MENI
5.3.2018.

Чланови Комисије за остваривање равноправности полова Мирсад Исаковић и Саша Магазиновић учествовали у раду Конференције под називом „БиХ између уставних реформи и ЕУ: перспективе грађанске државе и захтјева за равноправношћу“

Предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Мирсад Исаковић и члан те Комисије Саша Магазиновић учествовали су данас у Сарајеву у раду Конференције под називом „БиХ између уставних реформи и Европске уније (ЕУ): перспективе грађанске државе и захтјева за равноправношћу“.

У уводном обраћању учесницима Конференције, која је одржана у оквиру обиљежавања седмице равноправности полова и чији су суорганизатори Иницијатива „Грађанке за уставне промјене“ и Агенција за равноправност полова Министарства за људска права и избјеглице БиХ, предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Мирсад Исаковић истакао је да је Комисија још 2013. године разматрала документ под називом „Платформа женских приоритета за уставне промјене са амандманима на Устав БиХ“, коју је израдила Иницијатива „Грађанке за уставне промјене“. Према Исаковићевим ријечима, амандмани на Устав БиХ, које је Комисија подржала и доставила Савјету министара БиХ, никада нису разматрани, иако је ријеч о рјешењима којима се гарантује већи степен уставне заштите равноправности полова. Упркос томе, рекао је Исаковић, о изазовима на путу ка уставним рјешењима с циљем успостављања пуне равноправности и једнакости грађана и грађанки у БиХ мора се разговарати, посебно у контексту процеса придруживања ЕУ и обавеза из тог процеса које стоје пред нашом земљом.

Члан Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Саша Магазиновић оцијенио је да процес европских интеграција, који подржава преко 70 одсто грађана БиХ, пружа прилику за интеграцију босанскохерцеговачког друштва. Магазиновић је, међутим, оцијенио да се то не дешава јер у процес нису укључени цивилно друштво, академска заједница и медији, па чак ни поједине институције које немају информације о томе шта се дешава у процесу европских интеграција БиХ. Према мишљењу Магазиновића, потребно је успоставити правно уређено друштво и очистити политичку сцену од криминала и корупције, што је, како је нагласио, предуслов за приступање измјенама Устава у правцу једнакоправности грађана.

На Конференцији је говорио и професор Факултета политичких наука Универзитета у Сарајеву др Незрук Ћурак који је апеловао на представнике цивилног друштва да појачају притисак на политичке елите, међу којима, како је оцијенио не постоји политичка воља за промјену Устава у правцу успостављања једнакоправности грађана.

О родним перспективама Устава БиХ и о захтјеву за успостављање уставне категорије „грађанке“ у име Иницијативе „Грађанке за уставне промјене“ говорила је Лејла Гачаница, док се у име Агенције за равноправност полова Министарства за људска права и избјеглице БиХ обратила Кика Бабић - Светлин. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу