4.12.2017.
Održana Konferencija u povodu obilježavanja 10. prosinca - Međunarodnog dana ljudskih prava "Ostvarivanje prava na rad bez diskriminacije"
U povodu obilježavanja 10. prosinca - Međunarodnog dana ljudskih prava, danas je u organizaciji Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, te uz potporu Misije OESS-a u BiH, u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine održana konferencija"Ostvarivanje prava na rad bez diskriminacije".
U uvodnom dijelu skupa sudionicima su se obratili predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Borislav Bojić, ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac, ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović i šef Misije OESS-a u BiH Nj. E. Bruce M. Berton.
Govoreći u ime Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava Borislav Bojić istaknuo je da je pitanje nezaposlenosti posebno teško pitanje u Bosni i Hercegovini. On je dodao i da je pravo na rad temeljno ljudsko pravo i da ostvarivanje tog prava u potpunosti vodi do konačnog cilja a to je iskorjenjivanja siromaštva, zatim prema poboljšanju životnog standarda, stvaranju novih prilika i naposlijetku ostanku mladih ljudi u Bosni i Hercegovini.
U okviru prvog panela diskutirano je o potencijalima za otvaranje novih radnih mjesta o kojima su govorili predstavnici Veleposlanstva Švicarske u BiH, Misije USAID i Vanjskotrgovinske komore BiH. O borbi protiv diskriminacije na radnom mjestu sudionicima konferencije su govorili predstavnici Asocijacije demokratskih inicijativa BiH, Saveza samostalnih sindikata BiH i Saveza sindikata Republike Srpske.
Treći panel bio je posvećen jednakosti u ostvarivanju prava na rad o kojima su govorili predstavnici Agencije za ravnopravnost spolova BiH i Vijeća nacionalnih manjina BiH, a na današnjem skupu održana je i prezentacija "Pravo na rad - pravni i sudski okvir".
Sudionicima konferencije razgovarali su i o stvaranju okruženja u kojem će mladi imati pespektivu, o sveobuhvatnim reformama u oblasti obrazovanja, zatim o promjeni imidža Bosne i Hercegovina kako bi ona bila prepoznata po kvaliteti i sposobnoj radnoj snazi, kao i o povezanosti sa bosanskohercegovačkom dijasporom što je temelj za bolje veze i razvoj partnerstva sa stranim investitorima.
Na skupu su se čula i mišljenja o diskriminaciji osoba s invaliditetom, problemu korupcije, o suradnji sa nevladinim sektorom, edukaciji za prepoznavanje diskriminicije, kao i potrebama za analize tržišta u cilju stvaranja programa koji bi omogućili jednaka prava za rad i zapošljavanje za sve u Bosni i Hercegovini.
Stenogram današnje konferencije bit će dostavljen svim članovima Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava, povjerenstvima u entitetskim parlamentima te sudionicima i zainteresiranim, a na osnovu njega bit će sačinjene i preporuke koje će potom biti upućene zakonodavnim i izvršnim organima vlasti. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |