MENI
4.5.2018.

Делегација Парламентарне скупштине БиХ у Парламентарној скупштини земаља франкофонског говорног подручја учествовала на састанку Комитета за сарадњу и развој ПСФ

Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини земаља франкофонског говорног подручја (ПСФ) Салко Соколовић, замјеница предсједавајућег Менсура Бегановић и чланица Делегације Милица Марковић учествовали су на састанку Комитета за сарадњу и развој ПСФ-а, који је одржан у сједишту Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду (FAO) у Риму.

У уводном обраћању присутнима се обратила замјеница предсједника FAО-а Maria Helena Semedo, која је истакла да се у свијету непрестано повећава број гладних, највише због природних катастрофа, али и политичких нестабилности. Она је у говору истакла да FAО сматра како је за развој пољопривреде, као и генерално производњу хране, потребно имати политичку подршку и правни оквир, за шта су надлежни управо парламентарци. Зато, рекла је она, FAO има око 90 канцеларија широм свијета и ради на координацији својих активности са владама и цивилним сектором.

На састанку Комитета разговарано је о стању у области безбједности хране и исхране у франкофонским подручјима, као и о укључености иновација и дигиталних технологија у пољопривредном сектору. Учесницима састанка представљена је апликација за праћење сјетве и бербе коју FAO проводи у Руанди и Сенегалу, те ју планира проширити и на остале земље. Како је речено, апликација је користан алат који пољопривредницима помаже да преко мобитела, чак и онда кад немају интернетску везу, прате временске услове, производњу на фармама, квалитет земљишта, нутритивну вриједност производа, као и стање на тржишту на које се планирају пласирати производи.

Представници парламената земаља чланица ПСФ-а расправљали су и о приједлозима резолуција, које ће бити усвојене на пленарном заједању у Квебеку у јулу ове године. Разговарало се такође и о предузетништву жена и младих, затим јачању производње пољопривредних култура, нарочито у субсахарској Африци гдје је FAO посебно ангажован, као и о подршци дигиталном развоју.

У разговорима чланова наше Делегације са специјалним савјетником FAO-а за парламентарне алијансе Fernandom Ayalom договорено је да ће се, у сарадњи са FAO-ом, радити на успостављању Парламентарног форума у који ће бити укључене надлежне институције, произвођачи хране, пољопривредници, представници потрошача с циљем давања већег значаја пољопривреди и производњи хране, здравој исхрани и елиминисању глади у БиХ. Закључено је да је даљња сарадња врло корисна на изградњи мреже у земљама Средње и Источне Европе, на којој FАО интензивно ради.

Члановима Комитета презентоване су и активности Свјетске трговинске организације и Свјетске банке у областима економског развоја, нарочито у помоћи пољопривредницима. Такође, представљано је и дјеловање Међународног центра за високе агрономске медитеранске студије (CIHEAM) и његов Програм 2025. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу