MENI
3.10.2013.

Говор члана Сталне делегације Парламентарне скупштине БиХ у ПССЕ Саше Магазиновића на засједању Парламентарне скупштине Савјета Европе

 
У оквиру теме "Функционисање демократских институција у Босни и Херцеговини" на сједници Парламентарне скупштине Савјета Европе учесницима се обратио члан Сталне делегације Парламентарне скупштине БиХ у ПССЕ Саша Магазиновић.

Текст обраћања преносимо у цјелини:

"Поштовани предсједниче, драге колеге,

Хвала вам што сте били тако активни на састанцима комитета и политичких група везано за мониторинг извјештај о Босни и Херцеговини. Такође, желим захвалити извјеститељици, госпођи Wолдсетх, за њене напоре уложене на покушају да направи објективну слику о функционисању демократских институција у Босни и Херцеговини.

Назив овог извјештаја је Функционисање демократских институција у Босни и Херцеговини , али како ја видим, а што и ви можете видјети, већина извјештаја говори о пресуди Сејдић - Финци.
Ова пресуда је прва пресуда у историји Суда у Страсбоургу која захтијева промјену једног мировног споразума - Дејтонског мировног споразума - чији је дио Устав Босне и Херцеговине.
Сматрам претјераним и контрапродуктивним отварање врата санкцијама због тога што Анекс ИВ Дејтонског мировног споразума , што значи Устав БиХ , још увијек није измијењен како је захтијевано.

Био сам јучер у Бруxеллесу на разговорима на високом нивоу о процесу приступања, гдје су политички лидери и представници институција договорили и потписали принципе проведбе пресуде Сејдић и Финци. Господин Јагланд, наш генерални секретар је то данас у свом говору оцијенио позитивним, једнако као и комесар Штефан Фуле у свом саопштењу. Мислим да је направљен корак напријед у погледу постизања коначног договора. Овај и сви остали политички процеси у Босни и Херцеговини који се односе на приступање ЕУ неће бити убрзани ако се усвоји ова Резолуција. Чак напротив, ова Резолуција, у предложеном облику, би могла успорити, па чак и зауставити неке од процеса о којима говоримо.

Овакав приступ предложен у Резолуцији неће имати позитиван резултат. Такав приступ само може користити онима који тврде да Босна и Херцеговина треба бити подијељена по етничким линијама. Само они могу профитирати од лоше позиције БиХ у међународним институцијама. Нешто овакво би им дало нову снагу за сепаратистичке активности и цртање нових граница на Балкану.

Посебно бих желио нагласити да је чак други извјеститељ за БиХ, господин Егидијус Вареикис, инсистирао неколико пута на теми мијењања граница моје земље на етничкој основи, као и граница на Балкану. То је неприхватљиво и увредљиво и мислим да би ПСВЕ требала јасно рећи да то није политика Вијећа Еуропе и да не представља оне вриједности Вијећа Европе за које се сви заједно боримо.
Босна и Херцеговина је мултиетничка земља. То је наше богатство.

Да, тачно је, Босна и Херцеговина треба међународну помоћ у даљем развоју и рјешавању кључних питања. Међутим, у исто вријеме, ми не желимо бити земља у којој ће они који су велики или који мисле да су велики, показивати своју снагу. Требамо искрену и конкретну подршку.

Ја знам да у овој сали има много оних који воле моју земљу, оних који разумију политичку ситуацију, а посебно оних који желе да Босна и Херцеговина, што је прије могуће, постане чланица ЕУ. Због тога вјерујем да ће амандмани босанскохерцеговачке делегације, подржани од великог броја делегата из различитих група и различитих земаља, имати вашу подршку.

Хвала вам на пажњи." (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу