MENI
23.10.2017.

У Парламентарној скупштини БиХ одржана тематска сједница о улози истраживања у изради политика у родној равноправности

Комисија за остваривање равноправности полова Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) организовала је данас, у сарадњи са Агенцијом за равноправност полова БиХ и уз подршку USAID Мисије у БиХ, тематску сједницу о улози истраживања у изради политика у родној равноправности.

Циљ тематске сједнице био је да се представе најновија истраживања релевантна за област равноправности полова у БиХ, као и да се истакне важност емпиријских истраживања за развој политика и скрене пажња на значај успостављања континуираног процеса прикупљања емпиријских података у области родне равноправности, на начин како је то предвиђено прописима и стратешким документима.

Предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Мирсад Исаковић истакао је да је без добро осмишљених и проведених истраживања, која за циљ имају утврђивање правог стања у области равноправности полова, тешко осмислити добре политике које ће резултирати доношењем адекватног законодавства уз провођење потребних стратегија. Зато, поручио је Исаковић, данашња представљања истраживања о изради политика родне равноправности требају резултирати добрим препорукама у будућем осмишљавању како законодавних активности тако и израде стратешким докумената из ове области.

Директорица Агенција за остваривање равноправности полова БиХ Самра Филиповић – Хаџиабдић у свој обраћању изразила је наду да ће данашњи скуп скренути пажњу, како члановима Комисије за остваривање равноправности полова тако и другим актерима, на важност емпиријских истраживања за развој политика, те и обезбједити њихову политичку подршку за успостављање континуираног процеса прикупљања емпријских података у области родне равноправности.

Присутнима се обратио и директор Програмске канцеларије USAID Мисије у БиХ Kent Larson, који је рекао да је недовољна заступљеност жена у политици у БиХ резултат родног стереотипа гласачког тијела, а не одредби изборног законодавства у БиХ. Сходно томе, поручио је Larson, USAID Мисија у БиХ и даље ће радити на родној равноправности политичког учешћа жена, али и оснаживати све аспекте економског, социјалног и приватног живота жена.

Како је наглашено на тематској сједници, родни стереотипи који би могли бити нарочито важни за учешће жена у политици и њихову могућност да буду изабране, присутни су у свим категоријама популације с правом гласа. Како је речено, докази о родној стереотипизацији указују на то да би низак број изабраних жена дјелимично могао бити резултат што грађани који су релативно либералнији кад је ријеч о родним стереотипима, уопште не гласају на изборима и већина оних који излазе на изборе испољава најснажније родне стереотипе и не гласа за жене.

Учесници су упознати и са чињеницом да повећање квоте у Изборном закону БиХ од 40% за недовољно заступљени пол на кадидатским листама политичких странака, није резултирало стварним побољшањем заступљености жена у политици. Како је појашњено, на основу истраживања закључено је да је то резултат чињенице да је гласачима омогућено да својим гласовима промијене позицију кандидата унутар кандидатске листе политичке странке. Да би се такво стање промијенило, поручено је данас, потребно је што више пропагирати мјере које ће обезбједити да што више жена буде изабрано и заступљено у политици у БиХ.

Учесници су изразили наду да ће истраживања, имајући у виду да се идуће године проводе Општи избори у БиХ, политичким странкама и гласачима пружити емпиријске доказе о улози развојних приоритета и родној стереотипизацији у политици, те им приказати и преференције гласача о недовљној заступљености жена у политици у БиХ. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу