MENI
3.10.2013.

Одржана Јавна расправа о примјени Закона о заштити и добробити животиња


Законом о заштити и добробити животиња се уређује одговорност људи за заштиту и добробит животиња у вези држања, смјештаја и исхране, као и заштите од злостављања и заштите при усмрћивању или клању, стресу током превоза, те заштите дивљих животиња. Такође, између осталог, уређује се и одговорност људи према напуштеним животињама, кућним љубимцима и лабораторијским животињама, истакнуто је данас током јавне расправе о примјени Закона о заштити и добробити животиња која је одржана у организацији Уставноправне комисије Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине.

Како је наглашено, као главни извори популације паса на улицама јесте напуштање од стране власника власничких паса и њихових потомака, напуштање од стране узгајивача, слободна репродукција постојеће генерације напуштених паса, као и лутајући нестерилисани власнички пси који доприносе репродуктивном потенцијалу напуштених животиња. Сходно томе потребно је донијети подзаконски акт о идентификацији и означавању кућих животиња паса и мачака, како би се успоставио средишњи регистар свих означених паса и мачака при Канцеларији за ветеринарство БиХ. Исто тако, с циљем рјешавању постојећих проблема на терену треба уредити одреднице постојеће законске регулативе које се односе на некажњавање напуштања животиња, непровођење пуне идентификације власништва, непровођење пројекта стерилизација и кастрација уз вакцинацију и обиљежавање напуштених животиња у адекватном облику и броју. Такође, у рјешавању ових и осталих проблема који су изречени током данашње расправе, а посљедица су примјене Закона, потребно је укључити и струку с циљем њихових рјешавања на најбољи могући начин, поручили су учесници током размијене мишљења.

Иначе, на расправи су учествовали Представничког дома и делегати Дома народа Парламентарне скупштине БиХ, представници Савјета министара БиХ, Канцеларије за ветеринарство БиХ, начелници општина у БиХ, представници надлежних ентитетских министарстава и Брчко Дистрикта БиХ, ветеринарских комора, ветеринарских факултета, надлежних жупанијских инспекција, омбудсмана за људска права, невладиних организација.

Извјештај и транскрипт са јавне расправе, као и предлози и сугестије које у року од десет дана доставе учесници данашњег скупа, биће прослијеђени Представничког дому ПСБиХ. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу