MENI
26.6.2019.

Одржан наставак 2. хитне сједнице Представничког дома

У наставку 2. хитне сједнице посланици Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) расправљали су о актуелној ситуацији у правосудним институцијама БиХ, с акцентом на обавезе из препорука Европске комисије.

Након што није примљен к знању Годишњи извјештај Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) за 2018. годину, Представнички дом усвојио је закључак у којем се тражи да комплетан састав ВСТС-а поднесе оставку и да се у процедури прописаној Законом о ВСТС-у изабере нови састав. Усвојен је и закључак у коме Представнички дом тражи да се у ПСБиХ по хитној процедури упути Закон о измјенама и допунама Закона о ВСТС-у.

Усвојеним закључком Представнички дом ПСБиХ подржава препоруке из Peer Review извјештаја које су наведене у Поглављу 1., тачка 1.1. Реализација препорука произашлих из Peer Review мисија Годишњег извјештаја за 2018. годину ВСТС-а БиХ, а посебно Иницијативу за ревизију Закона о ВСТС-у БиХ (у даљем тексту: Иницијатива) усвојену од ВСТС-а БиХ. Овим закључком задужује се Министарство правде БиХ и Савјет министара БиХ да формирају Интерресорну радну групу која ће извршити анализу свих наведених препорука и на основу истих и наведене Иницијативе израдити Приједлог измјена и допуна Закона о ВСТС-у БиХ. Представнички дом ПСБиХ овим закључком позива чланице и чланове ВСТС-а да, у складу са чланом 6. став 1, тачка (ц) Закона о ВСТС-у, а због актуелне цјелокупне негативне ситуације која је настала у ВСТС-у и нарушила повјерење у правосудни систем и правосудне институције БиХ, поднесу појединачне оставке, те на тај начин прихвате пуну одговорност и покажу да су чланови ВСТС-а личности високих моралних квалитета и професионалне непристрасности, познате по дјелотворности, стручности и професионалној непристрасности, како је то утврђено чланом 4. ставом 2 Закона о ВСТС-у БиХ.

Усвојен је и закључак којим се Министарство правде БиХ задужује да у року од 30 дана сачини и ПСБиХ достави анализу потребних измјена закона у области правосуђа у складу са Мишљењем Европске комисије о Захтјеву БиХ за чланством у Европској унији (ЕУ).

Усвојен је и закључак којим се, на основу члана 29. став 1 (б), предлаже оснивање привремене истражне комисије Представничког дома, чији ће циљеви бити да истражи стање у правосудним институцијама у БиХ, с посебним освртом на способност ВСТС-а БиХ да учествује у процесима неопходним на путу БиХ ка чланству у ЕУ. Према усвојеном закључку, истражна комисија има задатак да проведе све радње потребне за остварење ових циљева, у складу са Законом о парламентарном надзору и Пословником. Комисија, у складу са чланом 29. став 3 Пословника, броји најмање пет, а највише девет чланова. Сваки клуб који жели да учествује у раду комисије може доставити једног члана комисије, најкасније у року од седам дана од усвајања овог закључка. У случају да по истеку наведеног рока нису испоштоване одредбе члана 30. став 2 Пословника у смислу ентитетске заступљености, клуб који је већ доставио чланове из датог ентитета мoже доставити недостајући број чланова из истог ентитета у додатном року од три дана.

Усвојен је и закључак којим се Савјет министара БиХ задужује да предложи Закон о Високом судском савјету (ВСС) и Закон о Високом тужилачком савјету (ВТС), којима ће ВСТС бити раздвојен на ВСС и ВТС. Према усвојеном закључку, најмање половину чланова ВСС и ВТС бираће њихове колеге, а остатак законодавна власт, при чему ће се водити рачуна о уставним принципима равноправности ентитета и народа. Кроз приједлоге закона, избор судија и тужилаца учинити јавним, укључујући и јавно објављивање њихових професионалних биографија и имовинског картона. Према овом закључку, Савјет министара БиХ задужује се да достави измјене и допуне Закона о Тужилаштву БиХ којим ће бити уређено да главног тужиоца Тужилаштва БиХ двотрећинском већином бира ПСБиХ на приједлог ВТС-а.

Представнички дом задужио је Савјет министара БиХ да обезбиједи финансијска средства како би се организовала заједничка обука тужилаца и агенција за провођење закона како се не би кршила Конвенција о заштити људских права и Конвенција о заштити права дјетета.

Представнички дом на 2. хитној сједници примио је к знању Информацију Савјета министара БиХ о контроли и управљању приливом масовног броја миграната и избјеглица у БиХ, са освртом на актуелну безбједносну и хуманитарну ситуацију на подручју Унско – санског кантона.

Уз ову Информацију Представнички дом усвојио је закључак којим се Савјет министара БиХ, Министарство безбједности БиХ, Министарство иностраних послова БиХ, Министарство цивилних послова БиХ, Служба за послове са странцима, Гранична полиција БиХ, те остали полицијски органи у БиХ задужују да пронађу упосленике који несавјесно обављају дужност, те да их санкционишу. Усвојен је и закључак којим се од Тужилаштва и Суда БиХ, Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА), те других надлежних државних институција тражи да, након прикупљања доказа о трговини људима и кријумчарима, прекину путеве уласка миграната на територију БиХ, спријече вршење кривичних дјела и хитно процесуирају све извршиоце. Усвојеним закључком тражи се да се све надлежне институције ангажују да се онима који су се обогатили трговином људима одузме незаконито стечена имовина.

Усвојен је и закључак којим се тражи да Координационо тијело за питање миграција БиХ мора успоставити бољу координацију са Ударном групом за борбу против трговине људима и организоване илегалне миграције како би се супротставили мрежи која се бави трговином и кријумчарењем људи. Овим закључком Савјет министара БиХ задужује се да уложи додатни дипломатски напор како би се успоставиле боље везе са FRONTEX-ом, као и са EUROPOL-ом и EUROJUST-ом ради борбе против кријумчарења и трговине људима.

Ради недостатка ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућени су приједлози закључака посланика Шемсудина Дедића, Јасмина Емрића и Клуба посланика Демократске фронте. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу