4.3.2014.
У згради Парламентарне скупштине БиХ додјељене награде и признања првакињама родне равноправности
У Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине, у оквиру обиљежавања Седмице равноправности полова, данас су по први пут додјељење награде и признања првакињама родне равноправности, које је додјелила чланица Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Нермина Заимовић-Узуновић.
Како је истакнуто, циљ додјеле награда и признања јесте промовисање и издвајање лица које су допринијеле равноправности полова својим радом и залагањем у БиХ на локалном, регионалном или државном нивоу.
Првакиње родне равноправности избране су по критеријима изврсности, преданости раду и загалању на пољу родне равноправности. Посебно се вредновао стварни утицај, дјеловање и резултати у срединама у којима првакиње живе и раде, различитост поља на којма оне дјелују, те разноврстност послова које су проводиле. Такође, како је речено, веома важно било је изабрати лица које ће и у будућности бити промоторке родне равноправности и особе на које би се грађанство могло угледати.
Првакињом родне равноправности проглашена је госпођа Фатима Гушић из Сапне. Истакнута је вриједност њеног рада на пољу оснаживања жена из руралних и неразвијених подручја у БиХ. Координирајући активностима на пољу родне равноправности на локалном нивоу, госпођа Гушић успјела је активирати жене из малих средина какве се често опиру промјени устаљених образаца, да се заузму са себе и да дјелују. Сходне томе, те жене су путем семинара и рада на терену спознале нове видике и обрасце, те у складу са тим унаприједиле своје дјеловање.
Добитница друге награде је госпођа Сандра Дукић из Бање Луке. Како је речено, она је једна од ријетких босанскохерцеговачких умјетница која се бави питањима маргинализације и дискриминације жена, указујући на насиље које оне трпе. Уз њезин ангажман у умјетности и перформансу, истакнут је и њен едукативни, професорски рад с ученицима и ученицама на разбијању предсуда и родних стереотипа. Такође, госпођа Дукић посвећена је и терапеутском раду са женама и дјецом жртвама родно утемељеног насиља и то у сигурној кући у Бањој Луци. Нека од искустава мотивисала су је да продуцира филм и видеоурадак о искуствима жена које су преживјеле насиље, а који служе у едукативне сврхе.
Трећу награду добила је госпођа Нејра Кадрић из Сарајева. Као млада особа показала је изузетно залагање и ангажман у приближавању начела родне равноправности својим вршњацима путем бројних кампања, обука и радионица које је водила. Овом приликом наглашена је важност њезиног учешћа у креирању родно одговорних политика и стратегија за младе у склопу регионалног пројекта који се проводи у девет општина у БиХ, Србији и Хрватској, што представља добар примјер регионалне сарадње.
На крају, добитницама данашњих награда захваљено је на резултатима које су до сада постигле. Истовремено, оне су позвaне да одлучно наставе своје дјеловање. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |