MENI
6.11.2013.

Одржана стручна дебата „Стање изборног законодавства БиХ: изборни систем, изборне јединице, изборна формула, изборни праг, изгледи гласачких листића и расподјела мандата“


Првенствено је потребно попунити празнине Изборног закона БиХ настале доношењем одређеног броја одлука Уставног суда БиХ, јер у противном може бити доведено у питање одржавање Општих избора 2014. године, поручено је данас на стручној дебати „Стање изборног законодавства БиХ: изборни систем, изборне јединице, изборна формула, изборни, праг, изгледи гласачких листића и расподјела мандата“, коју су организовале уставноправне комисије оба дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, уз подршку Мисије ОЕБС-а у БиХ.

Такође, како је истакнуто, препоруке изнесене током расправе треба доставити новоформираној Интерресорној радној групи за припрему предлога измјена и допуна Изборног закона БиХ како би се на вријеме извршиле измјене и допуне Изборног закона, а све с циљем легитимности провођења Општих избора 2014. године.

Током расправе, учесници су разговарали о томе како треба тежити одређивању математичке формуле за расподјелу мандата у изборним јединицама, одређивању минимума броја кандидата на листи осим за независне кандидате, те да умјесто додавања на компензацијску листу након избора треба омогућити да се може користити систем најбољег другопласираног на листама изборних јединица.

Исто тако наглашено је да, с циљем одређивања изборних јединица, њихово преиспитивање потребно је вршити у складу с Изборним законом БиХ али у неизборној години, да треба утврдити једноставне и јасне критеријуме за одређивање изборних јединица (број бирача, број становника или број особа које гласају, географске и административне границе), као и да за одређивање изборних јединица треба формирати комисију које чине независни стручњаци из области избора и права.

Размјењујући мишљења о изборном систему, изборном прагу, изборној формули и расподјели мандата речено је да би, када су у питању локални избори, требало увести вишемандатне изборне јединице на нивоу општине, не проводити изборе с једним кандидатом, увести листе за избор општинског начелника/градоначелника која ће садржавати и замјеника начелника, увести директан избор градоначелника Сарајева, Мостара и Брчко Дистрикта БиХ, те укинути законски изборни праг од 3% на нивоу општине. Када су у питању општи избори, између осталог је предложено укидање изборног прага од 3% за редовне мандате у вишечланим изборним јединицама и повећање изборног прага унутар листе са 5% на 10%.

Резултати данашње, као и претходни стручних дебата о стању у изборном законодавству БиХ требају помоћи посланицима и делегатима ПСБиХ, али и широј стручној јавности да учествују у креирању бољег изборног законодавства у БиХ. Како је истакнуто, Изборни закон БиХ је од 2001. године па до данас мијењан 18 пута, што говори о покушају Парламентарне скупштине БиХ да га прилагоди реалном политичком животу у БиХ, трагајући за најбољим рјешењима. Зато су питања која се јављају стално, у сваком циклусу избора, мотив за организовање оваквих стручних дебата, поручено је са данашњег скупа. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу