30.10.2013.
Предсједавајућем Представницког дома др Денису Бећировићу презентован пројекат "Унапређење услова за лично и самостално гласање лица са инвалидитетом"
Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине др Денис Бећировић примио је данас представнике удружења и међународних организација која спроводе пројекат "Унапређење услова за лично и самостално гласање лица са инвалидитетом" који се спороводи у сарадњи са Централном изборном комисијом БиХ.
Том приликом, представници Удружења слијепих кантона Сарајево, затим Удружења изборних званичника БиХ, USAID БиХ, те асоцијације Everyone counts (САД) који реализују овај пројекат представили су савремену технолошку опрему која лицима са различитим степеном инвалидитета омогућавају да на гласачком мјесту самостално попуне гласачке листе.
- Демократија и људска права утемељени су на начелу да су сва лица рођена једнака и да имају неотуђива права. Лица са инвалидитетом имају апсолутно право и одговорност да у потпуности и једнако учествују у друштву.
Лично и самостално гласање је основно право у демократији, али према садашњем систему гласања у Босни и Херцеговини (БиХ), многим бирачима са инвалидитетом оно је ускраћено. Они су најчешће присиљени открити свој избор особи која им помаже у обиљежавању гласачких листића и нису у могућности гласати у приватности.
Босна и Херцеговина је 29. јула 2009. године потписала Конвенцију Уједињених народа о правима особа с инвалидитетом и Опционални протокол. Члан 29. ове Конвенције омогућава право лицима са инвалидитетом да учествују у политичком и јавном животу, са посебним нагласком на право да могу бирати и бити изабрани. То укључује, између осталог, обавезу државе да обезбједи да процедуре гласања, објекти и одговарајући материјали буду доступни и једноставни за кориштење и разумијевање, те штити право особа са инвалидитетом на тајно гласање., рекао је др Денис Бећировић.
По ријечима извршног директора Удружења слијепих кантона Сарајево Фикрета Зуке, мада је наша држава потписала УН Конвенцију, учешће лица са инвалидитетом у изборном процесу је потпуно маргинализовано, они се због проблема у гласању и приступа гласачким мјестима повлаче у страну.
- С друге стране, као неко ко је практично цијели живот слијеп, на гласачком мјесту сам присиљен да саопштавам некоме свој избор и опет нисам сигуран да је он и ставио знак поред кандидата којег сам изабрао. Ја то не могу провјерити и управо због тога би употреба савремене технолошких помагала која објективно нису скупа омогућила да и ми самостално и у тајности учествујемо у изборном процесу., рекао је Зуко.
Данас је иначе презентована и опрема за гласање лица са инвалидитетом која се састоји од помагала за слијепе, затим лица са потпуном одузетошћу (гласање уз помоћ цијевћице у коју лице пуше како би начинила избор), као и лица које су присиљене гласати ногама уз помоћ одговарајућих педала. Саставни дио опреме су и принтери како би се непосредно након гласања штампали гласачки листићи који се потом убацују у гласачке кутије.
Наредних седмица, очекује се презентација опреме у Парламентарној скупштини БиХ и ентитетским парламентима као и покретање иницијативе за допуне Изборног закона БиХ којима се грађанима са различитим степеном инвалидности гарантује самостално и тајно гласање. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |