MENI
30.10.2013

Predsjedavajućem Predstavničkog doma dr. Denisu Bećiroviću prezentiran projekat "Unapređenje uvjeta za lično i samostalno glasanje osoba sa invaliditetom"


Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović primio je danas predstavnike udruženja i međunarodnih organizacija koja sprovode projekat "Unapređenje uvjeta za lično i samostalno glasanje osoba sa invaliditetom" koji se sporovodi u saradnji sa Centralnom izbornom komisijom BiH.

Tom prilikom, predstavnici Udruženja slijepih kantona Sarajevo, zatim Udruženja izbornih zvaničnika BiH, USAID BiH, te asocijacije Everyone counts (SAD) koji realiziraju ovaj projekat predstavili su savremenu tehnološku opremu koja osobama sa različitim stepenom invaliditeta omogućavaju da na glasačkom mjestu samostalno popune glasačke liste.
- Demokratija i ljudska prava utemeljeni su na načelu da su sve osobe rođene jednake i da imaju neotuđiva prava. Osobe sa invaliditetom imaju apsolutno pravo i odgovornost da u potpunosti i jednako učestvuju u društvu.

Lično i samostalno glasanje je osnovno pravo u demokratiji, ali prema sadašnjem sistemu glasanja u Bosni i Hercegovini (BiH), mnogim biračima sa invaliditetom ono je uskraćeno. Oni su najčešće prisiljeni otkriti svoj izbor osobi koja im pomaže u obilježavanju glasačkih listića i nisu u mogućnosti glasati u privatnosti.

Bosna i Hercegovina je 29. jula 2009. godine potpisala Konvenciju Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom i Opcionalni protokol. Član 29. ove Konvencije omogućava pravo osobama sa invaliditetom da učestvuju u političkom i javnom životu, sa posebnim naglaskom na pravo da mogu birati i biti izabrani. To uključuje, između ostalog, obavezu države da osigura da procedure glasanja, objekti i odgovarajući materijali budu dostupni i jednostavni za korištenje i razumijevanje, te štiti pravo osoba sa invaliditetom na tajno glasanje., rekao je dr. Denis Bećirović.

Po riječima izvršnog direktora Udruženja slijepih kantona Sarajevo Fikreta Zuke, mada je naša država potpisala UN Konvenciju, učešće osoba sa invaliditetom u izbornom procesu je potpuno marginalizirano, oni se zbog problema u glasanju i pristupa glasačkim mjestima povlače u stranu.

- S druge strane, kao neko ko je praktično cijeli život slijep, na glasačkom mjestu sam prisiljen da saopćavam nekome svoj izbor i opet nisam siguran da je on i stavio znak pored kandidata kojeg sam izabrao. Ja to ne mogu provjeriti i upravo zbog toga bi upotreba savremene tehnoloških pomagala koja objektivno nisu skupa omogućila da i mi samostalno i u tajnosti učestvujemo u izbornom procesu., rekao je Zuko.

Danas je inače prezentirana i oprema za glasanje osoba sa invaliditetom koja se sastoji od pomagala za slijepe, zatim osobe sa potpunom oduzetošću (glasanje uz pomoć cijevćice u koju osoba puše kako bi načinila izbor), kao i osobe koje su prisiljene glasati nogama uz pomoć odgovarajućih pedala. Sastavni dio opreme su i printeri kako bi se neposredno nakon glasanja štampali glasački listići koji se potom ubacuju u glasačke kutije.

Narednih sedmica, očekuje se prezentacija opreme u Parlamentarnoj skupštini BiH i entitetskim parlamentima kao i pokretanje inicijative za dopune Izbornog zakona BiH kojima se građanima sa različitim stepenom invalidnosti garantira samostalno i tajno glasanje. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću