MENI

06. sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH - Delegatska pitanja

Pitanje postavio/la

Rajić, Božo

Delegat Božo Rajić postavio je sljedeća pitanja Vijeću ministara BiH: 1. Po kojem općem aktu se vrši prijem zaposlenika? 2. Ko vrši prijem? 3. Kako je osigurana javnost postupka i dostupnost pod istim uslovima svim zainteresiranim? 4. Koliko je novoprimljenih u 2007. godini? 5. Kakva je nacionalna struktura novoprimljenih? 6. Kakva je nacionalna struktura ukupno zaposlenih u Generalnom sekretarijatu Vijeća ministara BiH? Obrazloženje: Poznato je da slijedi preseljenje Vijeća ministara BiH i drugih institucija BiH u obnovljenu zgradu u susjedstvu Parlamenta. Neke informacije govore da se vrši intezivni prijem svih kategorija zaposlenika za potrebe onih koji će biti smješteni u toj zgradi. Postoji sumnja da se prijem ne vrši u skladu s propisima i da ne osigurava primjerenu nacionalnu strukturu u ukupnom broju novoprimljenih.

Majkić, Dušanka

Delegat Dušanka Majkić postavila je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH: Molim Vijeće ministara BiH da mi odgovori kada će organizirati jedinstvenu evidenciju svih mandata koja bi, pored ostalog, sadržavala vrijeme imenovanja i isteka mandata funkcionera u institucijama BiH? Obrazloženje: Izvještajima o reviziji institucija BiH za 2005. godinu, koje je sačinio Ured za reviziju, utvrđeno je da kod jednog broja budžetskih korisnika nije riješeno pitanje imenovanja rukovodstva, bilo da su mandati istekli, bilo da nije dosljedno poštovana procedura prilikom imenovanja. To bi omogućilo da se ne samo na vrijeme pokrene procedura novih imenovanja, nego i izbjegne praksa tehničkih mandata, v.d. i drugih privremenih rješenja koja ne doprinose efikasnom radu institucija BiH.

Šaraba, Slobodan

Delegat Slobodan Šaraba postavio je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH: 1. Da li je i šta Ministarstvo vanjskih poslova potpisalo na regionalnoj konferenciji u Neumu, 27. i 28. aprila 2007. godine, a posebno u vezi s korištenjem prirodnih resursa? Obrazloženje: U Neumu je, 27.i 28. aprila, organizirana regionalna konferencija, posvećena saradnji na tromeđi Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske. Prema najavama, na skupu je trebalo da se ministri vanjskih poslova ove tri zemlje usaglase o načinu upravljanja prirodnim resursima na ovom području. Budući da je, između ostalog, voda jedan od najznačajnijih resursa, ako ne i najznačajniji na ovom području, očekivao sam da će Ministarstvo vanjskih poslova obavijestiti Parlamentarnu skupštinu BiH o ovom skupu, na kome bi pojedine komisije, po mom mišljenju, itekako imale potrebu učestvovati. Kako se to nije desilo, a u medijima su bila veoma uopćena saopćenja, postavljam navedeno pitanje u uvjerenju da će se u narednom periodu na ovakvima konferencijama pojaviti kao učesnici i poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH. 2. Da li Ministarstvo vanjskih poslova ima informaciju da li će i kada granični prijelaz Ivanica dobiti status robnog prijelaza? Obrazloženje: Granični prijelaz Ivanica spada u red izuzetno frekventnih prijelaza u ovom ljetnom periodu, a i tokom cijele godine s obzirom na blizinu Dubrovnika, te je njegov značaj za ovaj dio Bosne i Hercegovine i Republike Srpske izuzetno veliki. Republika Hrvatska i dalje ovaj prijelaz tretira kao putnički, mada je bilo više najava da će biti pretvoren u robni prijelaz, što bi, u privrednom i životnom smislu, imalo veliki značaj za ovaj kraj.