MENI
14.5.2014.

Okončana 66. sjednica Zastupničkog doma

 
Na 66. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PS BiH) usvojen je, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o utvrđivanju visine plaće zaposlenih u institucijama BiH, čiji je predlagatelj zastupnik Milorad Živković.

U drugom čitanju usvojen je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o graničnoj kontroli, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Usvojen je zahtjev zastupnika Nike Lozančića da se Prijedlog okvirnog zakona o ograničenjima u raspolaganju javnim sredstvima u BiH razmatra po žurnom postupku, ali je, nakon glasovanja, Prijedlog zakona zbog nepostojanja entitetske većine upućen na usuglašavanje Kolegiju.

Na usuglašavanje Kolegiju upućen je Prijedlog zakona o dopuni Kaznenog zakona BiH u prvom čitanju, čiji je predlagatelj zastupnik Denis Bećirović.

Nije usvojen zahtjev Doma naroda PS BiH za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH po žurnom postupku i po skraćenoj proceduri, te će se Prijedlog zakona razmatrati u redovitoj proceduri.

Nije usvojen zahtjev zastupnika Mate Franjičevića za razmatranje Prijedloga zakona o neradnim danima u vrijeme vjerskih blagdana u BiH po žurnom postupku i po skraćenoj proceduri, zbog čega će se Prijedlog zakona razmatrati u redovitoj proceduri.

Nije usvojen zahtjev zastupnika Nike Lozančića za razmatranje Prijedloga okvirnog zakona o olakšicama za zapošljavanje mladih osoba u BiH po žurnom postupku, a, zbog nepostojanja entitetske većine, zahtjev da se Prijedlog zakona razmatra u skraćenom postupku upućen je na usuglašavanje Kolegiju.

Odbijen je Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, čiji su predlagatelji zastupnici Mladen Bosić, Aleksandra Pandurević, Darko Babalj, Borislav Bojić i Vesna Krstović-Spremo, jer je usvojeno negativno Mišljenje Povjerenstva za financije i proračun u svezi s pomenutim zakonskim prijedlogom.

Nije usvojen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, čiji su predlagatelji zastupnici Nermina Zaimović-Uzunović i Asim Sarajlić.

Usvojen je, u drugom čitanju, Prijedlog poslovnika Zastupničkog doma PS BiH, čiji je predlagatelj Privremeno zajedničko povjerenstvo obaju domova PS BiH za izradu prijedloga izmjena i dopuna Poslovnika Zastupničkog doma PS BiH i Poslovnika Doma naroda PS BiH.

Nisu usvojeni prijedlozi zaključaka zastupnika Denisa Bećirovića povodom rasprave o Prijedlogu zakona o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom, predlagatelja zastupnika Mirsada Đuguma, (prvo čitanje), koji glase:"Zastupnički dom PS BiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u najkraćem mogućem roku dostavi usuglašeni Prijedlog zakona o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom s ciljem dinamiziranja bosanskohercegovačkog puta u članstvo u NATO savezu.Nakon što PS BiH usvoji navedeni zakon, Zastupnički dom PS BiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u najkraćem mogućem roku dostavi usuglašeni Prijedlog zakona o državnoj imovini, kojim se potpuno uvažava presuda Ustavnog suda BiH o državnoj imovini.“

Usvojeno je Izvješće o provedenoj reviziji učinka o temi: „Praćenje realizacije preporuka revizije učinka“. Također, usvojen je zaključak u kojem Povjerenstvo za financije i proračun Zastupničkog doma PS BiH traži od Vijeća ministara BiH, PS BiH i institucija BiH koje su obuhvaćene Izvješćem o obavljenoj reviziji učinka o temi: „Praćenje realizacije preporuka revizije učinka“ da potpuno realiziraju sve preporuke revizije. Usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom PS BiH zadužuje Vijeće ministara BiH da ga u najkraćem roku obavijesti o realizaciji preporuka revizije i zaključaka Zastupničkog doma PS BiH vezanih uz izvješća o reviziji učinka.

Usvojeno je Izvješće o aktivnostima Ureda za reviziju institucija BiH za 2013. godinu i Izvješće o radu Vijeća nacionalnih manjina BiH za 2013. godinu.

Na usuglašavanje Kolegiju upućena je Analiza odredaba kaznenog zakonodavstva u BiH kojima se uređuje kaznenopravni položaj maloljetnih počinitelja kaznenih djela, s prijedlogom mjera, kao i zaključak zastupnika Senada Šepića koji je predložen u svezi s Analizom, a koji glasi: „Zastupnički dom PS BiH zadužuje Vijeće ministara BiH da žurno, a najkasnije u roku od 30 dana, razmotri i usvoji izmjene i dopune općih kaznenih zakona koje uređuju kazneno – pravni položaj maloljetnika u kaznenom postupku, usklađene s rješenjima u posebnim zakonima o zaštiti i postupanju s djecom u kaznenom postupku“.

Usvojena je inicijativa zastupnika Zijada Jagodića sa 64. sjednice Zastupničkog doma, upućena Vijeću ministara BiH, za izmjene Naputka o primjeni Zakona o javnim nabavama u BiH, na način da:
u članku 20. u stavku 1. točka
b) glasi:„Prilikom obračuna cijena ponuda u svrhu poredbe ponuda, umanjiti cijene domaćih ponuda za preferencijalni faktor, i to:
20% za ugovore koji se dodjeljuju u 2014. do 2018. godine,
15% za ugovore koji se dodjeljuju od 2019. do 2022. godine,
10% za ugovore koji se dodjeljuju od 2023. do 2025. godine.“
u članku 20. stavku 1. u točki d) alineja 3. glasi:„u slučaju ugovora o nabavi roba, najmanje 50% ukupne vrijednosti roba koje se ugrađuju imaju podrijetlo iz Bosne i Hercegovine ili roba koje se ne proizvode u Bosni i Hercegovini, a koje uvozi, nudi i ugrađuje ponuditelj iz Bosne i Hercegovine i najmanje 50% radne snage za izvršenje ugovora su rezidenti iz Bosne i Hercegovine“,
3. u članku 20. u stavku 1. točka e) briše se,
4. u članku 20. stavak 3. glasi:
„Odredbe ovoga članka prestaju važiti 1. siječnja 2026. godine, izuzev točke c) stavka (1) ovoga članka.“

U svezi s pomenutom inicijativom usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom PS BiH traži od Vijeća ministara BiH da u idućem razdoblju donese Odluku o obveznoj primjeni preferencijalnog tretmana na djelatnosti koje predstavljaju značajne investicije u BiH, a sve u cilju jačanja konkurentnosti domaćih kompanija. Također, u zaključku se navodi da Odluka Vijeća ministara BiH treba biti usklađena s međunarodnim ugovorima koje je zaključila BiH.

Usvojen je inicijativa zastupnika Mate Franjičevića sa 64. sjednice Zastupničkog doma u kojoj stoji da Vijeće ministara BiH pripremi i dostavi PS BiH informaciju o stanju u području vodnog gospodarstva od zajedničkog interesa za BiH i Republiku Hrvatsku.

Na usuglašavanje Kolegiju, nakon glasovanja i nepostojanja dovoljne entitetske većine, upućena je inicijativa zastupnika Denisa Bećirovića s nastavka 63. sjednice Zastupničkog doma, koja glasi “Zadužuje se Zajedničko povjerenstvo za administrativne poslove PS BiH da u što kraćem roku usvoji akte kojima se:
a) ukidaju paušali profesionalno zaposlenim zastupnicima i izaslanicima u PS BiH,
b) smanjuju plaće zastupnicima i izaslanicima u PS BiH,
c) smanjuju naknade materijalnih i drugih troškova zastupnika i izaslanika u PS BiH.
S obzirom na tešku socijalno-ekonomsku situaciju u BiH, pozivam Predsjedništvo BiH i Vijeće ministara BiH da također pristupe smanjenju plaća i drugih povlastica. Smatram kako bi bilo korisno da tako ušteđena sredstva usmjerimo na formiranje Fonda za stipendiranje nadarenih studenata i učenika u BiH“.

Na usuglašavanje Kolegiju, nakon glasovanja i nepostojanja dovoljne entitetske većine, upućena je i inicijativa zastupnika Ante Domazeta s nastavka 63. sjednice Zastupničkog doma, koja glasi: „Paralelno ili neovisno o promjeni zakonskih propisa kojima se uređuju plaće i primanja zastupnika i drugih dužnosnika na svim razinama vlasti u BiH, da se kao čin kolektivnog ili individualnog odlučivanja usvoje odluke o odricanju od određenih prava za koja smatramo da su u sadašnjim društvenim okolnostima neprihvatljiva kao oblik povlastica u društvu. O tim odlukama bilo bi razumno obavijestiti javnost“.

Na usuglašavanje Kolegiju, nakon glasovanja i nepostojanja dovoljne entitetske većine, upućena je inicijativa zastupnika iz Kluba SDA s nastavka 63. sjednice Zastupničkog doma, koja glasi: „Klub zastupnika SDA traži da Zajedničko povjerenstvo za administrativne poslove, sukladno zahtjevima građana, ali i ranijim inicijativama nekih zastupnika, odmah smanji kako plaće tako i sve povlastice zastupnika i izaslanika u PS BiH“.

Na usuglašavanje Kolegiju, nakon glasovanja i nepostojanja dovoljne entitetske većine, upućena je i inicijativa zastupnika Denisa Bećirovića sa 64. sjednice Zastupničkog doma, koja glasi „Zadužuje se Vijeće ministara BiH da najkasnije u roku od tri mjeseca od dana usvajanja ove inicijative izradi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog zakona o Vrhovnom sudu BiH“.

Na usuglašavanje Kolegiju, nakon glasovanja i nepostojanja dovoljne entitetske većine, upućena je inicijativa zastupnika Denisa Bećirovića sa 64. sjednice Zastupničkog doma, koja glasi: “Obvezuje se Vijeće ministara BiH da u iduća tri mjeseca pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ministarstvima i drugim tijelima uprave BiH kojim bi bilo predviđeno formiranje državnog ministarstva poljoprivrede, prehrane i ruralnog razvoja BiH“.

Iz Zastupničkog doma u Zajedničko povjerenstvo obaju domova za usuglašavanje teksta Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o trošarinama u Bosni i Hercegovini, predlagatelja Vijeća ministara BiH, imenovani su Borislav Bojić, Azra Hadžiahmetović i Zvonko Jurišić.

U Zajedničko povjerenstvo obaju domova za usuglašavanje teksta Zakona o dopuni Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj Zastupnički dom PS BiH, iz Zastupničkog doma PS BiH imenovani su Petar Kunić, Šefik Džaferović i Niko Lozančić.

U Privremeno zajedničko povjerenstvo obaju domova PS BiH za provođenje procedure imenovanja zamjenika ravnatelja Agencije za zaštitu osobnih podataka u BiH, iz Zastupničkog doma PS BiH imenovani su Borislav Bojić, Mladen Ivanković – Lijanović i Amir Fazlić.

U Privremeno zajedničko povjerenstvo obaju domova PS BiH radi provođenja procedure imenovanja jednog predstavnika akademske zajednice i jednog predstavnika nevladinog sektora u Povjerenstvo za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, iz Zastupničkog doma PS BiH imenovani su Emir Kabil, Zvonko Jurišić i Aleksandra Pandurević.

Na sjednici je data suglasnost za ratificiranje nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora (prilog). (kraj)

Zastupnički dom PS BiH dao je suglasnost za ratificiranje:  
  1. Sporazuma o kreditu između Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Ministarstvo financija i trezora, i Unicredit Bank Austria AG, za financiranje projekta „Modernizacija Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Faza II-A“
  2. Sporazuma o financiranju između Bosne i Hercegovine, Europske komisije i Upravljačkog tijela sa sjedištem u Mađarskoj o integraciji sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u sklopu Programa transnacionalne suradnje Jugoistočna Europa za pomoć iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu cilja Europska teritorijalna suradnja
  3. Sporazuma o financiranju između Bosne i Hercegovine i Europske komisije u pogledu prekograničnog programa Bosna i Hercegovina – Crna Gora u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći za 2013. godinu
  4. Sporazuma o vojno-financijskoj suradnji između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Turske i Implementacioni protokol o financijskoj potpori između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Turske
  5. Dopune br. 1 Sporazuma o financiranju o državnom programu za Bosnu i Hercegovinu u okviru IPA komponente za pomoć u tranziciji i izgradnji institucija za 2011. godinu
  6. Europske konvencije o pitanjima autorskog prava i srodnih prava u okviru prekograničnog emitiranja putem satelita
  7. Konvencije Međunarodne organizacije rada o kolektivnom pregovaranju, broj 154 iz 1981. godine
  8. Konvencije o radnim odnosima (javne službe), broj 151, iz 1978. godine, Međunarodne organizacije rada
  9. Ugovora između Bosne i Hercegovine i Kraljevine Maroko o pravnoj pomoći u kaznenim stvarima
  10. Ugovora o pravnoj pomoći u građanskim i gospodarskim stvarima između Bosne i Hercegovine i Kraljevine Maroko
  11. Memoranduma o razumijevanju između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o razvojnoj suradnji za razdoblje 2012. – 2016.
  12. Protokola između Bosne i Hercegovine i zemalja Beneluxa (Kraljevine Belgije, Velikog Vojvodstva Luksemburg i Kraljevine Nizozemske) o provedbi Sporazuma između Europske zajednice i Bosne i Hercegovine o readmisiji osoba koje borave bez dozvola (Provedbeni protokol) (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću