18.12.2013.
Предсједавајући Представничког дома др Денис Бећировић разговарао са предсједником Представничког дома Парламента Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске
Односи између Босне и Херцеговине и Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске су добри и стабилни и имају тенденцију сталног ширења и унапређења, истакнуто је приликом данашњег сусрета предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине др Дениса Бећировића са предсједником Представничког дома Парламента Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске (УК) Johnom Bercowom.
Изражавајући задовољство што је након готово двије деценије од стицања независности Босне и Херцеговине уприличен први званични радни сусрет између предсједавајућих Парламентарне скупштине БиХ и Парламента Уједињеног Краљевства, др Бећировић се захвалио на великом ангажману који је ова пријатељска земља имала у послијератној реконструкцији и укупном развоју демократских процеса у БиХ. Народи и грађани Босне и Херцеговине високо цијене чињеницу да, како је додао, Велика Британија увијек принципијелно штити и подржава суверенитет, независност и територијални интегритет Босне и Херцеговине.
- Као један од свједока Дејтонског мировног споразума и стална чланица Савјета безбједности УН, Велика Британија је једна од најважнијих спољнополитичких дестинација за државу Босну и Херцеговину. Стога смо заинтересовани за успостављање активне и продуктивне сарадње са највишим представницима британске извршне и законодавне власти., рекао је, између осталог предсједавајући Представничког дома.
Стратешки спољнополитички циљеви од којих Босна и Херцеговина не може и не смије одустати су чланство у ЕУ и НАТО-у као и развој регионалне сарадње. Ипак, додао је др Бећировић, најважнији приоритет Босне и Херцеговине је пуноправно чланство у НАТО алијанси јер то значи обезбјеђивање трајне стабилности не само у БиХ већ и у региону и цијелој Европи. Истовремено, чланство у НАТО представља важан предуслов за снажнији и динамичнији економски развој и БиХ и најбољи позив за прилив директних иностраних инвестиција у нашу државу. Наша је жеља да из Босне и Херцеговине у 2014. години, на годишњицу почетка Првог свјетског рата, буде одаслана порука мира, сарадње и безбједности.
Предсједник Bercow изразио је данас пуну подршку Велике Британије евроатлантским интеграцијама Босне и Херцеговине. Захвалио се своме госту на активностима које доприносе квалитетнијем повезивању законодавних органа и развоју свеукупне сарадње двије државе и додао да су британски званичници одлучни да нашој држави пруже сву потребну подршку на билатералном и мултилатералном плану, како би БиХ што прије остварила своје стратешке циљеве - улазак у ЕУ и чланство НАТО. У том контексту, УК је реализовала низ пројеката како би омогућила јавној управи, цивилном друштву и образовном систему у БиХ што ефикасније дјеловање у циљу ЕУ интеграција. Врата ЕУ и НАТО су отворена, а по ријечима предсједника Bercowa, на БиХ је да одлучи колико брзо жели проћи кроз та врата. Прокламовани стратешки интерес УК је јачање безбједности и стабилности регије, као и саме Босне и Херцеговине.
- Велика Британија наставиће пружати безрезервну подршку политици демократских снага које су на реформском курсу и усмјеравају напоре на прикључивање БиХ европским интеграционим токовима, рекао је предсједник Bercow и додао да ће и убудуће британска политика и помоћ у БиХ бити фокусирана на афирмирање принципа владавине права, јачање и професионализацију државних институција, провођење економских реформи, затим стварање јединственог економског простора унутар БиХ у складу с одредбама Мапе пута, заштиту људских права, провођење реформи јавне управе и развој односа БиХ са сусједним земљама у регији што је услов стабилности региона југоисточне Европе.
Предсједавајући Представничког дома Денис Бећировић нагласио је потребу да двије пријатељске земље у будућности интензивирају економску сарадњу, тако што би се привукле британске инвестиције у Босни и Херцеговини и повећао обим робне размјене.
- Инвестиције би, поред повећања запослености и проширења бх. производних капацитета, омогућиле и трансфер технологије, што би у средњорочном периоду свакако повећало конкурентност бх. привреде. Радује да су у посљедње вријеме подузете врло конкретне и успјешне активности на овом плану је, попут рецимо УК-БиХ инвестицијског форума, који је одржан у априлу ове године и на којем су британским и свјетским улагачима представљене могућности улагања у БиХ. Ове активности плод су залагања Министарства иностраних послова БиХ и организовале босанскохерцеговачке дијаспоре и њиховог Пословног клуба који дјелује у Великој Британији. Са друге стране, у Босни и Херцеговини је активан Британски пословни клуб, што је неформално удружење које промовише трговину и инвестиције између Уједињеног Краљевства и БиХ. Међутим, мишљења сам да има простора да органи власти двије државе још снажније подрже дјеловање ових и свих других асоцијација које стварају услове за повезивање привредника., рекао је др Бећировић. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |