MENI
23.5.2017.

У Парламентарној скупштини БиХ одржана Конференција под називом „Спречавање сукоба интереса у БиХ – Унапрјеђење законског и институционалног оквира“

Заједничка комисија за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) организовала је данас у Сарајеву конференцију под називом „Спречавање сукоба интереса у БиХ – Унапрјеђење законског и институционалног оквира“, с циљем преиспитивања, и гдје је потребно, упућивања препорука за функционисање постојећег механизма за спречавање сукоба интереса за изабране и именоване носиоце јавних функција на државном нивоу.

Конференција, која је организована у сарадњи са Савјетом Европе, Делегацијом Европске уније/Специјалним представником Европске уније и Мисијом ОЕБС-а у БиХ, окупила је парламентарце и представнике извршне власти са државног и ентитетског нивоа власти и Брчко Дистрикта БиХ, као и представнике цивилног друштва који су размијенили мишљења о одговорности носиоца јавних функција и транспарентности њихова рада када је ријеч о спречавању сукоба интереса.

Обраћајући се присутнима, предсједавајући Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Борислав Бојић истакао је да спречавање сукоба интереса представља неодвојиви дио борбе против корупције и наведен је као приоритет у стратегијама за борбу против корупције усвојеним на свим нивоима власти у БиХ, као и у релевантним препорукама Групе држава против корупције (GRECO) и у Реформској агенди за БиХ.

Предсједавајући Заједничке комисије подсјетио је присутне да је ово радно тијело ПСБиХ надлежно за анализирање извјештаја о провођењу Закона о сукобу интереса у институцијама власти БиХ, односно да упозорава изабране званичнике ПСБиХ и Савјета министара БиХ на одредбе Закона, ради његове досљедне примјене. Међутим, рекао је Бојић, Заједничка комисија је на својој 18. сједници која је одржана 7. марта прошле године приликом упознавања са проблемима у провођењу Закона, закључило да Комисија за одлучивање о сукобу интереса није у могућности израдити и доставити извјештај о провођењу Закона.

Сходно томе, поручио је господин Бојић, организовањем данашње Конференције жели се указати на проблеме у провођењу Закона о сукобу интереса у институцијама власти БиХ како би се припремиле компаративне анализе примјене закона о сукобу интереса у регији и ЕУ, те да се доношењем одређених закључака подузму даљи кораци у рјешавању овог питања.

Учесницима се обратио и предсједавајући Представничког дома ПСБиХ Шефик Џаферовић, који је рекао да постојеће законско рјешење треба мијењати, првенствено када је ријеч о условима за доношење одлука у тијелу које одлучује о сукобу интереса у институцијама власти у БиХ, а то је Комисија за одлучивање о сукобу интереса. С тим у вези, Џаферовић је упозорио и на статус Комисије узимајући у обзир сам начин избора чланова овог тијела, те поручио да се требају елаборирати, сагледати и понудити рјешења како би се на најбољи могући начин водио институт сукоба интереса у институцијама власти БиХ.

У свом обраћању присутнима, предсједавајућа Огранка Глобалне организације парламентараца за борбу против корупције (ГОПАК) у ПСБиХ Душанка Мајкић рекла је како нема успјешне борбе против корупције без ефикасног спрјечавања сукоба интереса у институцијама БиХ. Како је госпођа Мајкић појаснила, с обзиром да је уочена снажна веза између сукоба интереса и корупције, сви функционери у институцијама БиХ дужни су поштивати начела обављања јавне функције на начин да се актуелни или могући сукоб интереса унапријед препозна, а евентуални будући сукоб интереса осујети и избјегне. Зато, поручила је Мајкић, парламентарци морају на овом плану имати проактиван приступ у рјешавању свих ових питања и чланови ГОПАЦ ПСБиХ спремни су томе бити посвећени. Како је истакла, парламентарци више немају право на грешке и њихова одговорност јесте да нови закон буде примјеренији, те да подизање љествице транспарентности и одговорности мора постати њихов првенствени циљ.

Презентирајући слабости постојећег законског оквира којим се уређује ова област, предсједник Комисије за одлучивање сукоба интереса Јасмин Емрић истакао је како постоји неповјерење јавности због привидног сукоба интереса посланика и делегата ПСБиХ јер су они и чланови тијела које одлучује о сукобу интереса. С тим у вези, поручио је, потебно је успотавити независан систем сукоба интереса и институционално спријечити могући утицај политике на провођење Закона о сукобу интереса. Такође, као једну од слабости господин Емрић навео је и мандат посланика и делегата ПСБиХ као чланова Комисије који је везан за њихов мандат у ПСБиХ, што доводи у питање континуирано функционисање система утвђивања сукоба интереса. На крају, господин Емрић је истакао и то да, иако ПСБиХ именује чланове Комисије на приједлог Заједничког колегија обају домова ПСБиХ по правилима која важе за избор чланова заједничких комисија, постојећим законским одредбама није одређене статус Комисије. С тим у вези, рекао је Емрић, неодређен статус Комисије слабост је која умањује могућност унапређења и јачања система сукоба интереса у институцијама власти БиХ.

Данашња Конференција, која се састојала од два панела под називима „Спречавање сукоба интереса у институција БиХ – слабости постојећег система и наредни кораци“ и „Међународни стандарди и најбољи примјери из регије“ резултирала је закључцима које можете прочитати овдје. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу