30.6.2017.
Чланови Комисије за спољну и царине Представничког дома ПСБиХ разговарали са делегацијом Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику Народне скупштине Србије
Предсједавајући Комисије за спољну трговину и царине Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Шемсудин Мехмедовић и чланови Комисије Менсура Бегановић и Заим Бацковић разговарали су данас са члановима Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику Народне скупштине Србије, који су боравили у радној посјети нашој земљи.
Предсједавајући Комисије Шемсудин Мехмедовић изразио је задовољство посјетом чланова Одбора Народне скупштине Србије, те истакао да су БиХ и Србија једна другој најважнији спољнотрговински партнери. Међутим, рекао је он, треба предузети конкретне кораке како би покривеност увоза извозом из БиХ у Србију била на још већем нивоу, јер она сада износи око 35%. Према ријечима господина Мехмедовића, двије земље требају тежити обезбјеђивању потпуне слободе кретања робе и капитала јер су обје потписнице CEFTA споразума.
Чланови Комисије за спољну трговину и царине Менсура Бегановић и Заим Бацковић истакли су да је потребно ријешити низ отворених питања између двије земље, посебно када је ријеч о сарадњи у области дрвне индустрије и грађевинске индустрије, као и о питању признавања диплома.
Делегација Одбора Народне скупштине Србије, коју је предводила чланица Одбора Снежана Пауновић, истакла је да постоји много простора за унапређење економске и политичке сарадње двије земље. Према њеним ријечима, пажњу посебно треба посветити смањењу спољнотрговинског дефицита између двије земље. Такође, према ријечима чланова Делегације, сва отворена питања која се тичу економске сарадње двије земље треба прослиједити надлежним министарствима, али и пратити степен њиховог провођења.
Такође, Делегација Народне скупштине Србије представила је иницијативу предсједника Србије о стварању заједничке царинске уније земаља Западног Балкана, која би, како су рекли, омогућила изградњу јаке привреде у земљама регије и позиционирала их у наступу према трећим земљама.
Саговорници су се сложили и око тога да је потребно да власти Србије уложе додатне напоре како би се обезбиједио већи степен слободе кретања људи и капитала на подручју Косова. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |