MENI
3.10.2013.

Руководство Представничког дома и Дома народа разговарало са предсједником Државног збора Републике Словеније


Чланови руководства Представничког дома и Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине данас су у Сарајеву разговарали са предсједником Државног збора Републике Словеније Јанком Вебером који се налази у званичној радној посјети Босни и Херцеговини.

Предсједавајући Представничког дома др Денис Бећировић захвалио је високом госту на досадашњој подршци Републике Словеније евроатлантском путу Босне и Херцеговине, те нагласио како два парламента могу да помогну у стварању оквира да сарадња буде још квалитетнија. Он је такође билатералне односе између Босне и Херцеговине и Републике Словеније оцијенио као добре, те истакао да је обострани интерес двију земаља стално унапређење пријатељских односа као и даља изградња партнерске сарадње.

Иначе, највећи дио пажње др Бећировић је поклонио питању старе девизне штедње истакавши да би се предметно питање требло рјешавати путем билатералног споразума о имовинско-правним односима. Он је такође подсјетио да је у току рјешавање жалбе Словеније на пресуду Европског суда за људска права у Стразбуру из 2012. године (предмет Алишић и остали) који је пресудио да је Република Словенија одговорна за поврат старе девизне штедње штедишама подружница Љубљанске банке и нагласио обавезу да се коначна пресуда поштује. Поред разговора о питању старе девизне штедње, предсједавајући Представничког дома данас је актуелизирао и питање признавања мањинског статуса за грађане који живе у Словенији а поријеклом су из Босне и Херцеговине као и закључивања
Уговора о двојном држављанству на основу којег би они могли сачувати и босанскохерцеговачко држављанство.

Највиши законодавни органи Босне и Херцеговине и Словеније морају бити у функцији економије рекао је др Бећировић. С тим у вези, он је конкретно предложио да представници два парламента затраже од извршних органа да у што краћем року потпишу нове споразуме и протоколе који треба да динамизирају економске и ојачају свеукупне везе између двије државе. Босна и Херцеговина, додао је он, има наглашен интерес за смањење трговинског дефицита на штету БиХ а као најатрактивније секторе за инвестирање у нашој земљи истакао енергетику, саобраћајну инфраструктуру, телекомуникације, пољопривреду, металну индустрију и фармацеутику.

Предсједник Државног збора Словеније Јанко Вебер рекао је да као чланица Европске уније и НАТО, Република Словенија, билатерално, али и кроз институције ЕУ, исказује значајну подршку Босни и Херцеговини у њеним напорима на испуњавању услова за улазак у евроатлантске интеграције. Словенија снажно подржава даље проширење ЕУ које укључује све државе Западног Балкана, укључујући и БиХ. У том смислу она изражава спремност да Босни и Херцеговини пренесе искуства из свог приступног пута у ЕУ и НАТО, те да на таквој сарадњи даље гради и јача укупне билатералне односе између наше двије земље.

Иако, извана гледајући, Босна и Херцеговина дјелује као врло сложена структура, предсједавајући Дома народа, мр. Огњен Тадић оцијенио је да словеначки привредници нису осјетили било какве проблеме улазећи на њено тржиште као инвеститори и да је битно да то знају и други инвеститори. Он је при томе изразио увјерење да Парламентарна скупштина БиХ и други државни органи добро раде свој посао у намјери да створе оптималне законске услове за улагања и заједничке пројекте.

Замјеник предсједавајућег Представничког дома др Милорад Живковић је данас рекао да је врло добар основ за развој односа са Словенијом чињеница да наши грађани ову земљу сматрају својим добрим сусједом. Он се такође захвалио на интензивном ангажману Републике Словеније у подршци приближавању земаља региона Европској унији. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу