24.10.2019.
Замјеник предсједавајућег Дома народа др Никола Шпирић на Европској конференцији предсједника парламената земаља чланица Савјета Европе говорио о провођењу Агенде Уједињених нација 2030 и њених циљева одрживог развоја у БиХ
Замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) др Никола Шпирић и замјеница предсједавајућег Представничког дома ПСБиХ Борјана Кришто учествују у раду Европске конференције предсједника парламената земаља чланица Савјета Европе, која је данас, у организацији Парламентарне скупштине Савјета Европе, почела у Стразбуру.
Др Шпирић обратио се учесницима конференције у оквиру теме посвећене доприносу парламената у реализацији Агенде Уједињених нација (УН) 2030 и њених циљева одрживог развоја.
Подсјетивши на чињеницу да је БиХ једна од 190 чланица УН која се обавезала да ће имплементирати УН Агенду 2030 и њених 17 циљева одрживог развоја, др Шпирић је нагласио да је БиХ посвећена овој обавези, која представља свеобухватан, глобални и одржив споразум за развој свих држава чланица УН.
Изражавајући жаљење што у БиХ није урађено више на провођењу УН Агенде 2030, др Шпирић је поручио да је, након више од годину дана од проведених избора, у БиХ нужно, без даљег одлагања и условљавања, формирати Савјет министара БиХ, Владу ФБиХ и кантоналне владе јер без тога, како је рекао, БиХ неће на најбољи могући начин одговорити обавезама које проистичу из УН Агенде 2030.
Према ријечима др Шпирића, за БиХ УН Агенда 2030 једнако се односи и на мир и на развој, због чега се у Интегрисаној анализи изазова у погледу одрживог развоја у БиХ полази од чињенице да је ријеч о постконфликтној земљи која има аспирације да постане чланица Европске уније (ЕУ). С тим у вези, рекао је др Шпирић, дефинисани су кључни трендови развоја, шансе и препреке, те представљена четири правца одрживог развоја у БиХ – добра управа и управљање јавним сектором, паметан раст, инвестирање у нови друштвени уговор и људски капитал за 21. вијек.
Истичући да се процес приступања ЕУ и провођење УН Агенде 2030 у БиХ доживљавају као комплементарни процеси који се узајамно јачају, др Шпирић је нагласио да оба процеса подстичу институције и грађане да теже бољем друштву, у коме нико неће бити занемарен и у коме ће, у центру боље заједничке будућности, бити људи, просперитет, планета, мир и партнерство.
У наставку конференције, на којој учествује 60 предсједника парламената и око 300 парламентараца из земаља чланица Савјета Европе, замјеници предсједавајућег оба дома ПСБиХ имаће и бројне билатералне сусрете са предсједницима парламената и највишим званичницима Савјета Европе. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |