MENI
2.6.2017.

Предсједавајући и замјеник предсједавајућег Дома народа Бариша Чолак и Огњен Тадић учествовали на 18. сједници Асоцијације европских сената

Улога горњих домова парламената значајно доприноси промовисању европских вриједности и учвршћивању демократије у европским државама, посебно у вријеме суочавања са озбиљним изазовима попут тероризма и избјегличке кризе, закључено је на 18. сједници Асоцијације европских сената која је данас завршена на Брду код Крања у Словенији.

На дводневном скупу, у чијем су раду учествовали предсједавајући Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Бариша Чолак и замјеник предсједавајућег Дома народа Огњен Тадић, расправљало се о потреби и могућностима успостављања Европског сената, односно горњег дома Европског парламента, као и о изазовима с којима се данас суочавају европски сенати.

У свом обраћању предсједницима и представницима сената из 15 европских држава, предсједавајући Чолак подсјетио је на чињеницу да ПСБиХ, као дводомна институција, својим уставним положајем, структуром и надлежностима одражава карактер Босне и Херцеговине као сложене државне заједнице успостављене Дејтонским мировним споразумом.

Истичући пуну равноправност домова ПСБиХ и специфичну уставну улогу Дома народа у заштити виталног националног интереса конститутивних народа, Чолак је рекао да је питање виталног националног интереса у овом дому покренуто укупно 15 пута, од чега је Клуб Бошњака то право користио 13 пута, Клуб Хрвата два пута, док Клуб Срба није користио ту могућност јер имају двоструки „вето“ у оба дома ПСБиХ.

Упозоравајући на нужност провођења реформе Устава и изборног законодавства БиХ како би се обезбиједио легитимитет избора чланова Предсједништва БиХ и делегата у домове народа, Чолак се заложио и за повећање броја делегата у Дому народа ПСБиХ, што би, како је рекао, допринијело бољој организацији и ефикасности ПСБиХ као највише законодавне институције у држави.

Према ријечима Чолака, једнодомни парламентарни систем, заснован на начелу један човјек – један глас, у вишенационалним државама најчешће доводи до мајоризације мање бројнијег народа. Стога улогу и значај сената, посебно у вишенационалним државама, никако не треба доводити у питање, закључио је предсједавајући Чолак.

Учесницима сједнице обратио се и премијер Словеније Миро Церар, предсједници сената Аустрије, Белгије, Чешке, Луксембурга, Холандије, Пољске, Румуније, замјеник предсједнице Савјета Руске Федерације, као и секретарка Сената Француске.

Наредну, 19. сједницу Асоцијације европских сената, организоваће идуће године Сенат Румуније. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу