MENI
8.2.2018.

Чланови Колегијума Представничког и Дома народа Парламентарне скупштине БиХ разговарали са специјалним изаслаником генералног секретара УН-а и специјалним савјетником за превенцију геноцида

Замјеник предсједавајуће Представничког дома Шефик Џаферовић и замјеници предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Сафет Софтић и Бариша Чолак разговарали су данас са специјалним изаслаником генералног секретара УН-а и специјалним савјетником за превенцију геноцида Adamom Diengom.

Замјеник предсједавајућег Дома народа Сафет Софтић истакао је данас да, на жалост, још увијек и у БиХ и у њеном окружењу, постоје људи који негирају злочине и геноцид што плаши и оптерећује укупне односе па се непрестано улажу силни напори како би се то и сузбило и превенирало. Замјеник предсједавајућег Бариша Чолак је додао да је чињеница да прошлост можемо промијенити али да су званичници ове земље позвани да учине све како се зло више никада не би поновило а да је у томе свакако добродошла и помоћ наших пријатеља из међународне заједнице. 

Иначе, саговорници су се сагласили да је, упркос низу пресуда за ратне злочине па и злочин геноцида који је почињен на територији Босне и Херцеговине забрињавајућа појава минимизирања и негирања тих злодјела те њихово кориштење за генерисање мржње и дубљих подјела међу народима у БиХ.

По ријечима господина Dienga, постојање таквих појава и у Босни и Херцеговини али и у њеном непосредном окружењу најбоље се манифестовало кроз реакције појединих јавних личности након двије недавне пресуде Међународног трибунала за ратне злочине у Хагу. Истовремено, он је изразио и забринутост због појава глорификовања злочинаца као и чињенице да се њиховим именима називају институције попут домова и школа те да се пресуђени ратни злочинци именују на изборне функције. Све то, додао је он, након више од 20 година од успоставе мира, не доприноси процесу помирења у Босни и Херцеговини и нужно је на највишем државнм нивоу усвојити законе којима се санкционише сваки говор мржње, укључујући негирање ратних злочина и геноцида.

Специјални изасланик Dieng данас је указао и на потребу усвајања закона који ће бити хармонизовани између разних нивоа власти тако да сваком ратном страдалнику независно о мјесту боравка и мјесту гдје је доживио злочин гарантују остваривање потпуно истог статуса и истих права.

Он је такође истакао да су се тијела УН посебно бавили проблемом несталих којих је у БиХ још увијек око 7.000 те да је јасно наглашена потреба да се процес њиховог проналажења убрза и дефинитивно оконча.

Специјални изасланик Dieng је нагласио забринутост истичући да се поједине одлуке међународних судова настављају злоупотребљавати како би се појачале подјеле. Он је нагласио потребу да се процес санкционисања ратних злочина настави и систематично и експедитивно.

У свим овим процесима, како је данас рекао, немјерљива је улога највиших државних званичника у тијелима власти који у сваком тренутку требају имати и демонстрирати потпуно избалансиран однос према свим жртвама. Они, додао је Dieng, морају грађанима послати јасан и снажан сигнал да се све жртве из прошлости третирају на идентичан начин и да им се на исти начин одаје почаст.

На концу, специјални изасланик генералног секретара УН-а и специјални савјетник за превенцију геноцида Adama Dieng осврнуо се и на предстојеће опште изборе рекавши да је актуелне и будуће званичнике треба потакнути да раде на изградњи компромиса од којег ће корист имати све а не само поједине конститутивне заједнице. При томе је изразио и увјерење да је уз постојање довољне политичке воље, таквим радом грађанима Босне и Херцеговине могуће обезбједити трајну стабилност и просперитет.

Да је потребно систематично санкционисање свих који су чинили ратне злочине и да је то предуслов за обнову повјерења и помирење грађана Босне и Херцеговине данас је нагласио и замјеник предсједавајућег Представничког дома Шефик Џаферовић. Он је такође изразио жаљење што у више наврата у Парламентарној скупштини БиХ нису усвојени закони о забрани негирања минимизирања и негирања ратних злочина и геноцида као и закон којим се правоснажно пресуђеним ратним злочинцима забрањује кандидовање и именовање на јавне функције. Међутим, он је најавио да се неће одустати од намјере да се такви закони коначно и усвоје. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу