MENI
6.2.2018.

Чланови Заједничке комисије за људска права разговарали са представницима Поткомитета УН за спречавање тортуре и ODIHR-a

Предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Борислав Бојић и његов замјеник Марио Караматић разговарали су данас са представницима Поткомитета Уједињених нација (УН) за спречавање тортуре и других окрутних, нехуманих и понижавајућих поступања или кажњавања (STP) и Канцеларије ОЕБС-а за Демократске институције и људска права (ODIHR) о успостављању и будућем функционисању Државног механизма превенције у Босни и Херцеговини.

Господин Бојић упознао је госте из међународних организација о томе да је у парламентарној процедури Закон о омбудсмену за људска права БиХ, којим се успоставља Државни превентивни механизам за заштиту лица лишених слободе од мучења и других облика суровог, нечовјечног и понижавајућег поступања или кажњавања. Наглашавајући да је ријеч о значајном успјеху и рјешењу које је резултат рада Заједничке комисије и свих других надлежних институција на различитим нивоима власти, Бојић је прецизирао да је поменуто законско рјешење ушло у амандманску фазу у Представничком дому, те изразио увјерење да ће бити усвојено у оба дома ПСБиХ.

Према ријечима Бојића, обављање функције Државног механизма превенције изискиваће додатне трошкове за Институцију омбудсмена за људска права БиХ. С тим у вези, Бојић је рекао да су државне институције већ издвојиле одређена средства за те намјене и изразио очекивање да ће и представници међународне заједнице помоћи Институцији омбудсмена како би се, након усвајања закона, овај механизам што прије ставио у функцију.

Представници STP-a и ODIHR-а поздравили су напоре институција БиХ на успостављању Државног механизма превенције и изразили задовољство што ће, како су рекли, наша земља ускоро бити скинута са УН-овог списка држава у којима овај механизам не постоји. Успостављање овог механизма обезбјеђује Босни и Херцеговини партнерски однос са STP-ом, рекли су представници међународних организација и изразили спремност да на експертском и техничком нивоу пруже помоћ властима и Институцији омбудсмена БиХ.

На састанку је било ријечи и о другим активностима Заједничке комисије за људска права ПСБиХ, која је, како је оцијењено, у овом мандату направила значајне помаке у већини области заштите људских права и слобода грађана Босне и Херцеговине. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу