MENI
10.4.2008.

ПРЕДСТАВНИЧКИ ДОМ ПАРЛАМЕНТА БИХ ОБАВИО РАСПРАВУ О ИНФОРМАЦИЈИ О БЕЗБЈЕДНОСНОЈ СИТУАЦИЈИ (ОНАСА)



Заступнички дом Парламента БиХ обавио је на данашњој сједници расправу о Информацији о сигурносној ситуацији у БиХ у току прошле године, коју је заступницима презентирао министар сигурности БиХ Тарик Садовић.
Између осталог, Садовић је нагласио да укупну сигурносну ситуацију у БиХ континуирано оптерећује ратно наслијеђе и велики број осумњичених за ратне злочине, као и чињеница да су главни хашки оптуженици још на слободи.


 

Расположиви подаци указују на то да је у 2007. години у БиХ дошло до смањења броја кривичних дјела опћег криминалитета за 1.315 дјела или 34 посто у односу на 2006. годину.
У паду је и број најтежих облика кривичних дјела, као што су убиства и тешке крађе, док се, нажалост, биљежи повећање броја случајева злоупотребе дрога, разбојништава и кривичних дјела у вези са дјелима против сполне слободе и морала, посебно силовања.
Може се констатовати да је стање сигурности у БиХ, када је ријеч о извршеним терористичким нападима и пријетњама током 2007. године, било на задовољавајућем нивоу, имајући у виду да није забиљежено ниједно извршено кривично дјело оквалификовано као тероризам из надлежности Суда и Тужилаштва БиХ.
У нашој земљи је у прошлој години дошло до повећања броја пријављених малољетних преступника у односу на годину раније, и то за 48 починилаца или 1,7 посто.
Степен друштвене опасности је посљедних година све већи, јер малољетни преступници све више чине и најтеже облике криминалитета, од тешких пљачки до свирепих убистава.
И поред низа конкретних полицијских мјера, у БиХ су у порасту и кривична дјела неовлаштене производње и стављања у промет опојних дрога, којих је било за 15,7 посто више него у 2006. години.
БиХ постепено постаје не само земља транзита, већ и земља произвођач, па и тржиште опојним дрогама, наводи се у Информацији.
Иако је евидентан тренд смањења кривичних и прекршајних дјела на штету повратника, она још егзистирају и могу бити кориштена у намјери стварања разних напетости.
Да би се дјеловало ефикасно у спречавању таквих намјера, потребно је радити на стварању добре сигурносне атмосфере, а пријаве на штету повратника рјешавати брзо и ефикасно.        
Забрињава и податак да је у БиХ у порасту и економски криминалитет, и то чак за 9,7 посто.
Повећан број кривичног дјела злоупотребе службеног положаја у коорелацији је с порастом броја коруптивних кривичних дјела, којих је прошле године регистровано 14, што и није велики број с обзиром на перцепцију јавности о тој појави.
Економском криминалу, посебно "прању новца", погодују и одређене слабости у закону и слаб финансијски надзор, што омогућава странцима да "прљав новац" у готовини уносе у БиХ, гдје га разним махинацијама "перу" и стављају у легалне токове.
Стратегија борбе против корупције, коју је усвојило Вијеће министара БиХ, треба више заживјети у пракси, уз увођење механизама за провођење антикорупционих мјера, наводи се, између осталог, у Информацији. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу