15.11.2013.
Предсједавајући Представничког дома др Денис Бећировић разговарао с предсједницом Представничког дома Парламента Републике Италије
"Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ др Денис Бећировић данас је у Риму разговарао с предсједницом Представничког дома Парламента Републике Италије Laurom Boldrini. Овом приликом Бећировић је истакао да је Република Италија веома важна спољнополитичка дестинација за БиХ, те да наша држава рачуна на њену даљу подршку у процесу евроатлантских интеграција. Италија ће предсједавати Европском унијом у периоду јули - децембар 2014. године и веома је важно да настави с активностима на проширењу Европске уније на Западном Балкану. Према оцјени предсједавајућег Бећировића, између двије земље постоје снажне природне, економске и културне везе, те стога увијек постоји интерес и простор за надоградњу и унапређење сарадње. Босни и Херцеговини је веома битна регионална сарадња, те у вези с тим и активно чланство и учешће у раду регионалних иницијатива.
Предсједница Представничког дома Парламента Републике Италије госпођа Boldrini исказала је спремност Италије да помогне Босни и Херцеговини на њеном путу ка ЕУ и НАТО-у. Италија подржава изградњу функционалне Босне и Херцеговине и њено укључивање у евроатлантске интеграционе токове. Она је до сада пружала, а и у будуће ће дати снажну подршку уласку Босне и Херцеговине у ЕУ и НАТО. Такође, предсједница Boldrini захвалила се предсједавајућем Представничког дома Денису Бећировићу на његовој ангажованости и доприносу у јачању парламентарних веза између Италије и Босне и Херцеговине, као и укупних веза између двије државе.
Предсједавајући Бећировић потцртао је да највиши законодавни органи Босне и Херцеговине и Италије требају бити у функцији економије, те предложио да представници два парламента затраже од извршних органа да у што краћем року усагласе и потпишу нове споразуме, протоколе и меморандуме који треба да динамизују економске и ојачају укупне везе између ове двије државе. Између осталог, то су: 1) Споразум о економској сарадњи између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Италије; 2) Споразум о избјегавању двоструког опорезивања и спречавању утаје пореза у односу на порезе на доходак и на имовину; 3) Споразум о узајамном признавању и замјени возачких дозвола; 4) Протокол између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Италије о провођењу Споразума између Босне и Херцеговине и Европске заједнице о реадмисији лица која бораве без дозволе; 5) Меморандум о разумијевању о сарадњи у промоцији агропрехрамбеног сектора и руралног развоја између Министарства спољне трговине и економских односа Босне и Херцеговине и Министарства за политике пољопривреде, прехране и шумарства Републике Италије.
Саговорници су се сагласили да су области у којима постоје одлични услови за повезивање: енергетика, саобраћајна инфраструктура, туризам, пољопривреда, дрвана индустрија, машинска индустрија, електроиндустрија и грађевинарство. Једна од тема о којој је данас детаљније разговарано је и модалитет како повећати трговинску размјену између Босне и Херцеговине и Републике Италије.
Бећировић је покренуо идеју за увођење директне авиолиније између Сарајева и Рима, што би значајно допринијело унапређењу развоја туризма, трговинских и укупних економских односа. Осим наведеног, указано је на важност сарадње универзитета из Босне и Херцеговине и Италије, у сврху испуњавања циљева Болоњске декларације и прилагођавања општим развојним циљевима Европског простора високог образовања.
Предсједавајући Бећировић нагласио је значај економских односа с Италијом јер није ријеч само о спољнотрговинској размјени, већ и о инвестирању у производне капацитете и заједничке активности. Дуги низ година Италија је у самом врху спољнотрговинских партнера Босне и Херцеговине. Укупна размјена робе стабилизовала се на износу од 1 милијарде евра. Размјена с Италијом је специфична по структури робе која је предмет трговине, али и по покривености увоза извозом, те малим дефицитом као резултатом те размјене. У прва четири мјесеца 2013. године забиљежена је укупна размјена од 353 милиона и 220 хиљада евра. Од овог износа, увоз из Италије био је 182 милиона 775 хиљада евра, а извоз у Италију био је 170 милиона 445 хиљада евра. Ови подаци говоре да је вриједност увоза из Италије у односу на исти период 2012. године порасла за 4,3%, док је извоз порастао за 12,8%, те је самим тим смањен спољнотрговински дефицит у том периоду за 50%. Прошле године у периоду јануар - април 2012. забиљежен је увоз од 175 милиона, те увоз у Италију од 151 милион евра. Према ријечима Дениса Бећировића, у Босни и Херцеговини већ послује око 50 фирми из Италије, али је тај број релативно мали у односу на привредно присуство Италије у нашим сусједним земљама. Број италијанских фирми у Босни и Херцеговини може бити и већи ако се има у виду капитал којим располаже италијанска страна, а такође и географска близина, производни капацитети и нарочити природни ресурси којима обилује Босна и Херцеговина." саопштено је из Кабинета предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ др Дениса Бећировића. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |