9.10.2017.
Чланови Делегације ПСБиХ у ПСНАТО-а учествовали на 63. годишњем засједању ПСНАТО-а
Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини НАТО-а (ПСНАТО) Никола Ловриновић и члан Делегације Асим Сарајлић учествовали су на 63. годишњем засједању ПСНАТО-а, које је у протекла три дана одржано у Букурешту.
Током засједања дискутовало се о бројним проблемима и изазовима на глобалном нивоу, попут стања на Блиском истоку и на сјеверу Африке, хуманитарних аспеката рата у Сирији и Ираку, безбједносне ситуације у Авганистану, стања у Црноморском региону и опасности која пријети од нуклеарног програма Сјеверне Кореје.
У Букурешту се разговарао и о сарадњи између НАТО-а и Европске уније након Самита НАТО-а у Варшави, стању у области намјенске индустрије НАТО савезника, стању балистичке ракетне одбране, као и о односима НАТО-а са Русијом.
Уочи пленарног засједања, током којег су се учесницима обратили највиши званичници законодавне и извршне власти Румуније, предсједавајући ПСНАТО-а Paolo Ali и генерални секретар НАТО-а Jens Stoltenberg, одржана је и сједница Комиетата за економију и безбједност ПСНАТО-а на којој се расправљало о реформама и економској транзицији земаља Западног Балкана, као и о структуралним политичким и економским слабостима региона, утицају Русије и других спољних фактора, те проблемима у региону у вези са мигрантском кризом.
У својству извјестиоца члановима Комитета обратио се посланик из Велике Британије Richard Benyon, у чијем се извјештају оцјењује да се у земљама Западног Балкана процес транзиције одвија релативно споро и под отежаним околностима. Према овом извјештају, земље региона и даље оптерећују проблеми политичке нестабилности, недовољно доброг управљања и широко распростањене корупције. Према ријечима Benyona, и даље постоји обавеза праћења ситуације у вези са одласцима бораца из земаља Западног Балкана на страна ратишта, као и у вези са опасностима њиховог повратка у земље региона.
У расправи о овом извјештају, учесници су подсјетили и на закључке Rose – Roth семинара, који је крајем марта ове године одржан у Сарајеву, а у којима се лидери земаља Западног Балкана позивају на дијалог и додатне напоре у превазилажењу постојећих проблема и несугласица.
У сусрету чланова Делегације ПСБиХ са господином Benyonom изражена је опредијељеност Велике Британије да настави да помаже Босни и Херцеговини с циљем консолидације унутрашњег политичког и економског стања и убрзања процеса евроатлантских интеграција наше земље. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |