MENI
19.3.2019.

У Будви завршена 16. конференција предсједника парламената Јадранско – јонске иницијативе

Усвајањем Заједничке изјаве, у Будви је данас завршена 16. конференција предсједника парламената Јадранско – јонске иницијативе, на којој је парламентарну скупштину Босне и Херцеговине (ПСБиХ) представљао замјеник предсједавајуће Представничког дома ПСБиХ Небојша Радмановић.

У поподневном дијелу Конференције највиши званичници парламената девет држава чланица Јадранско – јонске иницијативе разговарали су о увезивању парламентарних тијела, која, како су домаћини из Скупштине Црне Горе истакли, представљају значајан ресурс јачања сарадње у приоритетним областима за државе региона.

Након уводних обраћања министра иностраних послова Црне Горе Срђана Дармановића и генералног секретара Јадранско – јонске иницијативе амбасадора Giovannija Castellanete, на ову тему своје обраћање имао је и господин Радмановић.

Констатујући у свом обраћању да је свака регионална иницијатива снажнија и успјешнија уколико има активну подршку парламентарне димензије, Радмановић је навео да су кроз Јадранско – јонску и друге регионалне иницијативе које обухватају државе југоисточне Европе забиљежени бројни позитивни примјери дјеловања парламентарне дипломатије.

Радмановић је упозорио на то да ресурс који представљају парламентарци и парламентарна тијела није у довољној мјери искориштен, те је, с тим у вези, нагласио да би од несумњиве важности било успостављање сарадње парламентарних тијела у чијем су фокусу спољна трговина и царине, као и саобраћај и комуникације, што, како је рекао, јесу области које представљају приоритете Јадранско – јонске иницијативе.

Према ријечима Радмановића, за државе које се налазе на путу интегрисања у Европску унију (ЕУ) и које Јадранско – јонску иницијативу виде као инструмент за стварање једне нове, просперитетне, европске макроекономске регије, размјена идеја и искустава у оквиру сарадње парламентарних тијела била би од огромне важности за подстицање боље и квалитетније инфраструктурне повезаности, те лакшег протока људи, роба и капитала унутар држава чланица Јадранско – јонске иницијативе.

У усвојеној Заједничкој изјави, највиши званичници парламената Јадранско – јонске иницијативе нагласили су важност наставка сарадње парламената региона за реализацију пројеката подршке интеграцији држава западног Балкана у ЕУ, те позвали европске институције да ојачају своју политичку и финансијску подршку имплементацији пројеката из Стратегије ЕУ за Јадранско – јонску регију (ЕУСАИР).

У Заједничкој изјави истакнуто је да сектор туризма постаје све значајнији фактор економског просперитета јадранско - јонског региона и Европе и да је интензивнија регионална сарадња у овој области кључна за испуњавање циљева из ЕУСАИР-а. С тим у вези, све државне, регионалне и локалне власти, приватни сектор и невладине организације позване су да наставе да развијају синергију између стратегија одрживог туризма и културних сектора, укључујуćи иновативне услуге и пословне моделе, у циљу подстицања одрживих, квалитетних културних и туристичких понуда и ревитализације урбаних и руралних подручја.

Земље учеснице Јадранско - јонске иницијативе охрабрују се да побољшају регионалну димензију сарадње и размјену најбољих пракси у области туризма, а потврђује се и политичка подршка активностима које се проводе на државном, прекограничном и регионалном нивоу, а које се односе на развој у сектору туризма и заштиту културне баштине у јадранско-јонском региону.

Земље учеснице Јадранско – јонске иницијативе у Заједничкој изјави подстичу се да промовишу заједничке туристичке производе у циљу позиционирања јадранско - јонског региона као једне од водеćих туристичких дестинација у Европи. С тим у вези истакнут је и значај унапређења инфраструктуре која, како се наводи у Заједничкој изјави, има суштинску улогу у повеćању приступачности и повезаности региона.

Осим представника ПСБиХ, на 16. конференцији предсједника парламената Јадранско – јонске иницијативе учествовали су највиши званичници парламената Албаније, Црне Горе, Грчке, Хрватске, Италије, Сјеверне Македоније, Словеније и Србије. Након Црне Горе, предсједавање Јадранско – јонском иницијативом преузеће Србија. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу