MENI
26.5.2014.

Izaslanik u Domu naroda PS BiH Halid Genjac razgovarao sa američkim ekspertom Davidom Freelom


Izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PS BiH) i predsjedatelj Izaslanstva za odlučivanje o sukobu interesa Halid Genjac razgovarao je danas u Sarajevu sa američkim ekspertom iz oblasti borbe protiv korupcije i predavačem na Državnom sveučilištu Ohajo u SAD Davidom Freelom o naporima institucija BiH da, u okviru svojih nadležnosti, uspostave etičke anitkorupcijske standarde i mehanizme.

Tijekom sastanka, koji je organiziran u sklopu potpore državnim i entitetskim institucijama BiH u razvoju pravnog okvira za zaštitu osoba koje prijavljuju korupciju i razvoju etičkih antikorupcijskih standarda i mehanizama u javnoj upravi, razmijenjena su iskustva na planu prevencije i efikasne borbe protiv korupcije.

Halid Genjac je naveo da na razini države BiH postoje neophodne institucionalne i zakonske pretpostavke za uspješnu borbu protiv korupcije, ali da rezultati rada na ovom polju izostaju usljed nedovoljne primjene donesenih zakona, kao i zbog nedostatka koordinacije između institucija na različitim razinama vlasti u BiH. Naglašavajući značaj borbe protiv korupcije u javnom sektoru, Genjac je kao pozitivan primjer istaknuo usvajanje Zakona o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju u institucijama BiH, koji je PS BiH usvojila krajem prošle godine, ocjenjujući da bi uzbunjivači mogli postati vrlo značajan faktor u borbi protiv korupcije na svim razinama vlasti u BiH. Također, Genjac je gosta iz SAD upoznao sa faktom da je, nakon usvajanja izmjena Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, formirano Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, u čiji su sastav ušli zastupnici i izaslanici obaju domova PS BiH, kao i ravnatelj i zamjenici ravnatelja Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

David Freel, koji je 17 godina bio Izvršni ravnatelj Etičkog povjerenstva u Ohaju, kao i pomoćnik specijalnog tužitelja i vještak u etičkim pitanjima vezanim za državne i federalne slučajeve kaznenog gonjenja, prezentirao je tijekom sastanka svoje višegodišnje iskustvo u oblasti prevencije i borbe protiv korupcije u institucijama izvršne vlasti u SAD. Freel je naglasio da etika, poštivanje pravila i procedura, te provođenje istih predstavljaju tri ključne pretpostavke za sve zaposlene i u javnom i u privatnom sektoru. Istaknuo je da se njegova zemlja pitanjima sukoba interesa i zaštite uzbunjivača bavi posljednjih 40 godina, te da će na ovom polju eksperti iz SAD pružiti svaku neophodnu pomoć predstavnicima institucija BiH. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću