MENI
15.4.2008.

ПАРЛАМЕНТ БИХ: ЈАВНА РАСПРАВА О ИЗМЈЕНАМА И ДОПУНАМА ЗКП БИХ (ОНАСА)



Уставно-правне комисије оба дома Парламента БиХ организирале су данас у Сарајеву јавну расправу о Приједлогу закона о измјенама и допунама Закона о кривичном поступку (ЗКП) БиХ.
У јавној расправи учествовали су представници Вијећа министара БиХ, као предлагача, ентитетских ресорних министарстава, Суда и Тужилаштва БиХ, Високог судског и тужилачког вијећа (ВСТВ) БиХ, енитетских врховних судова, кантоналних и окружних судова, те представници тужилаштава ентитета, Апелационог суда и Јавног тужилаштва Брчко Дистрикта и адвокатских комора.


Предсједница Суда БиХ Медџида Кресо изнијела је неколико начелних примједби на понуђене измјене и допуне које су се односиле, прије свега, на тврдњу предлагача да за реализацију нових рјешења нису потребна додатна финансијска средства.
Њене замјерке односиле су се на одредбу којом се предвиђа увођење праксе преписивања аудио-снимака главног претреса на захтјев странака и бранитеља, те на одредбе којима се дефинирају могућности жалбе на другостепену пресуду и услови за подношење захтјева за заштиту законитости.
Иако Суд БиХ начелно подржава увођење ових измјена, М. Кресо је нагласила да је прије коначног усвајања закона потребно преиспитати евентуалне посљедице њихове примјене у пракси, будући да захтијевају додатна финансијска средства, просторне капацитете, те именовање нових судија и запошљавање одређеног броја стручних кадрова.
Предсједница Суда БиХ нагласила је да је против планираног укидања законске одредбе која прописује да мјера притвора осумњиченој особи може бити изречена уколико она представља пријетњу сигурности грађана или имовине, с чим се сложио и тужилац Тужилаштва БиХ Аднан Гуламовић, који је став те институције аргументирао тврдњом да велики број потенцијалних свједока избјегава говорити док се главни осумњиченици по одређеном предмету налазе на слободи.
Предсједник ВСТВ Бранко Перић је подржао ову измјену, али је нагласио да се противи увођењу праксе преписивања аудио-снимака, апелирајући на предлагача и друге надлежне да још једном преиспитају и одредбе које се односе на подношење захтјева за заштиту законитости.
Асим Црналић из Адвокатске коморе Федерације БиХ указао је на пропусте који се односе на процесну неравноправснот тужитеља и бранитеља, захтијевајући да се измјенама и допунама ЗКП-а одбрани омогући једнак инструментариј који је на располагању тужитељима.
Актуелни ЗКП БиХ ступио је на снагу 2003. године и од тада је из различитих разлога измијењен и допуњен већ пет пута.
Циљ свеобухватних измјена и допуна које се предлажу за усвајање је побољшање законског текста у смислу исправљања грешака, боље и јасније формулације одређених одредаба, као и увођење нових рјешења која требају додатно обезбиједити праведан и ефикасан кривични поступак.
Осим тога, циљ је смањити број појединачних измјена и допуна и додатно осигурати правну сигурност грађана пред законом. (крај)



ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу