14.2.2014.
Чланови Групе пријатељства за западну Европу ПСБиХ разговарали са послаником Бундестага Јосипом Јуратовићем
Замјеник предсједавајућег Групе пријатељства за западну Европу Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Бошко Томић и чланови Групе посланици Нермина Ћемаловић и Звонко Јуришић данас су о актуелној политичкој ситуацији у БиХ и кризи насталој након вишедневних протеста грађана разговарали са послаником Бундестага Савезне Републике Њемачке Јосипом Јуратовићем.
Јуратовић, који је члан Одбора за спољну политику и Одбора за привредну сарадњу са југоисточном Европом њемачког Бундестага, показао је током састанка снажан интерес за најновија политичка збивања у БиХ, као и за начине рјешавања постојеће кризне ситуације.
Говорећи о протестима грађана, посланик Бошко Томић нагласио је да у цијелој БиХ постоји незадовољство због тешке економске и социјалне ситуације, али и упозорио на чињеницу да један дио грађана, посебно у Републици Српској, није изашао на протесте страхујући од могуће ескалације ситуације у правцу нових сукоба.
Томић је додао да се ескалација насиља, напади на институције и имовину, те искориштавање протеста у политичке сврхе није смјело дозволити. „Улица не може да поставља владе, поготово у изборној години“, рекао је Томић и позвао госта из Њемачке да се заложи за то да Европска унија (ЕУ) олакша што бржи повратак БиХ на европски колосијек.
Чланица Групе пријатељства посланик Нермина Ћемаловић оцијенила је да протести грађана представљају, како је навела, природну реакцију на стање у БиХ у посљедњих 20 година.
„Ово је демократска социјална побуна обесправљеног народа, који се бори за угрожена основна људска права, попут права на рад и права на социјално и здравствено осигурање. На улици су људи које је без посла оставила лоша приватизација и пљачка предузећа, као и образовани млади људи који очекују посао“, рекла је госпођа Ћемаловић и заложила се за то да институције власти уозбиље и да почну да рјешавају захтјеве грађана.
Посланик Звонко Јуришић оцијенио је да се у БиХ стално води политички дијалог о великим темама, а занемарује социјално – економска ситуација у друштву.
„Срамотно велика примања и привилегије функционера не би могао да издржи ни њемачки буџет. Зато се овдје десио народ и страхујем да би се ситуација могла погоршати ако политичари не буду реаговали“, упозорио је Јуришић, који се такође заложио за то да званични Брисел направи посебан режим уласка БиХ у ЕУ.
Наглашавајући подршку и приврженост Њемачке цјеловитости БиХ и непромјењивости граница ове државе, посланик њемачког Бундестага Јосип Јуратовић позвао је све институције власти у БиХ, а посебно парламентарце, да траже рјешења и излаз из тешке економске и политичке ситуације.
„Мора постојати програм за опоравак домаће економије и програм који ће људима дати шансу и наду. Ако буде функционисала домаћа економија, доћи ће и страни инвеститори, који сада немају сигурност и правни оквир за улагање капитала“, упозорио је Јуратовић.
Јуратовић је нагласио да је ЕУ заједница демократских вриједности и друштво коме је темељ поштовање људских права, те да у том погледу неће бити никаквих посебних повластица за БиХ.
Током састанка, коме је присуствовала и амбасадорица Њемачке у БиХ Ulrike Maria Knotz, Јуратовић је позвао бх парламентарце да посјете њемачки Бундестаг. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |