MENI
26.2.2018.

Предсједавајући Заједничке комисије за европске интеграције Никола Ловриновић учествовао на 13. конференцији COSAP-a

Предсједавајући Заједничке комисије за европске интеграције Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Никола Ловриновић учествовао је на 13. конференцији парламентарних комисија за европске интеграције држава обухваћених Процесом стабилизације и придруживања Југоисточне Европе (COSAP), која је данас одржана у Скопљу.

Током засједања, поздрављено је доношење Стратегије Европске комисије о кредибилној европској перспективи држава Западног Балкана и појачаном ангажману Европске уније (ЕУ) на испуњавању Стратегије. Наглашена је и потпуна сагласност с процјенама садржаним у Стратегији Европске комисије, те је, с тим у вези, наглашено да се Стратегијом подржава политика проширења као дугорочни и стратешки концепт у Европи и региону који треба допринијети заједничким користима у смислу мира, безбједности и просперитета у Европи. Позитивним је оцијењен и нови приступ Стратегије као документа који поставља обавезе не само за земље кандидате, већ и за ЕУ.

Учесници су поздравили приоритете Бугарског предсједавања Савјетом ЕУ у првој половини ове године, посебно у дијелу који се односи на перспективу Западног Балкана, као и у дијелу који се тиче Самита шефова држава и влада ЕУ који ће бити одржан у мају ове године и биће посвећен Западном Балкану. У том контексу, речено је на конференцији, позитивним се оцјењује обновљена подршка ЕУ будућности региона као саставног дијела ЕУ.

Обраћајући се присутнима, предсједавајући Заједничке комисије за европске интеграције ПСБиХ Никола Ловриновић рекао је да је наша земља одговорила на питања из Упитника Европске комисије, те да ће одговори бити предати предсједнику Европске комисије Jean – Claudeu Junckeru приликом његове посјете БиХ 28. фебруара ове године. Предсједавајући Ловриновић у свом обраћању изразио је и наду да ће наша земља у што скорије вријеме добити мишљење Европске комисије, те да ће у 2018. години добити статус кандидата за пуноправно чланство у ЕУ.

Јасно истичући приоритете и области заједничке појачање сарадње, као и конкретне изазове садржане у Стратегији, а са којим се Западни Балкан суочава, учесници су подвукли потребу провођења основних реформи и грађења добросусједских односа. Како Стратегија јасно наводи да су врата ЕУ отворена за даља приступања када земље индивидуално испуне критерије за чланство, учесници су поздравили чињеницу да Европска комисија не мијења своју политику проширења, као процес који јесте и који остаје заснован на испуњавању критерија.

Како је речено, земље Западног Балкана, у циљу испуњавања успостављених критерија за чланство, морају провести свеобухватне реформе у кључним областима, а то су према Акционом плану Стратегије: владавина права, безбједност и миграције, социо -економски развој, транспортна и енергетска повезаност, дигитална агенда, те помирење и добросусједски односи. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу