MENI
7.4.2008.

ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ МИЛОРАД ЖИВКОВИЋ ОБРАТИО СЕ ПОСЛАНИЦИМА СОБРАЊА



Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, Милорад Живковић и замјеник предсједавајућег Нико Лозанчић бораве у званичној посјети Републици Македонији.
Током дана сусрели су се са највишим званичницима Републике Македоније, Љубишом Георгиевским, предсједником Парламента, Бранком Црвенковским, предсједником Македоније и Живком Јанкуловским, замјеником предсједника Владе РМ.
Предсједавајући Представничког дома, Милорад Живковић обратито се и посланицима на сједници Собрања.
Обраћање предсједавајућег Живковића преносимо у цјелини: 

 

Поштовани Предсједниче,
Колегице и колеге посланици,
Даме и господо, драги пријатељи

Дозволите ми да Вас поздравим у своје лично име и у име Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине и захвалим на гостомпримству. Велико је признање и изузетна ми је част да сам данас у прилици да се обратим овом високом Дому.
Први пут сам у службеној посјети Македонији и желим да са вама подијелим своје прве утиске.
Импресиониран сам напретком који је постигла ваша земља на путу ка евроатлантским интеграцијама, али и успјехом у привредном, економском, политичком и сваком другом смислу.
Природне љепоте и богатства којим ваша земља обилује представљају још увијек недовољно искориштен привредни ресурс али и шансу коју ћете ви, не сумњам, знати да искористите.

Поштовани Предсједниче,

Приликом Ваше посјете Парламенту БиХ тачно прије годину дана, разговарали смо о многим питањима од заједничког интереса и том приликом договорили да унаприједимо парламентарну сарадњу, али и сарадњу на свим другим нивоима, на обострано задовољство.
Као што видите, драге колегице и колеге посланици, и овом посјетом смо показали да и ми парламентарци имамо понекад прећи са приче на дјело и договорено реализовати.
Земље Западног Балкана или Југоиусточне Европе спајају и вежу многе историјске, културне али прије свега људске и историјске везе које треба искористиит на обострано задовољство и корист.
Истовремено, лично мислим да је регионална кооперација од пресудног значаја, и да имамо заједничке стратешке циљеве и да којих можемо узајамном помоћи лакше, а што је постаје све битно, и много брже-доћи.
У складу с овим опредјељењем иницирао сам одржавање једне Регионалне Конференције о евроатлантским интеграцијама у Сарајеву која би се требала одржати у наредном периоду и  драго ми је да сте ви, ако уосталом  и земље региона препознали и подржали добру иницијативу и тим естворили предуслове за још бољи дијалог и сарадњу.

Колегице и колеге,

Дозволите ми да кажем пар ријечи о актуалним догађајима у Босни и Херцеговини која вас, сигурно, занимају.
Као што знате приоритетни и несумљиви спољнополитички интерес Босне и Херцеговине су евроатлантске интеграције.
Након завршетка техничких преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању прошле године, отоврена је тромјесечна криза у БиХ која је рјешена усклађивањем Пословника о раду оба дома, а параф на Споразум 4.12.2007. године је дошао као нада у боље сутра, а као шанса за "ударнички" наставак рада на свим реформским процесима. Уложен је велики напор да би се дошло до тог парафа.
Пар дана прије него што смо кренули у ову посјету, Представнички дом је расправљао о три захтјева за хитним поступком за усвајање закона о реформи полкицијских структура у БиХ , кључном и посљедњем захтјеву Европске уније пред потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању.
Изјашњавање о овим законима ће се десити у овој седмици и тада ћемо дефинитивно знати на којем смо путу и каква је европска перспектива БиХ. Као и увијек, ја сам реал-оптимиста, и очекујем компромисно рјешење и усвајање предлога које је утврдио наш Савјет министара.
Иако се константно истиче консензус око европског пута БиХ видјећемо колико су све политичке странке спремне да помогну те процесе, колико се залажу декларативно, а колико стварно.
Као логичан слијед догађаја након тога, очекујем потписивање Споразума на Конференцији министара спољних послова у Луксембургу 28. овог мјесеца, као посљедицу свих дешавања након парафирања Споразума у Сарајеву 04. децембра прошле године.
Након потписивања Споразума, свјесни смо да долазимо у фазу када ћемо морати приступити испуњавању преузетих обавеза али да се покажемо као поуздан партнер који  испуњава договорене обавезе и који има јасну визију своје будућности унутар Европске уније.
Дејтонски мировни споразум је донио мир у БиХ али и одредио уставно уређење Анексом 4 као земљу састављену од два ентитета:  РС и Ф БИХ у којој живе три народа: Срби, хрвати и Бошњаци.
Свјесни смо да то није идеално рјешење и даће у наредном периоду ићи у уставне промјене, али сам сигуран да успјех можемо постићи у БиХ само ако бескрајне дискусије замијенимо преданим радом и сарадњом заснованом на поштовању, консензусу и компромисима.
Основа будуће политике БиХ, по мом мишљењу би требала бити заснована једино на Европском партнерству и обавезама које из њега проистичу.
У Извјештају Европске комисије о напретку БиХ за 2007. годину генерални је став да постоји напредак у свим мониторинг сферама и у политичким, економским критеријима и европским стандардима.
 Надам се да ће се тај позитиван тренд наставити и бити још бољи и свеобухватнији у Извјештају за 2008. и да ћемо бити веома брзо позвани у кандидатски статус.

Даме и господо,

То је био и ваш приоритет који сте реализовали још 2005., то је била ваша тежња и пут којим сте до сада ужурбано ишли испуњавајући неопходне услове и прилагођавајући све оно што је речено да треба прилагодити.
Велики је то посао, а видим да сте то на вријеме спознали и успјешно имплементирали и ја Вам на томе, господине предсједниче, колегице и колеге посланици овог високог Дома - честитам!
Будућност Балкана је у оквиру Еврпске уније, мислим да је то свима јасно и нашим евроским партнерима а и нама на које се тај географски, а често и политички, појам односи.
У исто вријеме, на путу ка НАТО интеграцијама направили смо велики посао и огроман напредак, у Парламенту смо, као наш допринос осим усвајања неопходних закона на моју иницијативу као предсједавајућег у НАТО делегацији ПСБиХ усвојили Резолуцију о спремности БиХ за НАТО интегарције и сматрамо је кључним опредјељењем и генералним ставом који ће реализовати преласком на виши степен сарадње са НАТО-ом.

Поштоване колеге,

Знамо проблем на који је ваша земља наишла у Букурешту, на свом путу ка пуноправном чланству у НАТО Пакт, Босна и Херцеговина вас подржава у вашим настојањима а лично сматрам да се међусобни проблеми требају рјешавати у духу толеранције и међусобног уважавања не користећи их као метод блокада и уцјена.


Поштовани господине предсједниче и уважени посланици

Дозволите ми дса кажем још неколико реченица о мом виђењу унапређења односа између наше двије земље. Када је ријеч о билатералним односима између Босне и Херцеговине и Македоније апелујем да се потпишу усаглашени а до сада непотписани споразуми као што су:
-          Споразум у области образовања и науке,
-          Споразум о сарадњи и узајамној помоћи у области царина,
-          Споразум о избјегавању двоструког опорезивања
-          Протокол о ветеринарској сарадњи,

Не сумњам да ће се приликом узајамних билатералних посјета ова питања и ријешити.
Користим прилику и да покренем иницијативу за закључивање нових билатералних споразума као што су:
-          Споразум о жељезничком и водном превозу,
-          Споразум о двојном држављанству,
-          Протокол о сарадњи у процесу европских интеграција.

Сарадња Босне и Херцеговине и Републике Македоније је добра на свим пољима и немамо отворених питања што указује да односи у будућности могу бити само бољи и успјешнији и да нема разлога за супротно.
Зато сам и ја данас са уваженим замјеником а ускоро и предсједавајућим господином Ником Лозанчићем ту, да Вам пренесемо поздраве парламентараца БиХ и позовемо на даљу и интезивнију сарадњу. Лично сматрам да кроз формиране парламентарне групе пријатељства чија би улога и значај у будућности могла бити све већа можемо те односе учинити мање формалним, а више људским што је уједно и главни зафдатак и крајњи циљ парламентарне демократије.

Поштовани предсједниче,
Уважени  посланици,

Захваљујем Вам се на срдачној пријему и настојањима да се моја делегација и ја осјећамо добродошли у пријатељској Републици Македонији.
Желим Вам пуно среће и успјеха у даљњем парламентарном раду и путу ка Европској Унији, евроатлантским интеграцијама, гдје ћете увијек имати свесрдну подршку и помоћ од пријатеља из Босне и Херцеговине. "- завршио је своје обраћање предсједавајући Представничког дома Милорад Живковић.     (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу