MENI
3.10.2017

U Parlamentarnoj skupštini BiH održana konferencija pod nazivom „Svako dijete treba porodicu“

Zajednička komisija za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH), uz podršku Fonda Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF) i Evropske unije (EU), organizirala je danas konferenciju pod nazivom „Svako dijete treba porodicu“ s ciljem poticaja predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti da unaprijede reforme na polju zaštite djece, posebno djece bez roditeljske brige i djece pod rizikom od gubitka roditeljske brige.

U ime Zajedničke komisije za ljudska prava PSBiH učesnicima se obratila članica te Komisije Maja Gasal – Vražalica, koja je istaknula da je BiH potpisnica mnogih međunarodnih konvencija, među njima i UN Konvencije o pravima djeteta, te dodala se današnjom konferencijom želi naglasiti da BiH, u skladu sa tim međunarodnim dokumentima, mora poduzeti sve potrebne mjere i stvoriti uvjete da djeca bez roditeljske brige, djeca pod rizikom od razdvajanja od porodice i djeca s poteškoćama u razvoju imaju ista prava i isti status kao i druga djeca u BiH.

Gospođa Gasal – Vražalica naglasila je da, prema važećim porodičnim zakonima, ne postoji zakonsko uporište da se pri centrima za socijalni rad uspostave integrirane baze podataka kako bi procesi usvajanja djece bili transparentni i u najboljem interesu djeteta. Ta činjenica apel je za sve relevantne aktere i donosioce odluka da se prema ovom pitanju odnose sa puno više razumijevanja, podrške i senzibiliteta, poručila je Gasal – Vražalica.

Obraćajući se prisutnima, predstavnica UNICEF – a u BiH Geeta Narayan istaknula je da, prema podacima ove međunarodne organizacije, u ovom dijelu Evrope i Istočnoj Aziji živi više od tri miliona djece bez roditeljske brige. S tim u vezi, rekla je ona, potrebno je provesti reformu pravnog sistema i transformirati insititucije s ciljem osiguranja alternativnog smještaja, prvenstveno za djecu s poteškoćama u razvoju i djecu mlađu od tri godine. Također, gospođa Narayan poručila je i to da vlasti trebaju uložiti napore i u prevenciju razvoja porodice, da takvu grupu djece treba smjestiti u alternativne ustanove samo u krajnjoj nuždi i na što kraće vrijeme, ali da treba težiti i jačanju sistema hraniteljstva.

Učesnicima današnje konferencije obratio se i specijalni predstavnik i šef Delegacije EU u BiH ambasador Lars - Gunnar Wigemark koji je istaknuo kako u reformama treba težiti uvođenju alternativne brige za djecu s poteškoćama u razvoju i djecu mlađu od tri godine, jer je praksa pokazala da je institucionalna briga za ovu grupu djece veoma složena i zahtijeva velika finansijska ulaganja.

Tokom konferencije poručeno je kako je potrebno ojačati prevenciju i podršku porodicama kako bi se sa sigurnošću moglo reći da u sistem roditeljske brige ulaze samo ona djeca kojoj je potrebno alternativno zbrinjavanje. Također, rečeno je, postoji potreba osnaživanja srodničke brige, nesrodničkog hraniteljstva, prevencije razdvajanja i reintegracije porodice, kao i osiguranja mogućnosti da se djeca vrate u porodicu. Prijedloge zaključaka s ove konferencije razmatrat će na nekoj od narednih sjednica Zajedničke komisije za ljudska prava PSBiH. (kraj)

 

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću