MENI
3.10.2013.

Излагање чланице Сталне делегације Парламентарне скупштине БиХ у ПССЕ Милице Марковић на сесији Парламентарне скупштине Савјета Европе

 
Чланица Сталне делегације Парламентарне скупштине БиХ у ПССЕ Милица Марковић обратила се учесницима сесије Парламентарне скупштине Савјета Европе у оквиру дискусије на тему "Функционисање демократских институција у Босни и Херцеговини".

Текст обраћања преносимо у цјелини:

"Господине предсједниче, поштоване колеге,

Извјештај о функционисању демократских институција у Босни и Херцеговини представља опис политичких догађаја у претходне двије године. Може се рећи да су извјестиоци навели сва важнија политичка дешавања у том периоду. Али су издвојили једну ствар која је по њима најважнија. То је непровођење пресуде Сејдић-Финци, коју је 2009. године изрекао Европски суд за људска права. Због те пресуде и њеног непровођења до сада, извјестиоци предлажу резолуцију чија је тема санкционисање БиХ.

Наша држава је веома забринута овом резолуцијом коју сматрамо неправедном и контрапродуктивном. Зашто? Треба рећи да је Босна и Херцеговина учинила значајне кораке у испуњавању већине постпријемних обавеза. БиХ не бјежи од своје одговорности преузете приликом пријема у Савјет Европе. БиХ је у потпуности опредијељена да нађе одговарајуће и трајно рјешење за провођење ове сложене пресуде. Осим тога, језик који се користи у Резолуцији је веома негативан па би се могло закључити да Босна и Херцеговина има структурални проблем са неизвршавањем пресуда Европског суда за људска права што не одговара стварном стању. Треба рећи да је БиХ до сада успјешно провела све пресуде Европског суда укључујући и оне најосјетљивије које се односе на нека питања националне сигурности. Који је прави разлог што пресуда до сада није извршена?

Извршавање ове пресуде повлачи промјену Устава БиХ који је саставни дио Дејтонског мировног споразума. Промјена Устава неке државе је политичка одлука. У случају БиХ, то значи да треба постићи договор између два ентитета: Републике Српске и Федерације БиХ.

Треба знати да је Република Српска спремна да изврши ову пресуду од првог дана кад је изречена. Али, она то не може урадити сама. Потребан је споразум у Федерацији између Бошњака и Хрвата. Хрвати инсистирају на том договору како би се избјегла ситуација из 2010. године када је хрватски члан Предсједништва БиХ изабран гласовима Бошњака. Цијело вријеме РС очекује тај договор без којег нема ни провођења пресуде ни промјене Устава. Упркос томе, власти БХ имају непрестане активности и предузимају разне мјере како би се пронашло одговарајуће и одрживо рјешење овог проблема. Због тога не треба сумјати у озбиљне намјере власти БиХ по овом питању.

Осим тога, јуче је био веома важан састанак у Бриселу на којем је, на позив Штефана Филеа, учествовало седам лидера странакакако би се покренула политичка ситуација у БиХ и ојачали напори свих како би се извршила ова пресуда прије октобра 2014. Након састанка, госп. Филе је рекао : "имали смо добру расправу, пуно је посла учињено. Одлучили смо наставити сједницу 10. октобра. То је био продуктиван састанак, гдје су сви судионици радили озбиљно и дали конструктиван допринос". Дакле, власти БиХ, предсједници странака, чине напоре како би се ријешио овај проблем. То није ситуација у којој нико ништа не ради како је то извјеститељица представила.

На крају, морам рећи да, ако данас усвојимо Резолуцију у предложеној форми, то би могло довести нашу државу у веома тешку ситуацију и чак изазвати веома негативне догађаје у прилично крхкој политичкој ситуацији. Усвајање ове Резолуције која наводи санкције у смислу суспензије БиХ из Вијећа Европе може представљати губитак њеног кредибилитета како на међународном тако и на домаћем плану. То може изазвати компликације у држави до те мјере да она не би могла организовати изборе у октобру 2014. Године. То значи да би могла настати веома конфузна ситуација са непознатим исходом. То такође значи јачање антиевропских прокламатора и дестимулисање оних који су дошли на пола пута.

Ко каже да ће након санкција политичка ситуација у БиХ бити боља?
Због тога Делегација Босне и Херцеговине сматра да је предложена резолуција неприхватљива, нарочито чланови 11. и 12. и ми предлажемо и позивамо вас да усвојите наше амандмане који се односе на члан 11. и 12. Или, да одбаците садашњу форму предложене резолуције.
Хвала ! " (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу