MENI

10. sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH - Delegatska pitanja

Pitanje postavio/la

Majkić, Dušanka

Delegat Dušanka Majkić postavila je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH: „Šta je do sada urađeno sa pronalaženjem adekvatnog rješenja pravnog statusa JPNIO „ Službeni list“ BiH, Sarajevo?“

Koprivica, Zoran

Delegat Zoran Koprivica postavio je sljedeće pitanje Kolegiju Doma naroda: „Kada će se na dnevnom redu sjednice Doma naroda naći Predlog odluke o formiranju Savjeta nacionalnih manjina pri Parlamentarnoj skupštini BiH i Kodeks ponašanja poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH?“

Neimarlija, Hilmo

Delegat Hilmo Neimarlija postavio je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH, Vladi Republike Srpske i visokom predstavniku za BiH i specijalnom predstavniku EU: „U Banjoj Luci je 21. novembra 2007. otvoren novi administativni centar Vlade Republike Srpske. Tom prilikom obavljen je pravoslavni čin osvještenja novog sjedišta Vlade Republike Srpske. Obred osvještenja izvršio je vladika zvorničko-tuzlanski Vasilij, uz sasluženje sveštenika Banjalučke eparhije. Osvještenje administrativnog centra Vlade Republike Srpske u obredu, čiju izvornu religijsku vrijednost i duhovnu značajnost ne dovodim u pitanje, eklatantan je čin antidejtonskog kršenja Ustava Bosne i Hercegovine, koji jamči ravnopravnost naroda i građana i zabranjuje diskriminaciju na osnovu vjerske pripadnosti i mišljenja, i također eklatantan slučaj kršenja Zakona o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini, po kojem su crkve i vjerske zajednice odvojene od države i po kojem su sve crkve i vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini izjednačene u pravima i obavezama. U Zakonu se odvojenost crkvi i vjerskih zajednica od države pobliže određuje u pravnom redu tako da država ne može priznati status državne vjere nijednoj vjeri niti status državne crkve ili vjerske zajednice ni jednoj crkvi ili vjerskoj zajednici, a diskriminacija zasnovana na vjeri ili uvjerenju definira se kao isključivanje, ograničavanje, davanje prednosti, izostavljanje ili svako drugo razlikovanje koje ima cilj ili se njime može postići ukidanje ili umanjivanje priznanja, jednakog uživanja i ostvarivanja ljudskih prava i osnovnih sloboda u građanskim, političkim, ekonomskim, socijalnim i kulturnim stvarima. Administrativni centar Vlade Republike Srpske je pravoslavnim vjerskim činom osvještenja dobio vjersko, konfesionalno obilježje i istodobno izgubio izvorno svjetovno, civilno određenje. Konfesionalnim obilježavanjem novog sjedišta Vlade Republike Srpske građani Republike Srpske su kao pripadnici političke zajednice u kojoj Vlada Republike Srpske vrši vlast podijeljeni po vjerskom osnovu. Muslimanima, katolicima, jevrejima, pripadnicima maloljudnih crkava i vjerskih zajednica, ateistima, agnosticima i religijski indiferentnim osobama time je upućena poruka da se u sjedištu Vlade i pred Vladom Republike Srpske trebaju osjećati građanima drugog reda. Ko je odgovoran za donošenje antidejtonske odluke o davanju vjerskog obilježja administrativnom centru i Vladi Republike Srpske i što će visoki predstavnik, Vijeće ministara BiH i Vlada Republike Srpske učiniti na otklanjanju negativnih posljedica tog čina, napose među bošnjačkim i hrvatskim povratnicima u Republiku Srpsku?“

Ibrahimpašić, Adem

Delegat Adem Ibrahimpašić postavio je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH: -„Zašto je za ovu zemlju, odnosno njenu privredu, dobro da ima Zakon o akcizama po kojem se: - domaćim pržionicama kafe naplaćuje akciza dva puta i to prilikom uvoza na sirovu kafu i nakon prženja na prženu kafu, za razliku od uvoznika pržene kafe koji plaćaju akcize samo na prženu kafu prilikom uvoza, - akciza na uvezeni etanol naplaćuje kao da se radi o uvozu žestokih alkoholnih pića i onda kada ga domaće firme uvoze kao repromaterijal, - akciza prilikom uvoza duhanskih prerađevina u našu zemlju obračunava u istoj visini kojom se akciza obračunava i na domaće duhanske prerađevine, dok se po hrvatskom zakonu o akcizama na naše cigarete koje se izvoze u Hrvatsku akciza obračunava i do pet puta većem iznosu nego na hrvatske cigarete u Hrvatskoj“.

Rančić, Hazim

Delegat Hazim Rančić je, prije postavljanja novog pitanja, izrazio nezadovoljstvo nedobivanjem odgovora na delegatsko pitanje koje je postavio još na 5. sjednici Doma naroda, održanoj 22.5.2007., te je ponovio pitanje: „Šta će Vijeće ministara BiH uraditi da se u 2008. godini troškovi zakupa smanje i to na način da se državne institucije smjeste u zgrade koje su u državnom vlasništvu ili izgradnjom novih zgrada putem kapitalnog ulaganja?“ Novo pitanje upućeno je Vijeću ministara BiH: „Na granicama Bosne i Hercegovine sa susjedima postoji mnogo mjesta pogodnih za ilegalne prelaske ljudi i krijumčarenje i šverc robe. Šta Ministarstvo sigurnosti BiH preduzima da se zapriječe mjesta za ilegalne prelaske i šverc, te da li ima podatke o visini šteta koje su nastale kao posljedica ilegalnih prelazaka i šverca?“