјет министара БиХ да у року од седам дана обезбиједи средства неопходна за провођење локалних избора 2020. године. На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је приједлог закључка посланика Јасмина Емрића, којим Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ да хитно достави на разматрање и усвајање Приједлог закона о буџету институција Босне и Херцеговине и међународних обавеза Босне и Херцеговине за 2020. годину.

Представнички дом усвојио је сљедеће посланичке иницијативе:

  • посланичку иницијативу Дамира Арнаута која гласи: „На основу члана 8. Пословника Представничког дома ПСБиХ, подносим посланичку иницијативу за измјене и допуне Правилника о међународним активностима ПСБиХ“;
  • посланичку иницијативу Предрага Којовића, Аиде Баручије и Мирјане Маринковић-Лепић која гласи: „На основу члана 8. Пословника Представничког дома ПСБиХ, упућујемо посланичку иницијативу за измјену члана 5. Правилника о кориштењу телефона у ПСБиХ на основу члана 49. став (2) Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ, члана 63. став (1) тачка г) Пословника Представничког дома и члана 53. став (1) Пословника Дома народа ПСБиХ;
  • посланичка иницијатива Шемсудина Мехмедовића која гласи: „На основу члана 8. Пословника Представничког дома, подносим иницијативу којом се тражи измјена одлуке Заједничке комисије за административне послове у смислу да се посланицима док траје блокада рада Представничког дома обуставе исплате плате за сваки мјесец у ком се не одржи бар једна сједница Дома, као и свим посланицима који у текућем мјесецу не присуствују бар једном засједању. Такође, овом иницијативом подстичем Савјет министара БиХ да у парламентарну процедуру упути измјене и допуне Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ којима би се ова област у оваквим случајевима прецизно дефинисала“;
  • посланичка иницијатива Предрага Којовића, Аиде Баручије, Дамира Арнаута и Мирјане Маринковић-Лепић којом се Савјет министара БиХ обавезује да, с циљем повратка грађана Босне и Херцеговине из иностранства, предузме сљедеће:

                           -   проведе све неопходне радње с циљем организације повратка држављана Босне и Херцеговине из иностранства, користећи све расположиве ресурсе (авиони који у Босну и Херцеговину слијећу ради пријевоза страних држављана у своје матичне земље, организовани аутобуски превоз и др.), уз истовремено поштивање здравствених процедура прописаних од надлежних органа којима се спречава ширење заразе вирусом корона,
                          -    отклони све евентуалне недостатке и дилеме које се јављају у примјени постојећих процедура како би се избјегле гужве, ризик од заразе и непотребно малтретирање наших грађана приликом повратка у земљу;

  • посланичка иницијатива Предрага Којовића, Аиде Баручије, Мирјане Маринковић-Лепић и Дамира Арнаута која гласи: „На основу члана 8. Пословника Представничког дома ПСБиХ, подносимо посланичку иницијативу којом се Представнички дом ПСБиХ обавезује да, у складу с чланом 39. Закона о комуникацијама БиХ ('Службени гласник БиХ', бр. 31/03, 75/06, 32/10 и 98/12), најкасније у року од 30 дана покрене поступак избора чланова Савјета Регулаторне агенције за комуникације БиХ”.

Представнички дом није усвојио сљедеће посланичке иницијативе:

  • посланичку иницијативу Едите Ђапо која гласи: „У складу с чланом 8. Пословника Представничког дома ПСБиХ, подносим посланичку иницијативу да се успостави механизам за размјену података из електронских база матичних регистара Републике Српске, Федерације БиХ и Брчко Дистрикта БиХ у којима се воде лични подаци грађана, с циљем бржег и ефикаснијег прибављања личне документације, односно да се омогући грађанима да у својим општинама могу добити изводе из матичних регистара, као и сва потребна увјеренја“;
  • посланичку иницијативу Ненада Нешића која гласи: „На основу члана 8. Пословника Представничког дома ПСБиХ, упућујем посланичку иницијативу Савјета министара БиХ да у року од 120 дана ПСБиХ достави Приједлог измјена и допуна Закона о концесијама БиХ ('Службени гласник БиХ', број 32/02) на начин да с радом престаје Комисија за концесије БиХ“.

Представнички дом усвојио је Извјештај о раду Независног одбора као независног тијела полицијске структуре БиХ за 2019. годину. На усаглашавање Колегијуму, ради недостатка ентитетске већине, упућен је План рада Независног одбора као независног тијела полицијске структуре БиХ за 2020. годину.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућени су и сљедећи материјали:

  • Извјештај о извршеној ревизији учинка о теми: “Управљање трошковима превоза у институцијама БиХ”, чији је подносилац Канцеларија за ревизију институција БиХ. У вези с овим Извјештајем, на усаглашавање Колегијуму, усљед недостатка ентитетске већине, упућен је и приједлог закључка Комисије за финансије и буџет којим Представнички дом тражи од Савјета министара БиХ да у року од три мјесеца извијести Представнички дом ПСБиХ о планираним и предузетим активностима на реализацији препорука из лзвјештаја о извршеној ревизији учинка, те да о предузетим активностима упозна Канцеларију за ревизију институција БиХ;
  • Извјештај о активностима Канцеларије за ревизију институција БиХ за 2019. годину;
  • Извјештај о раду парламентарног војног повјереника за 2019. годину;
  •  Извјештај о раду Одбора за жалбе грађана Парламентарне скупштине БиХ за 2019. годину. У вези с овим Извјештајем, о коме ће се гласати у другом кругу, усвојен је закључак којим се Министарство безбједности БиХ задужује да достави информацију о предузетим мјерама из приједлога Одбора за жалбе грађана Босне и Херцеговине о успостави функционисања система видео - надзора на свим граничним пријелазима како би се могућност коруптивног дјеловања полицијских службеника Граничне полиције БиХ свела на најмању могућу мјеру;
  • Финансијски извјештај Агенције за поштански саобраћај БиХ за 2019. годину. Уз овај Извјештај, о коме ће се такође гласати у другом кругу, усвојен је закључак којим Представнички дом тражи да се, приликом именовања нових радних група за израду законских прописа, истовремено утврди до којег је рока радна група дужна упутити законе у парламентару процедуру;
  • Годишњи извјештаји Централне банке БиХ за 2019. годину;
  • Извјештај о раду Државне регулаторне комисије за електричну енергију у 2019. години;
  • Специјални извјештај о праву на слободу мирног окупљања, чији је подносилац Институција омбудсмена за људска права БиХ;
  • Специјални извјештај о искуствима у примјени Закона о слободи приступа информацијама у БиХ, чији је подносилац Институција омбудсмена за људска права БиХ. На усаглашавање Колегијуму, ради недостатка ентитетске већине, упућен је и приједлог закључка посланице Мирјане Маринковић – Лепић којим се од Министарства правде БиХ тражи да настави процедуру доношења Закона о слободи приступа информацијама, који ће бити усклађен у цјелости са међународним стандардима, а узимајући у обзир налазе Специјалног извјештаја о примјени Закона о слободи приступа информацијама урађеног од стране омбудсмена БиХ, те налазе из стручног извјештаја „Унапређење права приступа информацијама у БиХ“ од 19. 2. 2018. године. Рок за доставу Закона о парламентарну процедуру – 1. 12. 2020. године.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је Универзални периодични преглед (УПР) – III циклус, чији је подносилац Министарство за људска права и избјеглице БиХ.

На приједлог Заједничког колегијума оба дома ПСБиХ, Представнички дом усвојио је одлуку којом су именовани чланови интерпарламентарних група пријатељства ПСБиХ за билатералну сарадњу с парламентарним тијелима других земаља. Овом одлуком за чланове Групе за сусједне земије (Хрватска, Словенија, Италија, Малта, Србија, Цма Гора, Грчка, Кипар, Македонија, Албанија, Мађарска и Аустрија) именовани су: Драган Човић, Душанка Мајкић, Амир Фазлић, Шемсудин Мехмедовић, Сњежана Новаковић-Бурсаћ, Борјана Кпшто, Мирсад Кукић, Ненад Стевандић, Предраг Којовић, Шемсудин Дедић и Сања Вулић.

За чланове Групе за западну Европу (Њемачка, Швајцарска, Холандија, Белгија, Луксембург, Лихтенштајн, Шпанија, Норвешка, Шведска, Данска, Финска, Исланд, Француска, Велика Британија, лрска и Португал) именовани су: Марина Пендеш, Асим Сарајлић, Халид Гењац, Лазар Продановић, Шемсудин Дедић, Даријана Филиповић, Џенан Ђонлагић, Влатко Главаш, Енвер Биједић, Едита Ђапо и Ненад Нешић.

Члановима Групе за средњу и источну Европу (Руска Федерација, Украјина, Бјелорусија, Литванија, Летонија, Естонија, Узбекистан, Јерменија, Таџикистан, Туркменистан, Киргистан, Казахстан, Пољска, Чешка, Словачка, Турска, Бугарска, Молдавија, Румунија, Грузија и Азербејџан) именовани су: Бариша Чолак, Младен Босић, Муниб Јусуфовић, Алма Чоло, Нермин Мандра, Небојша Радмановић, Љубица Миљановић, Предраг Кожул, Нада Младина, Јаков Галић и Мира Пекић.

За чланове Групе за Азију (Кина, Индија, Индонезија, Иран, Бангладеш, Филипини, Сјеверна Кореја, Јужна Кореја, Тајланд, Брунеј, Шри Ланка, Лаос, Малдиви, Монголија, Мијанмар, Сингапур, Непал, Вијетнам, Пакистан и Малезија) именовани су: Лазар Продановић, Муниб Јусуфовић, Златко Милетић, Никола Ловгиновић, Саша Магазиновић, Аида Баручија, Мирјана Маринковић-Лепић, Мирко Шаровић и Бранислав Бореновић.

За чланове Групе за Африку и земље Блиског истока (Египат, Јужноафричка Република, Либија и остале афричке земље, Саудијска Арабија, Израел, Јордан, Либан, Ирак, Сирија, Палестина, Кувајт, Катар, Уједињени Арапски Емирати, Оман, Бахреин и Јемен) именовани су: Марина Пендеш, Средоје Новић, Сафет Софтић, Адил Османовић, Мијо Матановић и Драган Мектић.

За чланове Групе за Сјеверну и Јужну Америку, Аустралију, Океанију и Јапан (Аустралија, Нови Зеланд, Јапан, Океанија, земље Јужне Америке, Куба, САД, Канада и Мексико) именовани су: Лидија Брадара, Младен Босић, Шемсудин Мехмедовић, Обрен Петровић, Златан Бегић, Дамир Амаут, Јасмин Емрић и Драган Богданић.

Дата је сагласност за ратификацију:

  • Споразума о заједничкој јавној набавци медицинских противмјера за Босну и Херцеговину, потписаног 9. априла 2020. у Сарајеву,
  • Споразума о финансирању и пројекту између KfW-а, Франкфурт на Мајни („KfW“) и Босне и Херцеговине (''прималац''), коју представља Министарство финансија и трезора Босне и Херцеговине, и Федерације Босне и Херцеговине, коју представља Федерално министарство финансија, и Федерално министарство просторног уређења (''агенција за извршење пројекта'') у износу од 9.500.000,00 евра – Енергетска ефикасност у јавним зградама,
  • Споразума о зајму (Хитни пројекат за COVID-19 за Босну и Херцеговину) између Босне и Херцеговине и Међународне банке за обнову и развој. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу